Ismét napirendre került a vállalati vagyon értékesítésére kivetett adó bevezetése Németországban: a kormányzó szociáldemokrata párt tudniillik e fizetési kötelezettség újbóli „meghonosítását” szorgalmazza. A baloldali kabinet egyébként két esztendeje iktatta ki az említett adónemet, amelyet az értékesített cégvagyon után kellett fizetni. A kulcs mértéke korábban 50 százalékos volt.
A „cégadó” bevezetését Hans Eichel (SPD) pénzügyminiszter és Joachim Poss parlamenti alelnök vezette költségvetési munkacsoport fontolgatja, amely az egységes uniós adórendszerre is javaslatot kíván tenni. A német iparszövetség képviselői helytelenítik az ötletet, mert a társaságok összességében 36 százalékos adóterhe így is a legmagasabb a 25 uniós tagállam között. Ha pedig tovább nő a központi elvonások mértéke, úgy az a versenyképességet hátráltatja.
Idevonatkozó hír, hogy a német gazdasági miniszter vélekedése alapján 2004-ben a gazdaság 1,5-2,0 százalékkal bővül. Wolfgang Clement a Welt am Sonntag című lapnak a minap még azt is elmondta, hogy az ország nyugati és keleti felében az életszínvonal 2019-re egyenlítődik ki. Az újraegyesítés óta az ország keleti részében jóval magasabb a munkanélküliség, mint a nyugatiban. A 81 regionális kereskedelmi és iparkamarát és 3,6 millió vállalatot tömörítő DIHK arra számít, hogy 2005-ben lassul a német export növekedése. A DIHK szerint idén a kivitel bővülése ugyanakkor meghaladja a 6 százalékot.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!