Várni kell még a kelet-közép-európai régióba irányuló direkt külföldi befektetések boomjára, vagyis a működő tőke folyamatos áramlására. A térség országainak májusi uniós csatlakozása ezt ugyanis automatikusan nem biztosítja – derül ki az Unctad legfrissebb jelentéséből. Az ENSZ szakosított szerve a szóban forgó anyagot World Investment Report – 2004 címmel tette közzé.
Az Unctad összeállítása szerint 2003-ban drasztikusan zuhant a külföldi tőkebefektetések aránya az előző évhez képest. Míg ugyanis 2002-ben 31 milliárd dollárnyi közvetlen vállalati forrás áramlott Közép-Európába, addig tavaly mindössze 21 milliárd dollár.
Az anyag megállapítása szerint Csehország és Szlovákia vonzóbb, mint hazánk. A szakértők kiemelik, hogy Prága és Pozsony két jelentős beruházást tudhat magáénak. Ám a Toyota-PSA, illetve a Hyundai zöldmezős invesztíciói sem pótolják a nagyvállalatok korábbi érdeklődését.
Az Unctad másik, egyébként a szervezet honlapján is publikált jelentése alapján 2002 végéig Lengyelországba 45, Csehországba 38,5, míg Magyarországra 24,5 milliárd dollárnyi beruházás érkezett. Utóbbi jelentés készítői azt is megállapították, hogy miközben a közép- és kelet-európai térség összességében vonzó lett az elmúlt tíz év leforgása alatt, addig az itteni vállalatok is fokozatosan növelik külföldi jelenlétüket. Az adatok szerint tavaly 4,2 milliárd dollárnyi működő tőkét exportált a régió. A jelenség azért is meglepő, mert alapvetően tőkeszegény országok „kiviteli boomjáról” van szó. Az összeg legnagyobb része ugyan Oroszországból származott, a többi ország együttesen nagyjából egymilliárd dollárt vitt külföldre. Hazánk ebből 264 millió dollárt könyvelhetett el, és ezzel Oroszország és Csehország mögött a térség harmadik legaktívabb tőkeexportőrének számít, miközben maga is a tőkét várja.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek