A szürke marhákat leölik, ugye?

Technikai okok miatt tegnap reggel felfüggesztették a leölését azoknak a szürke marháknak, amelyek papírok nélkül kerültek két Somogy megyei gazda birtokába. Mint arról beszámoltunk, a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás azután döntött a marhák leölése mellett, hogy a tulajdonosok többszöri felszólításukra sem szerezték be a szükséges okmányokat. Az állatvédők szerint elfogadhatatlan, hogy a gazda felelőtlensége miatt az állatokat büntetik.

2004. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak technikai akadálya volt annak, hogy tegnap egy kaposfüredi telepen nem irtottak ki kilenc szürke marhát, közöttük két vemhes tehenet és három bikaborjút.
– A felfüggesztés nem jelenti azt, hogy megváltoztatnánk döntésünket. A halasztásra azért kényszerültünk, mert egyelőre nem rendelkezünk megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy megközelítsük, és elpusztításuk után elszállítsuk a hatalmas testeket – közölte tegnap Lövey László, a Somogy Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás igazgatója, aki állítja: az állattenyésztéssel foglalkozó gazdák mulasztása juttatta ide a hatóságot.
– Az állat-egészségügyi előírások semmibe vétele, hogy a Füred Holding egy sertéstelepre helyezett ki kilenc bizonytalan származású, egyedi megjelölés nélküli szürke marhát – jelentette ki. Lakossági bejelentés nyomán még augusztus végén tartottak vizsgálatot a sertéstelepen, és akkor fedezték fel a marhákat. Gazdáikat többször is felszólították, igazolják eredetüket, és jelöltessék meg őket, de mindeddig ezt nem tették meg. Azt sem tudni, hordoznak-e olyan betegséget magukban, amely végzetes lehet a többire is. Ezután hozták a határozatot, amely egyébként már az uniós csatlakozás előtt érvényes volt. Az EU-szabályozás szerint ilyen esetben 24 órán belül le kell ölni az állatot.
– Mivel az állattartó fellebbezést nyújtott be a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz, pár napot kaptunk, hogy újragondoljuk az állatok sorsát, és elvégezzük a vérvizsgálatukat. Ez azonban nem pótolja a már több magyarországi telepet megjárt állatok egyedi azonosítását – szögezte le az igazgató.
A hatóság a kilenc szürke marhának menedéket adó sertéstelepet zár alá helyezte, a Füred Holding ellen pedig szabálysértési eljárás indul.
– Elfogadhatatlan, hogy emberek felelőtlensége miatt állatokat büntessenek – nyilatkozta lapunknak Farkas Tamás, a Magyar Állatvédők Országos Szervezetének vezetője. Úgy vélte, a dolog elintézésének a legdrasztikusabb módját választotta a hatóság, hiszen semmilyen jele nincs, hogy betegséget hordoznának. Ezt egyébként megfelelő vizsgálatokkal meg lehetne állapítani. Alig néhány hónapja nyilvánították hungarikumnak a szürke marhát, nagy hiba lenne a védett őshonos állatokat kivégezni. Ilyen döntést csak megfelelő nyilvántartás birtokában hozhatnának az illetékesek – emelte ki Farkas.
Tóth Ferenc, a Somogy megyei állatvédők képviselője szerint nem kiirtani, hanem fejleszteni kellene az őseink által kitenyésztett szürke marhát. – Ha kell, vasvillával akadályozzuk meg a pusztítást – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.