A libatartók éhségsztrájkja

Hiába várták Gyurcsány Ferencet a Wallis Rt. székháza előtt tegnap reggel óta éhségsztrájkot tartó libatartók. A Hajdú-Bét Rt.-nek leadott libák árának meg nem fizetése ellen éhezéssel tiltakozó termelők azért szerettek volna a miniszterelnökkel találkozni, mert remélték: az üzleti életben járatos milliárdos kormányfő szót tud érteni a befektető cég képviselőivel. Fogadta a sztrájkolók küldöttségét Bajnai Gordon, a Wallis Rt. vezérigazgatója, ám a tárgyalás semmi gyakorlati eredményt nem hozott a pórul járt libatartók számára.

2004. 10. 20. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendőrségi kordon mögött kaptak engedélyt a demonstrációra az önkéntes éhezők, ez ellen „A tolvajok helyett mi kerültünk a rács mögé” feliratú táblával tiltakoztak. A Wallis székházába csak egy háromfős tárgyaló delegációt engedtek be. Képviseletükben Bessenyei Lászlóné elmondta: Bajnai Gordon tájékoztatása szerint a Hajdú-Bét Rt.-t néhány éve megvásárló Wallis Rt. tízmilliárdos vesztséget halmozott fel a baromfiágazatban, ami abból következett, hogy számukra teljesen ismeretlen területen próbálkoztak befektetéssel. A hatalmas deficit láttán a részvényesek döntöttek úgy, hogy – a további ráfizetést elkerülendő – a legrövidebb úton ki kell szállni a baromfiiparból. Ennek gyakorlati megvalósulása volt, hogy a Hajdú-Bét ellen maga a tulajdonos kezdeményezett felszámolást. Bajnai Gordon szerint mindebből logikusan következik, hogy nem áll módjukban a termelők követeléseit megvásárolni, mert az ellentétes lenne a tulajdonosi kör utasításával.
A tárgyalás eredménytelensége felháborította a negyven család képviselőit, s úgy döntöttek, tovább folytatják az éhségsztrájkot, egészen addig, amíg meg nem kapják a 300 millió forintos követelésüket. A libatartók úgy vélik: megengedhetetlen, hogy a Hajdú-Bét felszámolásának áldozatai kizárólag a termelők legyenek, csak nekik kelljen azzal szembenézni, hogy tartozás fejében elárverezik a házukat, földjüket. A kilencnapos éhségsztrájkra végső elkeseredésükben vállalkoztak, hogy elérjék: a Wallis Rt. érdekeltségeként tönkrement Hajdú-Bét Rt. szállítói tartozásaiért valamilyen módon jótálljon a tulajdonos. A libatartók szerint a helyzet kezelhető lenne, ha a Wallis saját faktoringcége közbeiktatásával felvásárolhatná jogos követeléseiket, s ezzel megmenthetné a csődtől a családi gazdaságokat.
n
A hét végére teljesen leáll a Hajdú-Bét Rt. debreceni üzeme. A kapacitásokat szeptember végéig a Bábolna Rt. bérelte, októbertől viszont nem tart igényt az üzemre. Háromszáz szerződéses dolgozót már szélnek eresztettek, mintegy 200, a Hajdú-Bét állományában lévő dolgozó bérét és végkielégítését azonban a felszámoló még nem fizette ki. Eddig működtetőt sem talált arra az üzemre, amelybe másfél évvel ezelőtt még 1,6 milliárd forintos beruházással korszerű feldolgozókapacitásokat telepített a tulajdonos Wallis Rt.



öngyilkos. A libatartók kálváriája nem most kezdődött. Tavaly őszszel például öngyilkosságot követett el egy hajdúnánási asszony (korábbi Hajdú-Bét-beszállító), mert fizetésképtelenné vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.