Kérdőíves felméréssel próbált képet alkotni a kórházak gazdasági helyzetéről nyáron a kórházszövetség – mondta Golub Iván, a szervezet elnöke. A több mint 150 intézmény közül 118 küldte vissza az adatlapot. A most elkészült öszszegzésből kiderül: tizenhat kórház került csőd közeli helyzetbe, és több mint nyolcvan intézménynek van adóssága. Golub Iván hangsúlyozta: a kórházak döntő többsége szerint az aggasztó helyzet oka, hogy az idén kedvezőtlenül változott a finanszírozásuk, ami 7-7,5 százalékkal csökkentette az intézmények bevételét, miközben a gyógyszerek, a közüzemi díjak és az energiaárak emelése 7–11 százalékkal növelte a kiadásokat.
Mindez 25–28 milliárd forintos forráscsökkenést jelent a fekvőbeteg-ellátó intézményeknél, s ekkora hiány mellett szinte lehetetlen az ellátás színvonalának fenntartása. Golub szerint ahhoz, hogy a kórházak működőképesek maradjanak, negyven-ötven milliárd forinttal kellene jövőre kiegészíteni a finanszírozásukra szánt költségvetési kasszát. Könnyítést jelentene már az is, ha azt az ötmilliárd forintot, amely a szövetség szerint idén megmarad a finanszírozás szigorítása miatt, az idén kiosztanák.
A Magyar Kórházszövetség nem híve annak, hogy a szükséges változtatásokat sztrájkkal kényszerítsék ki – fogalmazott Golub Iván azzal kapcsolatban, hogy október 7-ére országos sztrájkot hirdetett az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete.
Óriási siker, nyolc magyar egyetem is bekerült a világ legjobbjai közé