Az IMF szerint lassul a világgazdaság

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a korábban előre jelzettnél lassúbb lesz a világgazdaság növekedése 2005-ben. A kutatók szerint jelentősen megtorpan az Egyesült Államok gazdasága.

2004. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma teszi közzé a Nemzetközi Valutaalap a jövő évi globális gazdaságnövekedésre vonatkozó prognózisát. Az IMF kutatói arra számítanak, hogy 2005-ben az amerikai és a kínai gazdaság bővülése elmarad majd a korábbi várakozáshoz képest. Jövőre az amerikai GDP 3,5 százalékkal, a kínai pedig 7,5 százalékkal nőhet, vagyis a legújabb várakozás mindkét ország esetében mintegy fél százalékpontos visszafogás az IMF tavaszi becsléséhez képest. Az IMF arra számít, hogy 2005-ben a globális gazdaságbővülés 4,3 százalék lesz az áprilisban várt 4,4 százalék helyett – mondta el egy illetékes az MTI-nek. Az Egyesült Államok gazdasági pozíciójának romlásához nagymértékben hozzájárul a központi költségvetés katasztrofális helyzete. Elemzők szerint elsősorban az úgynevezett háborús tételek (Irak, Afganisztán) okozzák az elképesztő méretű deficitet az USA-ban.
Az áprilisi várakozásához képest az IMF a vezető gazdaságok közül csak Japán esetében javította fel a jövő évi gazdaságnövekedési kilátást. Az IMF arra számít, hogy idén a globális gazdaság az áprilisi várakozáshoz képest nagyobb mértékben, öt százalékkal bővül a vártnál nagyobb kínai, japán, német és francia gazdaság növekedése miatt.



Nem a nettó befizetőknek. Az EU elmaradottabb vidékeinek fejlesztése, az erre szánt uniós költségvetés megtartása és növelése mellett foglalt állást az Európai Bizottság november elsején hivatalba lépő új testületének regionális politikai felelőse, a lengyel Danuta Hübner brüsszeli európai parlamenti (EP) meghallgatásán. A lengyel politikus az EP szakbizottsága előtt beszélt terveiről, hogy az alapján a testület állást foglalhasson alkalmasságáról, bár azt az EP egyénileg nem utasíthatja el, csak az egész új bizottságét. Hübner lényegében elutasította az EU-költségvetésbe legtöbbet fizető országoknak azt a javaslatát, hogy a következő hatéves költségvetés (2007–2013) során korlátozzák az összesített bruttó uniós termék egy százalékában a büdzsé kiadásainak maximális értékét. Hat ország (Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Hollandia, Ausztria, Finnország – olyan államok, amelyek többet fizetnek a közös költségvetésbe, mint amennyit visszakapnak onnan), az Európai Bizottság terveivel szemben azt javasolták, hogy a jelenlegi 1,14 százalékos plafont csökkentsék az említett érték alá. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.