Időhúzás-e a régészeti feltárás?

Rézkori népességre utaló, ókori szarmata és Anjou-kori magyar településmaradványokat találtak Debrecen belvárosában, a református kollégiumtól északnyugatra a kutatók. A több mint száz régészeti objektumból és ezer tárgyból álló anyagban a középkori leletek tűnnek a legértékesebbnek. A kutatók feltételezése szerint ugyanis a feltárt kutak, illetve a bennük lévő használati eszközök és csontok arra utalnak, hogy ezen a területen helyezkedhetett el Mester- vagy Magisterfalva.

2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legrégebbi leletek időszámításunk előtt 4000 körül, a legkorábbiak a XVII. században kerültek a földbe. A legújabb kori leletek között vannak más helyről származó kerámiák is, amelyek élénk kereskedelmi tevékenységre utalhatnak. A császárkori szarmata leletek viszonylag szegényesebbek, a magyar kora középkorból származó kutak és tárgyak viszont új irányt adhatnak a történeti kutatásoknak. Szolnoki László, az ásatás vezető régésze úgy véli, a feltárt kutak mélysége és sűrűsége, illetve az ott talált bőrdarabok és állatcsontok alapján elképzelhető, hogy vágóhíd és tímárműhelyek működtek a református kollégium által 1805-ben feltöltetett Paptava környékén, vagyis a hely esetleg Mesterfalva „iparnegyede” volt.
A közelmúltban feltárt régészeti lelőhely pikantériája, hogy a mostani leleteknél gazdagabb anyagra bukkanhattak volna a kutatók harminc éve, az ősi városrész szocreál indíttatású felszámolásakor, ha lehetőséget kaptak volna ásatásra. A rézkor óta lakott halmokra épült ugyanis, mély alapjával érintve minden régészeti réteget az SZTK, a Nemzeti Bank és a megyei művelődési központ irdatlan betonmonstruma. Zoltay Lajos, Módi György és Balogh István helytörténeti kutatásaira támaszkodva a most feltételezhetően megtalált Mesterfalva maradványait is kiáshatták volna, hiszen az Anjou-kori edénytöredékek, szerszámmaradványok és bőrdarabok éppen onnan kerültek elő, ahol Balogh István a Dózsa családhoz tartozó, Magister nevű földesúr faluját feltételezte. Ásatás azonban meglepő módon a nagytemplom közvetlen környékét kivéve egészen addig nem volt, amíg tavaly, évekig tartó huzavona lezárásaként, végre sor nem került a megyei művelődési központ szürke brontoszauruszának lebontására. Azt ugyan senki nem vitatta, hogy az épület csúnya, és azt sem, hogy messze nem felel meg eredeti funkciójának, mégis körömszakadtáig ragaszkodtak hozzá a város szocialista képviselői. Parázs viták lezárásául végül a közgyűlés megszavazta a bontást és azt a pénzügyi konstrukciót, amelynek segítségével városképbe illő ház épülhet a lehangoló betonkolosszus helyén. Eszerint csaknem egymilliárd forint pályázati pénz felhasználásával az önkormányzat építteti a konferenciaközpontot, a szálloda és irodaház építésébe pedig magántőkét von be.
A döntést tett követte: eltűnt a betonkolosszushoz illő, utolsó négyzetcentiméterig leaszfaltozott kietlen tér, a Kölcsey lerombolt házának helyén álló, jó tíz éve eltávolított Lenin-szobor talapzata, és megkezdődhetett a régen esedékes ásatás. A történettudományt gazdagító kincsek 2-4 méter mélyről kerültek elő, és ahogyan Hajdú Zsigmond, a Déri Múzeum régészeti osztályának vezetője mondja, öröm mellett mindjárt némi ürömmel is szolgáltak a kutatóknak. A földrétegek vizsgálata ugyanis egyértelműen alátámasztotta a feltételezést: a felszínhez közelebbi rétegekben is lennie kellett a most feltárthoz hasonló, vagy még értékesebb leletanyagnak, ám az végleg és nyom nélkül eltűnt a hatvanas-hetvenes évek megaépítkezéseikor.
A miért után nyomozva elsőként Gyarmathy Kálmánhoz, a megyei művelődési központ első igazgatójához jutok el. A jelenleg Bocskaikert polgármestereként tevékenykedő egykori népművelő – bár Debrecenben dolgozott vezetőként évtizedekig, és végzettségére nézve történelem szakos – elmondása szerint meglepődve értesült róla a nyáron, hogy az egykori Paptava partján értékes régészeti leleteket ástak ki. Szerinte elképzelhetetlen, hogy a hetvenes években, a művelődési ház építésekor hasonló értékek kerültek volna ki a földből, mert, mint mondja, neki mint az intézmény igazgatójának arról tudomása lett volna. Búcsúzóul hozzáfűzi: – Nem értem, miért kellett a művelődési központ épületét lebontani akkor, amikor az új ház is hasonló közösségi célokat szolgál majd. – Azt a megjegyzésemet, hogy bár hatalmas volt a ház, mégsem fért el benne semmi, mert időközben elfogyott a pénz, és a felében-harmadában elkészült épületből éppen a lényeg, a használható közösségi terek maradtak ki, már meg sem hallja.
Gyarmathy Kálmánéhoz hasonló álláspontot képvisel Dankó Imre, a Déri Múzeum egykori igazgatója is. Szerinte minden bontás bűn, az irdatlan szocreál épületek csakúgy megőrzendő kordokumentumok, mint egy cívisház vagy egy gótikus templom. – De ha már így esett, hogy lebontották a régit, és újba fogtak, nem értem, miért kell húzni az időt régészeti kutatással – mondja nem kis meglepetésemre, majd némiképp megmagyarázza a muzeológus szájából furcsán hangzó álláspontját. – A fideszes Debrecen úgyis elátkozott város, tőlünk minden állami pénzt megtagadnak vagy megvonnak. Miért kell olyan helyzetet teremteni, hogy kicsússzunk az időből, és lemaradjunk arról a támogatásról is, amit az új konferenciaközpont megépítéséhez nyertünk? – füstölög a Déri Múzeum egykori első embere. Arra a kérdésre, hogy kezdeményezte-e a városvezetésnél a régészeti feltárást, a művelődési központ harminc évvel ezelőtti építésekor, kitérő választ ad. – Nem olyan időket éltünk. Akkor senkinek nem jutott eszébe, hogy „pártunk és kormányunk” döntéseit megkérdőjelezze, vagy tudományos kutatás miatt hátráltassa a végrehajtást – mondja. Hozzáfűzi még, hogy szerinte egyébként sem került, nem is kerülhetett elő semmi akkor a földből, mert nem ástak olyan mélyre, mint most, a mélygarázs építésekor.
Másként látja ezt Balogh István, Hajdú-Bihar megye utolsó főispánja, neves helytörténész, a Debrecen monográfia szerzője: – Én 1958-tól évtizedekig Nyíregyházán dolgoztam, nemigen jártam haza, csak este. Így aztán egy este értesültem arról is, hogy Kölcsey Ferenc háza helyére Lenin-szobrot állítanak, a Paptava környékére meg több ezer négyzetméteres művelődési központot építenek. Hogy lehet-e azon a területen régészeti lelőhely, esetleg érdemes lenne-e kutatni, erről engem a világon senki nem kérdezett, pedig azok a levéltári kutatásra építő eredmények, amelyek alapján tudható volt, hogy ott középkori magyar, illetve Krisztus előtti időkből származó településnyomoknak kell lenni, már akkor közismertek voltak. Nagyon nem lepődtem meg a feltárás elmaradásán, hiszen az akkori múzeumvezetés igencsak el volt kötelezve a tanácsnak és a pártnak, és érthető volt, hogy nem szívesen fordultak a korábbi főispánhoz szakmai segítségért. De azért sajnáltam, mert nem lett volna olyan nagy dolog egy kicsit vizsgálódni. Hiszen akadt erre már példa 1946–47-ben, a Csapó utcai építkezések megkezdésekor, amikor a Déri Múzeum újkori kerámiáinak tekintélyes része került elő teljesen ép állapotban a régi kutakból. Minden valószínűség szerint hasonlóan értékes leletekre bukkantak volna a kollégák a Paptava környékén is. Hiszen Debrecenben az volt a szokás, hogy az egymást követő tűzvészek maradványait nem takarították el, hanem ráépítették az új házakat. A tűzrétegek pedig sok mindent megőriztek.
A harminc év előtti döntéshozók bűnös mulasztásáért némi kárpótlás, hogy a most előkerült leletegyüttesben is akadnak ép, illetve kitűnően restaurálható darabok, amelyek régészeti feldolgozás után helyet kaphatnak a Déri Múzeumban, és a 2005 végig felépülő Kölcsey-központ kiállító termében. Ékes bizonyságául szolgálva annak, hogy a nemzetmegtartó múltat nem lehet végképp eltörölni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.