A kormányprogram szerint az új kabinet elődje további ígéreteinek teljesítésétől is visszalép. Új intézkedésekről, tervekről pedig alig olvashatunk a Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök által az Országgyűlésnek beterjesztett anyag egészségügyi fejezetében.
*
A program három oldalon „intézi el” a témát, amire elődje közel négyszer ekkora terjedelmet szentelt. Az ágazatra vonatkozó rész megírására egyébként Kökény Mihályt utasította a leendő kormányfő, ennek ellenére még a szakminiszter sem biztos abban, hogy posztján marad. Az alábbiakban a 2002-es, illetve az új kormányprogram egészségügyi fejezetét hasonlítjuk össze.
l Hozzájárulást adunk a fogamzásgátló szerek árához – ígérték 2002-ben. Az új program említést sem tesz erről a vállalásról.
l Egyévi bruttó keresetüknek megfelelő összegű hűségjutalmat kapnak azok az ápolást végző egészségügyi dolgozók, akik már legalább 4 éve ellátják feladatukat – vállalta a Medgyessy-kormány. Az új dokumentumban azonban szó sincs hűségjutalomról.
l Korszerűsítjük a közgyógyellátás rendszerét – olvasható Medgyessy Péter csapatának programjában. A terv azonban már a múlté, az új vállalások között már nem szerepel, pedig a rászorulók most is jórészt csak korszerűtlen gyógyszerekhez juthatnak hozzá térítésmentesen a közgyógylistáról. Ezeket viszont korlátlan mennyiségben váltják ki – gyakran rokonaikat, ismerőseiket is kiszolgálják –, ami nagy terhet jelent a társadalombiztosítónak.
l A Medgyessy-kormány 100 napos programjában tett ígéretet a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csontritkulás kezelésére szolgáló gyógyszerek ingyenessé tételére. Az új kormány nem ingyengyógyszerrel, hanem a szívkatéteres laboratóriumhálózat bővítésével kíván tenni a szívbetegek gyógyulási esélyeinek javításáért.
l Olyan egyéni számlarendszer bevezetését ígérték 2002-ben, amely képes a járulékfizetési kötelezettség teljesítésének nyilvántartására. Társadalombiztosítási alapon ugyanis csak az lenne jogosult egészségügyi ellátásra, aki maga, vagy aki után más fizet járulékot. A „járulékreformmal” kapcsolatban semmi sem szerepel az új kormányprogramban.
l „300-400 új háziorvosi körzet létrehozását támogatjuk, elsődlegesen az ellátatlan területeken. A kieső bevételt a finanszírozás eszközeivel ellensúlyozzuk.” Medgyessy Péternek erről a vállalásáról az új program nem tesz említést.
l Az amortizáció fedezeteként fokozatosan pluszpénzt építenek az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásába – ígérték 2002-ben. Az új kormány ez irányú elképzeléseiről semmit sem lehet tudni.
l Támogatják és bővítik az irányított betegellátási kísérletet. A most kétmillió emberre kiterjedő modellprogram volt az elődje annak a nagy vihart kavart törvényjavaslatnak, amely szerint néhány százezer lakosonként „feldarabolnák” Magyarország térképét, s egy-egy ilyen lakossági csoport egészségügyi ellátását nyereségérdekelt vállalkozások irányíthatnák. Ezek fejkvóta alapján kapnák a finanszírozásukat, amelyből profitot vehetnének ki, igaz, belépéskor milliárdos tőkét kellene lerakniuk. Jelenleg azonban a reformként beharangozott elképzeléssel kapcsolatban nincs biztos pont. Az új program óvatosan fogalmaz: „megteremtjük az egészségügy átalakításának feltételeit”. Fél mondat utal talán arra a javaslatra, amelyet egykor reformként képzeltek el: „előkészítjük a lakossághoz közeli ellátást új érdekeltségi rendszerrel elősegítő javaslatot.”
l Több olyan elképzelést is tervez az új kormány, amelynek beindítását elődje már megkezdte, kérdés azonban, hogy hoztak-e érdemi változást. Ezek egyike az ápolásbiztosítás rendszerének megteremtése. Korábban ezt egy új, egyszázalékos járulékfizetési kötelezettség bevezetésével képzelték el.
l A Gyurcsány-kormány folytatja a kórház-komfortosítási programot.
l Folytatja a sürgősségi ellátás fejlesztését: a mentőautók cseréjét és a mentőállomások felújítását.
l Folytatja a népegészségügyi programot.
l Folytatja a parlagfű-mentesítést.
l Az egészségügy szereplőivel hosszú távú megállapodásra törekszik a jövedelmek teljesítményarányos felzárkóztatásáról.
l Támogatjuk, hogy a járóbeteg-szakellátásban dolgozók tulajdonossá válásának segítésével érdemi minőségi változás történjék a járóbeteg-ellátásban – ez is szerepel az új programban.
l Talán egyetlen új elemként említi a kormányprogram, hogy a betegjogok erősítésével lépéseket kell tenni a hálapénz visszaszorítására. Arra nem tér ki az anyag, hogy a betegjogok erősítését hogyan képzelik el és az hogyan hat majd a hálapénzre.
A többi fejezetet
a következő napokban ismertetjük
Program „lózungokkal”
A parlament számára tegnap benyújtott kormányprogram lényegében nem tartalmaz több konkrétumot, mint amiről korábban már beszámoltunk. A program kiemelten kezeli az adóügyek, a munkahelyteremtés, a gyermektámogatás, az esélyegyenlőség és a főváros fejlesztésének kérdését. A ciklus végéig több ezer új kollégiumi férőhely megteremtésére, jövőre ezer új rendőrautó megvásárlására, a hivatalos haderőre való átállással kapcsolatban ötszáz új szolgálati lakás megépítésére tartalmaz vállalást a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt által beterjesztett kormányprogram. Az új kabinet mindenképpen szeretné végigvinni a 2002-ben elindított autópálya-építési programot. „A leghatározottabban fellépünk a korrupció ellen, és bezárjuk a jogi kiskapukat az ügyeskedők előtt” – ígéri a „szolgáltató állam” alcímű fejezet, amely a korábbi verzióban még törölt szövegrészként szerepelt.
– Végre nyilvánosságra került az eddig titkolt kormányprogram, ami nagyrészt lózungokkal teletűzdelt bevezetőkből áll – fogalmazott lapunknak Halász János. A Fidesz-frakció szóvivője megjegyezte, a program végén található „Köztársaságért, Magyarországért” fejezetcím után egy üres oldalon kívül semmi más nem található. Halász szerint nem sok jót várhatunk az új kormányprogramtól, mivel az az országot, a családokat érintő kérdésekről semmit nem mond. Juhász Gábor szocialista frakcióvezető-helyettes kérdésünkre közölte: a kormányprogram „pont jó”. Ezt Lendvai Ildikó, a képviselőcsoport vezetője azzal egészítette ki, hogy „más kormányprogramok sem szoktak több konkrétumot tartalmazni”.