Rendőrségi vizsgálat a szociális otthonban

Erőszakos közösülés gyanúja miatt indított vizsgálatot a Bács-Kiskun megyei rendőrség, miután feljelentést kaptak arról, hogy Solton a szociális otthon egyik dolgozója szexuális aktusra kényszerített két szellemileg sérült ápoltat. A civil szervezetek képviselői úgy vélik, hogy a hasonló intézetek lakói ellen elkövetett szexuális bűncselekményeknek csupán a töredéke derül ki.

2004. 08. 25. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke augusztus elején tett rendőrségi feljelentést a Kék Duna Ápoló- és Gondozóotthon egyik ápolója ellen, mert tudomására jutott, hogy a férfi állítólag apró ajándékokkal bírta szexuális játékokra két felnőtt, értelmi fogyatékos gondozottját – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Hortobágyi István, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense. A rendőrség vizsgálati osztálya erőszakos közösülés gyanújával indított eljárást.
Hétfőn a körülbelül nyolcvan súlyos és középsúlyos értelmi fogyatékos ember otthonául szolgáló intézet vezetőit hallgatták meg, tegnap pedig azokat, akiknek bármilyen információjuk lehet a feltételezett esetről. A rossz hírbe került solti férfival még nem beszéltek a rendőrök, őt csak akkor hallgatják ki, ha az elsődleges adatok alapján a gyanú megalapozottá válik – tette hozzá a sajtóreferens.
Az intézetekben ápoltak elleni szexuális bűncselekményeknek csupán a töredéke derül ki – nyilatkozta lapunknak Gyenes Piroska, az Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Elmondta: éppen az ilyen esetek megelőzése céljából szeretnék elérni azt, hogy szűnjenek meg végre a hatalmas, áttekinthetetlen, száz-százötven gondozottat is befogadó intézetek, ahol az ápolók képtelenek figyelemmel kísérni az összes gondozottat. Az alkalmazottak közé könnyen beférkőznek azok, akik ezt kihasználják. A jogvédő szerint az értelmi akadályozottak még mindig csak kampányszerűen jutnak szexuális neveléshez, ezért nincsenek tisztában a maguk és mások testével. Mivel jószerével saját tárgyakkal sem rendelkeznek, egy apró ajándékkal bármire könnyű rávenni őket. Az érdekvédelmi szervezethez az idén már három-négy panasz érkezett hasonló esetek miatt.
Az sem ritka, hogy a szülő azzal jelentkezik: kommunikálni képtelen gyermekét minden jel szerint megerőszakolták, de ő egyelőre tehetetlen, mert csak akkor veheti ki az intézetből, ha új helyet talált neki. Az igen kevés bírósági szakaszba jutó ügyben pedig jellemzően nem a magát nehezen kifejező értelmi sérültnek, hanem a gyanúsítottnak hisz a bíróság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.