Stabil és nagy deficit

2004. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha úgy látjuk, hogy a korábban vázolt egyensúlyi pályán érdemi eltérés mutatkozik, megtesszük a szükséges lépéseket – mindezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt ígérte meg egy héttel ezelőtt. Ugyanő a múlt héten még oktalan pesszimizmussal vádolta meg a kormány gazdaságpolitikájának kritikusait, és „stabil és nagy jólétről” szónokolt a parlamentben. Nos, itt az alkalom a szükséges lépésekre, hiszen tegnap a régi-új pénzügyminiszter bejelentette, hogy az önkormányzatokkal együtt 5,1-5,3 százalékra emelte az idei államháztartási hiányra vonatkozó prognózisát a kormányzat. Nem titok már az sem, hogy a deficit féken tartása céljából takarékossági intézkedésekről, vagyis újabb megszorításokról döntöttek, amelyek révén – legalábbis Gyurcsány és Draskovics szerint – 43 milliárd forinttal csökkenhetnek a büdzsé várható kiadásai. Ha jól számoljuk, az idén ez a negyedik megszorító csomag. Úgy látszik, ez a nekünk kijelölt pálya.

Viszont Gyurcsánynak még szerencséje is lehet: miután nincs még hivatalban, a közvéleménnyel el lehet hitetni, hogy ezt a feketelevest nem is ő, illetve régi-új pénzügyminisztere főzte, hanem a jelenlegi kormány. Ám a szerencse forgandó: nem lehet majd kiretusálni a Medgyessy-kormány tablójáról a jelenlegi sportminisztert, akinek személye kísértetiesen hasonlít a miniszterelnök-jelöltre.

Mellesleg az úgynevezett GDP-arányos mutató helytelen megcélzása miatt Draskovics Tibornak távoznia sem kell posztjáról, bár korábban a „politikai korrektség” jegyében mindenki erre számított. Aki esetleg elfelejtette volna: 4,6 százalékos volt az idei esztendőre belőtt deficitcél, s az új adat ettől igencsak eltér. Egyébként László Csaba volt pénzügyminiszter menesztését az év elején a mostaninál jóval kisebb „alultervezési aránytalanság” okozta. A kormány tavaly 4,8 százalékos hiányt tűzött ki célul, a Pénzügyminisztérium pedig 2003 decemberében ennél rosszabb, 5,2 százalékos előrejelzést adott ki. Megjegyezzük persze, hogy mindkét malőr több száz milliárdos tétel a költségvetésben. Egészen pontosan: most összesen 730 milliárd forinttal tér el a kormány a parlament által elfogadott büdzsétől.

A mostani helyzetben csak a bizonytalanság biztos, hiszen a szeptemberre tervezett 19 milliárd forintos havi deficit akár 90 milliárdos is lehet, s hol vagyunk még a szokásos őszi nyugdíjkorrekciótól, amire ugyancsak nincs meg a fedezet. Persze az instabil állapotból kikövetkeztethető, hogy egyre szűkül a gyurcsányi jóléti állam, amit persze nemcsak az átlagos halandók éreznek majd meg – akik hozzávetőleg húszezer forintot buknak a személyi jövedelemadó-sávok átalakítása nyomán 2005-ben –, hanem a vállalkozások is. Tegnap ugyanis kiderült, hogy kétkulcsossá válik a társasági adó eddigi egykulcsos rendszere: általános adókulcsként megmarad a 16 százalék, míg a pénzügyi vállalkozásokat – egyébként versenysemlegességet sértő módon – 24 százalékos adó terheli majd. De rosszul jár jövőre a nyolcszázezer egyéni vállalkozó is, hiszen az osztalékadó tervezett ötszázalékos emelése esetükben újabb mínuszos tételt jelent. A miniszterelnök-jelölt eközben gazdasági növekedésről, az úgynevezett konvergencia, azaz felzárkózási program feltételeinek megteremtéséről is beszél. Sőt szerinte úgy lehet egyszerre stabilitást és lendületet adni a magyar gazdaságnak, hogy nyitottabb, integráltabb kormányzást valósítanak meg.

Pedig Magyarország leendő kormányfője valószínűleg tudja, hogy nincs kitörési pont, s ha teljesíteni akarja az uniós előírásokat, eszetlenül nem osztogathat sem 2005-ben, sem 2006-ban. Szóval mindenki gyönyörködje ki magát a fenti számokban: jöhet a miniszterelnöki kinevezés, a pezsgős koccintás. Nekünk pedig újra a kijózanodás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.