Eladják a németek a családi ezüstöt

2004. 09. 14. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy látszik, hogy Berlin privatizációs bevételekkel kívánja a költségvetés tátongó lyukait betömni. Bár az évek óta magas deficittel, amellyel egyébként Németország az idén harmadszorra lépi túl az EU-normát, vagyis a stabilitási paktumban meghatározott három százalékot, az eurózóna legerősebb gazdasága éppenséggel „elketyegne”, az állami vagyon értékesítése a szövetségi kormány gyenge helyzete miatt kisebb politikai kockázattal jár, mintha megszorításokat vezetne be.
A Hans Eichel pénzügyminiszter nevével „jelzett” magánosítás részeként a kabinet a Deutsche Telekomban meglévő maradék 26, illetve a Deutsche Postban még meglévő 20 százalékos részesedését adja el. A tranzakciótól jövőre 15,4 milliárd eurós bevételre számíthat a büdzsé. Ide kívánkozik, hogy a privatizációs eljárás nyomán a szóban forgó két, nagy értékű részesedést a kormány a KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) hitelintézménynek adja át, amely állami tulajdonban van. A KfW egyébként a telefontársaságban 16,7, a postában pedig 42,5 százalékos tulajdoni hányadot kezel. Az ellenzéki pártok szerint a magánosítás technikája szabálytalan, miután az állami hitelintézet részére való privatizálás nyomán a KfW a postában többségi tulajdonosi részesedésre tenne szert.
A német számvevőszék ugyanakkor a szövetségi kormány burkolt hitelfelvételét és adósságnövelését látja az ügyletben, és ilyen címen ellenzi azt. Mint korábban megírtuk, a 2004-re tervezett új szövetségi hitelfelvétel 29,3 milliárd eurós összegéről Eichel már az év folyamán beismerte, hogy azt 10-11 milliárddal túl fogják lépni, a jövő évi költségvetési tervben azonban már csak 22 milliárdos hiány szerepel. Németország esetében amúgy nemcsak a magas államháztartási hiány okoz problémát, hanem az államadósság is. A jelenlegi német államadósság tudniillik 1370 milliárd euróra rúg, amely a GDP 64,2 százalékának felel meg, szemben a 2002-ben kimutatott 60,8 százalékkal.

A legnagyobb német bank, a Deutsche Bank vezérigazgatója egy minapi interjújában kijelentette: pénzintézete nem érdekelt abban, hogy egy másik bank felvásárolja. Josef Ackermann közölte: az sem lehetőség bankja számára, hogy összeolvadjon egy másik hitelintézettel. Az utóbbi időben olyan híresztelések terjedtek el, hogy a Deutsche célpontja lehet a svájci Credit Suisse bank vagy az amerikai Citigroup bekebelezési akciójának.
Ackermann azonban leszögezte: Németország számára nem lenne jó megoldás, ha egy nagy német bankot külföldi pénzintézet szerezne meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.