Koncepció nélkül

2004. 09. 21. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg csupán kedveskedni akar a kormány a választópolgároknak a társasági adó megemelésével, egészen pontosan az adónem szétbontásával, azaz a bankokat és a lízingcégeket sújtó többletteherrel, amely állítólag egy hirtelen jött ötlet nyomán pattant ki valamelyik tanácsadó fejéből. Draskovics Tibor pénzügyminiszter alig egy hete jelentette be, hogy kétkulcsossá válik a társasági adó eddigi egykulcsos rendszere: általános adókulcsként megmarad a 16 százalék, a pénzügyi vállalkozásokat azonban 24 százalékos adó terheli 2005-től. Hogy ez így is lesz, arra az érintettek mérget vehetnek. Tegnap ugyanis Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt megerősítette: nem enged a banki szektort sújtó adóemelésből. A Fidesz is jelezte, hogy az adótörvényeket ugyan várhatóan nem szavazza meg, de ezt a politikájával összhangba hozható módosítást támogatja.
A társaságiadó-emelés a mai politikai légkörben nem más, mint a bankárkormány bélyegétől kétségbeesetten szabadulni igyekvő társaság hízelgése a szavazóbázisnak. Nem meglepő, hogy Csányi Sándor, az OTP első embere a terv hallatán populizmust emlegetett. Nemcsak azért, mert a lépés ebben a formában sérti a versenysemlegesség elvét, sőt alkotmányossági aggályokat is felvet, hanem azért is, mert e módszer teljességgel ismeretlen Európában. Ilyet ugyanis Nepál, Zimbabwe és Banglades alkalmaz. Ráadásul az érdekképviseletek szerint az adóemelés arra kényszerítheti a bankokat, hogy nemzetközi fiókhálózatukba csoportosítsák át az itt keletkezett jövedelmüket, így a kabinet által előirányzott harmincmilliárd forintos befizetéstöbblet helyett végül adókieséssel kell számolnia a költségvetésnek. Amúgy a hazai bankokat vagy lízingcégeket sem kell félteni; ha nem sikerül az érdekeiknek megfelelő egyeztetés, akkor hiányzó profitjukat majd a vállalati és lakossági ügyfeleken hozzák vissza. Például a tovább dráguló szolgáltatásokkal vagy a betéti kamatok mérséklésével és a hitelek költségeinek drasztikus emelésével.
A fentebb említett spontaneitás egyébként nem újdonság a kormány részéről – gondoljunk csak az előkészítetlen döntések sokaságára, a közvélemény tesztelésére. De említhetnénk a kormánykoalícióban feszültséget okozó árfolyamnyereség-adót vagy a lakossági megtakarításokra újabb sarcként ható kamatadó kivetésének hónapok óta tartó lebegtetését.
Nem kellene így kapkodnia a kormánynak, ha lenne hosszú távra szóló, kiszámítható és hiteles gazdaságpolitikája. Ám több mint két esztendeje csak a politikai okokból vezérelt döntések hatásait érezhetjük. Így a 2002-es választási kampányban beharangozott nagy ívű fejlesztésekre és beruházásokra – a 800 kilométernyi új autópályára, a négyszázezer új munkahelyre, a hazai kis- és közepes vállalkozások feltőkésítésére – jó ideig várni kell. Ugyanakkor az egyensúly megbillent, hiszen magas a folyó fizetési mérleg hiánya, s rekordokat döntöget az államháztartási deficit, hogy a tetemes államadósságról már ne is szóljunk. Odáig jutottunk, hogy a magyar gazdaság versenyképességét leginkább az állam, a büdzsé helyzete fenyegeti.
Félő, hogy a régi-új kormányzati tervek – a megmaradt állami vagyon értékesítése, a létszámleépítésekkel járó közigazgatási reform, a fizetési kötelezettségek megemelése új adók és illetékek formájában – tovább rontják Magyarország pozícióját.
A „bankadót” mint könnyen eladható, de átgondolatlan, világos gazdaságpolitikai koncepcióhoz nem illeszkedő lépést nem is lehet másként nevezni, csak annak, ami: populistának. Népszerűség-hajhászás ide, kommunikációs trükkök oda, egy dologban lehetünk biztosak: a végén ismételten mi, az adófizetők álljuk a cechet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.