Rövidesen dönt az ügyészség arról, hogy vádat emel vagy bűncselekmény hiányában megszünteti az eljárást a gyilkosság miatt tavaly már jogerősen tizenöt évi fegyházra ítélt Csobay László ellen, akit februárban egy házaspár tíz évvel ezelőtti megölésével is meggyanúsítottak. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai átküldték az aktát a vádhatóságnak.
Tíz évvel ezelőtti gyilkossági ügyben fejezte be a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) úgynevezett döglött ügyek osztálya. Kovács Lajos ezredes, az osztály vezetője lapunkat arról tájékoztatta, hogy az Újlaky házaspár férfi tagjának megölésével Csobay Lászlót gyanúsították meg, míg a nő halálát nem tudták a számlájára írni. Az ezredes februári sajtótájékoztatóján elmondta, hogy egy másik ügyben – T. Mihály megölése miatt – tavaly jogerősen tizenöt évi fegyházbüntetésre ítélt Csobay László a nyomozó iroda munkatársainak elmondta, 1994-ben saját telkén, a dunavarsányi Domariba-szigeten ásta el a hivatalosan eltűntként kezelt Újlaky Vilmost és nejét. A gyanúsított elismerte: ő gyilkolta meg a férfit, de azt jogos védelmi helyzetben tette. Feleségét azonban maga a férfi lőtte fejbe. Mint vallomásában állította: Újlakyék meg akarták vásárolni telkének egy részét, ezért 1994. május 6-án elhívta a párt oda. Jó hangulatban telt az este, amikor szalonnasütés közben a férj összeveszett feleségével. Csobay szerint későbbi áldozata teljesen elvesztette az eszét, őrjöngött, majd fejbe lőtte párját a nála lévő pisztollyal. Ezután pedig fegyverével Csobayra rontott, ő ezt nem nézte tétlenül: lelőtte a fenyegető Újlakyt. A két holttestet végül elásta a nagy területű szigeten.
A rendőrség nem volt könnyű helyzetben, ugyanis a vérengzést nem látta senki, így jóformán csak a gyanúsított elmondására hagyatkozhattak. Tíz év után pedig a holttestek sem voltak olyan állapotban, hogy meg lehessen állapítani: vajon két különböző lövedék sebezte-e őket halálra? A nyomozók elfogadták Csobay verzióját, azt azonban nem hagyhatták figyelmen kívül, hogy az akkoriban komoly adósságot felhalmozó gyanúsított az eset után saját nevére íratta áldozata Havanna-lakótelepen lévő lakását. Abból minden mozdíthatót elvitt, majd később eladta. Az NNI végül egy ember megölésének gyanúját fogalmazta meg vádjavaslatában, így most az ügyészségnek kell eldöntenie: van-e elég bizonyíték a gyilkosságra, vagy a jogos védelmi helyzetre alapozva bűncselekmény hiányában megszünteti az eljárást.
A mérnök képesítésű Csobayt korábban a bombagyáros Dietmar Clodo pénzhamisítási ügyében is elítélték, amelyben az egyik vádlott, Túri Mihály 1996-ban eltűnt. Holttestét a Pest megyei nyomozók 1998-ban Csobay László dunavarsányi telkén találták meg, de akkor nem volt elég bizonyíték ellene. Később azonban a döglött ügyek osztálya átvette a nyomozást, és Csobayt tavaly jogerősen tizenöt évi fegyházra ítélték Túri megölése miatt. Első fokon még húsz évet mértek Csobayra, aki ettől annyira megtört, hogy Kovács Lajos ezredesnek megígérte: ha jogerősen is megkapja a húsz évet, elmondja, hova temette el Újlakyékat. De mivel másodfokon enyhítettek büntetésén, a mérnök hallgatásba burkolózott. Év elején mégis megmutatta a nyomozóknak a Domariba-szigeten lévő sírhelyet. A kutatások négy napig tartottak, végül a két méter mély sírgödrökből előkerült a két tetem.
Az eljárást az is nehezíti, hogy ha az ügyészség mégis vádat emel, akkor Csobay korábbi gyilkossági ügyében perújítást kell kezdeményezni. Csecserics István, a Pest Megyei Főügyészség helyettes vezetője lapunknak elmondta: erre azért van szükség, mert ha valaki legalább két embert meggyilkolt, akkor ellene több emberen elkövetett emberölés miatt kell vádat emelni, függetlenül attól, hogy korábban egy gyilkosságért már felelősségre vonták. A főügyészhelyettes szerint ezt az eljárást néha még a tapasztalt jogi szakemberek sem értik, de a törvény mégis így szól.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben