Leállították a tüdőkivételt

Egy hónapja leállították az agyhalottak tüdejének kivételét Magyarországon. Azóta nyolc átültethető szerv veszett el, amelyek megmenthették volna más betegek életét.

2004. 10. 28. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Gábor, a Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet megbízott főigazgatója rendelte el a műtéti beavatkozás leállítását egy egészségügyi minisztériumi állásfoglalásra hivatkozva. Az intézményvezetőt lapzártáig nem sikerült elérnünk, így tőle nem tudtuk meg, hogy döntésének mi volt az oka.
Többek szerint a pénzhiány is közrejátszhatott. A költségvetés ugyanis minden évben meghatározza, hogy mennyi szerv kivételét és mennyi beültetését finanszírozza. Az idén 12 tüdő kivételét engedélyezték, ám ezt a limitet már hónapokkal ezelőtt túllépték. Szeptember végéig 19 tüdőt operáltak ki agyhalottakból, hogy azokat más betegekbe ültethessék. A pénzkeret túllépésére máskor is volt példa, ám eddig mindig sikerült pluszforrást találni az újabb operációkra. Mások viszont úgy látják: más finanszírozási gondok adódtak. Szerintük az egészségügyi vezetés egyes tagjai nem értenek egyet azzal, hogy olyan szervek kivételét finanszírozzuk a magyar költségvetésből, amelyeknél nem garantált, hogy hazai beteg kapja meg.
Miután Magyarországon nem végeznek tüdőátültetést, az itthon kivett szervet Bécsben ültetik be, többek között magyaroknak. Jelenleg négy hazai beteg vár tüdőre, nekik most kisebb esélyük lesz a túlélésre. Ők ugyanis elsőbbséget élveznének az osztrák várólistán, ha magyar szerv érkezne – mondta Spóner Hajnalka, a Magyar Tüdőátültetettek Országos Egyesületének elnöke. Úgy tudjuk: szeptember vége óta nyolc agyhalott tüdejét lehetett volna átültetni, közülük négyet magyar betegek kaphatták volna meg. A tüdőátültetés komoly szervezőmunkát igényel. Egy kórház jelzi a szervátültetések koordinálásával megbízott Hungarotranszplant Kht.-nek, hogy olyan agyhalott fekszik intézményükben, akinek például a tüdeje alkalmas lehet átültetésre. Ekkor értesítik azt a bécsi kórházat, amellyel hazánknak szerződése van. Onnan azonnal Magyarországra érkezik egy orvoscsoport. A szervet kiveszik, majd Bécsbe repítik. Minden esetben egy magyar sebész, általában Lang György is részt vesz a műtéteknél. Ő lapunknak elmondta: a Korányi Intézet főigazgatója annyit közölt vele, hogy a szervek kivételét be kell fejeznie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.