Petíciót adnak át a házelnöknek

Civil szervezetek petíciót adnak át ma Szili Katalin házelnöknek, mert úgy vélik: a kormány még mindig nem tett semmit azért, hogy megvédje a családon belüli erőszak áldozatait. Követelik, hogy a kormányzat teljesítse nemzetközi kötelezettségeit, hozza meg a bántalmazókra vonatkozó távoltartásról szóló törvényt, és jelölje ki azt a minisztert, aki felelős az országgyűlési határozat végrehajtásáért és a feladatok összehangolásáért.

2004. 10. 12. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig természetesnek tekinti a kormány, hogy a családon belüli erőszak áldozatai menekülésre kényszerülnek. A bántalmazók megfékezésére nem szán forrásokat, pedig Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter szeptemberben többször is kijelentette, hogy bővítik az áldozatoknak szánt anyaotthonokat – nyilatkozta lapunknak Juhász Géza, a Habeas Corpus Munkacsoport vezetője. Hozzátette: így továbbra is fennáll annak a veszélye, hogy az áldozatok egyben hajléktalanokká is válnak. Még mindig nem az elüldözöttet, hanem az elkövetőt támogatják, hiszen az szabadon használhatja a családi ingatlant.
A jogvédők készülő petíciójának hírére az időközben megalakult új kormány programjába bekerült egy, a családon belüli erőszakról szóló mondat. De a döntéseket senki nem koordinálja, és a tárcák egymásra hárítják a felelősséget. Még mindig nem derült ki, hogy vajon melyik miniszter felel a tavalyi országgyűlési határozat végrehajtásáért és a feladatok összehangolásáért.
Májusban az igazságügyi tárca visszavonta a bántalmazók távoltartásáról szóló törvényjavaslatot, de a parlamenti vita azóta sem folytatódott. A civilek szerint legfőképpen az ismeretek hiánya miatt, hiszen a minisztérium nem hajlandó megismerni a jól bevált külföldi modelleket, pedig a távoltartás intézményét a legtöbb EU-országban alkalmazzák. Nem tanulmányozták az ENSZ és az Európa Tanács törvényeit, ajánlásait, és hivatalosan nem vették fel a kapcsolatot egyetlen EU-tagország szakértőjével sem. Juhász Géza hozzáfűzte: az áldozatok élethez, testi épséghez és biztonsághoz való joga előbbre való az elkövetők azon jogánál, hogy otthonukat háborítatlanul használják.
A megígért speciális áldozatvédő, kríziskezelő központhálózat helyett eddig egyetlen kísérleti jellegű központot hozott létre az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal, de széles körben nem hirdetik, mert igen bizonytalan körülmények között működik. A központ állítólag rövidesen meg is szűnik. Megszervezték a Van segítség! jelszóval indított kampányt, amely a kellő felkészítés nélküli lelkisegély-szolgálatokhoz irányította a menekülőket, ahelyett, hogy megvédte volna a veszélyben lévők jogait, testi épségét.
A civil szervezetek képviselői szerint mindezek ellentétesek a Magyarország által is aláírt nemzetközi szerződésekkel, és köszönő viszonyban sincsenek az új kormányprogrammal, amely így szól: „Sürgősen meg kell változtatnunk azt a szemléletet, hogy a bántalmazottaknak kelljen menekülniük, s a törvények nem nyújtanak megfelelő védelmet a bántalmazókkal szemben.”
Mint arról beszámoltunk, két évvel ezelőtt országos tiltakozó és aláírásgyűjtő akció indult, miután a 12 éves Balogh Tamást az apja meggyilkolta. A felhíváshoz ötvenezren csatlakoztak, és megszületett a családon belüli erőszak megelőzésére és kezelésére irányuló országgyűlési határozat, amely 2004. március 31-i határidőt szabott a kormánynak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.