Nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésben találta bűnösnek a Fővárosi Ítélőtábla tegnap azt a három vádlottat, akik 2001. január 13-án, a Margitszigeten agyonverték a harminchat éves Pataki Zsoltot. A gyilkosság felbujtója, az áldozat volt neje első fokon tizenhárom év fegyházbüntetést kapott, de tegnap két évvel súlyosabb büntetést szabott ki rá a táblabíróság. A fiatalkorú Gy. Ferenc tizenhárom éves, fiatalkorúak börtönében letöltendő szabadságvesztését helyben- hagyták, két társának életfogytiglani fegyházbüntetését pedig tizenöt év fegyházra enyhítették. Az elsőfokú bíróság még úgy rendelkezett, hogy Olenyik László és Csikós Attila legkorábban harminc év múlva szabadulhat.
A jogerős ítélet indokolása szerint a gyilkosság úgy történt, ahogyan azt az elsőfokú bíróság megállapította. A három fiatalember Pataki Zsoltot – a felesége megbízásából – 2001. január 13-án a Margitszigetre csalta, egyikük nyakon ütötte, majd hosszabb ideig bántalmazták, rugdosták a földön fekvő áldozatot. Elvették iratait, értékeit, majd éjszaka mindhárman szórakozni mentek. A holttestet másnap reggel járókelők fedezték fel. Nem sokkal később a rendőrség elfogta a gyanúsítottakat. Az asszony 200 ezer forintot ígért a fiatalkorú Gy. Ferencnek, két társa pedig úgy vállalkozott a gyilkosságra, hogy csak annyit tudott: pénzt kap egy férfi megöléséért, de azt nem, hogy mennyit. Az áldozatot olyan súlyosan bántalmazták, hogy az azonnali orvosi segítségnyújtás sem menthette volna meg az életét. Az orvos szakértői vélemény szerint a férfi a brutális veréskor sem vesztette el az eszméletét, s a januári hidegben egy bokor alján még fél–egy órát élt.
Az asszony csak a bíróság előtt tett vallomást. Akkor azzal indokolta tettét, hogy meggyűlölte a férjét. Társai terhelő vallomásokat tettek egymásra, de saját bűnösségüket tagadták.
A táblabíróság a jogerős ítélet indokolásában nem osztotta az ügyészség azon véleményét, amely szerint Pataki Zsoltné előre kitervelte volna férje megölését. Nem a gyilkosság módozatait tervezgette ugyanis, hanem „csupán” olyan embereket keresett, akik férjét úgy megverik, hogy az nem éli túl. Azzal az ügyészségi állásponttal viszont a táblabíróság is egyetértett, hogy a gyilkosság felbujtóját legalább olyan büntetéssel kell sújtani, mint az elkövetőket. Az éveket viszont belső arányosság szerint kell kiszabni – fejtette ki a táblabíróság tanácselnöke. Pataki Zsoltné esetében eltúlzott volna a legalább harmincéves fegyházbüntetés, mert a jelenleg negyvenéves nő számára ez akár a tényleges életfogytiglant jelentené. Ráadásul Olenyik László és Csikós Attila előéletében nem mutatható ki a bűnözői életpálya, így a bíróság nekik is lehetőséget adott a társadalomba való visszailleszkedéshez.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben