Zárolhatják az állami kórházak pénzét

Az állami kórházak pénzügyi helyzetéről kért jelentést a pénzügyminiszter az intézmények vezetőitől. Az érintettek attól tartanak, hogy a kormány hamarosan zárolja az eddig fel nem használt pénzüket. Az egészségügyi minisztériumban és a pénzügyi tárcánál nem nyilatkoztak a tervekről.

2004. 09. 24. 19:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levelet kaptak az állami, azaz az egészségügyi minisztérium felügyelete alá tartozó intézmények vezetői Draskovics Tibortól. A pénzügyminiszter jelentést kért tőlük az általuk vezetett kórházak gazdasági helyzetéről, valamint arról, hogy van-e olyan maradványpénzük, amelynek kifizetésére az idén még nem vállaltak kötelezettséget.
Noha a levél nem fogalmaz egyértelműen arról, hogy tervezik-e ezeknek az összegeknek a zárolását, az intézmények vezetői aggódnak. Többek között azért, mert a dokumentum egyik mondata úgy fogalmaz: „Ez nem jelenti a szerződéses kötelezettségek felmondását, viszont korlátozni kell az év hátralévő részére tervezett, idei fizetési határidővel történő kötelezettségvállalásokat, és el kell kerülni – különösen decemberben – a még nem feltétlenül esedékes, határidő előtti kifizetések teljesítését.”
*
A Weborvos internetes oldal információi alapján a levélben az is szerepel, hogy „a korrigált államháztartási hiány akkor tartható, ha a kiadásokat meghatározó intézkedéseket hozunk”.
Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke szerint nem egyértelmű a pénzügyi tárca szándéka, az eddigi kedvezőtlen finanszírozási intézkedések alapján azonban a megszorítás sem zárható ki. Hozzátette: a meghatározott célra adott és el nem költött pénzek visszavonását el kell fogadni. Azt viszont nem tudják „lenyelni”, hogy az elvégzett szolgáltatás után kapott, hatósági áras finanszírozásból vonjanak vissza, csak azért, mert az intézmény jól gazdálkodott.
Lapunk kérdésére a Pénzügyminisztériumban senki sem nyilatkozott arról, hogy tervezik-e a maradványpénzek zárolását. A sajtóosztályon annyit közöltek: jelenleg dolgoznak azon, hogy honnan vonják el azt a 43 milliárd forintot, amelynek zárolását nemrég Draskovics Tibor jelentette be. Az egészségügyi minisztériumban sem nyilatkoztak a konkrét elképzelésekről.
– A Magyar Kórházszövetség egyébként elutasít minden olyan megszorító intézkedést, amely a fekvőbeteg-ellátó intézményeket érinti – mondta nemrégiben egy konferencián Golub Iván elnök. Utalt arra a kórházvezetők körében nemrég végzett kérdőíves felmérésre, amely szerinte azzal a következtetéssel zárult, hogy nőtt az intézmények adóssága, és romlott a betegellátás színvonala az év eleje óta. Az önbevallásokból kiderül: az intézmények kétharmadának „labilis” a gazdasági helyzete, mindegyikük adóssággal küzd. A válaszadók egyharmada nyilatkozott úgy, hogy jelenleg stabil az intézmény helyzete, de csak mintegy tíz kórháznak volt valamennyi pénztartaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.