Tavaly 677 ezer sürgős esethez vonultak ki az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) autói, s emellett több mint kétmillió alkalommal végeztek betegszállítást. Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója szerint az esetek 30-35 százalékában, azaz évente 600-800 ezer alkalommal indokolatlanul.
Ez hozzájárul ahhoz, hogy a valós igényeket nem tudják időben kielégíteni, s előfordul, hogy valakinek fekvőgipsszel tíz órát kell várakoznia a folyosón, mire hazaszállítják.
Takács Zoltán nemrég levélben kérte a kórházigazgatókat, hogy vizsgálják meg, milyen betegekhez kérnek orvosaik szállítást. Ettől számottevő javulás egyelőre nem érzékelhető, de hamarosan a háziorvosok figyelmét is felhívja a jogszabályi előírásokra. Az egészségügyi törvény ugyanis pontosan leírja, hogy milyen esetekben lehet betegszállítást rendelni.
Jelenleg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is vizsgálja a betegszállítás gyakorlatát. Ha ezt lezárják, akkor lehet majd dönteni a további intézkedésekről – mondta Takács Zoltán. Szerinte be kell vezetni, hogy csak vonalkódos rendelvényen kérhessen az orvos betegszállítást, így rögtön kiderülne, ha egy doktor az országos átlagnál sokkal többször kér szállítást betegeinek. A főigazgató akár vissza is fizettetné azzal az orvossal a szállítás költségét, amelyik rendszeresen indokolatlanul kéri azt pácienseinek. Az intézkedéstől jelentős megtakarítást vár Takács Zoltán.
Zseniális gúnydal született a saját embereit lenéző Magyar Péterről