Kutatás-fejlesztés: nincs szó szabotázsról

–
2004. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pálinkás József volt oktatási miniszter szerint a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) akadályozza az amúgy is szűkös források felhasználását. Cikke végén sejtelmesen teszi fel a kérdést: Mire tartalékolják ezt az óriási összeget? (A kutatás-fejlesztés szabotálása, Magyar Nemzet, 2004. október 6.) A kérdésre, hogy az NKTH viszszatartja-e a kifizetéseket, és tartalékol-e valamire, rövid a válasz: nem, nincs ilyen szándék. Nézzük a tényeket.
A 2004. évi állami költségvetésben a kutatás-fejlesztés és innováció támogatására több címen összesen több mint százmilliárd forint áll rendelkezésre. Ebből a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapba 12,2 milliárd forintot fizet be a költségvetés, a többi a felsőoktatási intézmények, a Magyar Tudományos Akadémia és a minisztériumokhoz tartozó, kutatással foglalkozó intézmények költségvetésébe kerül. Az alapba további – az idén várhatóan – 14-15 milliárd forintot három negyedév alatt a vállalatok fizettek és fizetnek be innovációs járulékként. Kutatás-fejlesztésre (K+F) és innovációra még ezen felül is jut pénz, aminek a forrása a Nemzeti fejlesztési terv gazdasági versenyképesség operatív programja (szintén jelentős hazai költségvetési társfinanszírozással), és az Európai Unió 6. kutatási és fejlesztési keretprogramja. Tehát úgy „éhezteti ki” a kormány a K+F szférát, hogy összességében több pénzt biztosít, mint 2002-ben.
A hivatal irányítása alatt álló Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) kezeli az alapot. Az alapban lévő pénz 95 százalékát csak pályázati úton lehet felhasználni. A pályázatok nyerteseivel kötött szerződés alapján kerül sor a kifizetésekre. Jelenleg 2200 megkötött szerződést kezel az iroda. Ezek 30 százaléka megfelelő ütemben teljesül. A lejárt határidővel rendelkező szerződések 20 százaléka esetén nem érkezett jelentés és ezért nem történt elszámolás. A szerződések nagy részénél a kifizetések az év utolsó hónapjában esedékesek. A késedelmes kifizetéseknek fő oka a korábbi években kialakított, túlbürokratizált szerződéskötési és elszámolási rendszer, amelynek kirívó példája a Pálinkás József minisztersége alatt kialakított nemzeti kutatási és fejlesztési programok pályázata. Ahogy az egyik pályázó fogalmazta: „Még az igazolás igazolásáról is igazolást kell vinnünk, lassan több időt kell fordítani a kutatás adminisztrálására, mint a kutatásra. Miért nem bíznak bennünk?” Ezen a gyakorlaton változtatunk! Az elindított, és a kidolgozás alatt álló új pályázatoknál egyszerűbb szerkezetű és egyszerűbb elszámolási rendszerű szerződéseket kívánunk kötni.
A Kutatási és Technológiai Innovációs Alap azonban nem azért jött létre, hogy kizárólag az akadémiai kutatások további forrása legyen. A törvény alapján létrehozott alap célja a magyar gazdaság versenyképességének és fenntartható fejlődésének az új ismereteken és azok alkalmazásán alapuló erősítése, ezen belül a kutatás-fejlesztés és a létrehozott új tudás alkalmazásának kiszámítható finanszírozása. Magyarországon a költségvetési K+F támogatások mindössze 4-5 százaléka jut a vállalkozásoknak, 95-96 százaléka az állami kutatóhelyekhez kerül. A sikeres országokra a magas vállalati K+F ráfordítások jellemzők, a GDP-arányos K+F- finanszírozás kétharmad részét a vállalatok saját ráfordításai adják, Magyarországon ez az arány kevesebb mint 30 százalék. Az innovációpolitikának ezért is kell kiemelt figyelmet fordítania a vállalati kutatásokra, az innováció keresleti oldalának ösztönzésére.
Ha az utóbbi években kibocsátott K+F és innováció vonatkozású pályázatokat megnézzük, érdekes következtetésre juthatunk: 2001-ben és 2002-ben évente két új pályázat indult. Ebben az évben viszont további kilenc pályázatot indított el a januárban megalakult hivatal. Látható tehát, hogy a korábbiaknál jóval intenzívebb munka folyik a tudomány eredményeinek hasznosítása érdekében.

Lippényi Tivadar, Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.