Feloszlatta az Országgyűlés a tápiószelei önkormányzati testületet. A nagyközségnek mára több képviselője lett a megengedettnél, mivel két, mandátumától megfosztott háziorvos a Legfelsőbb Bíróság (LB) döntése alapján visszakapta politikusi megbízatását. Ugyanez a helyzet állhat elő más önkormányzatoknál is, hiszen 2002 óta többtucatnyi háziorvost fosztottak meg mandátumától.
A 2002-es választások után Tápiószele képviselő-testülete a törvényi előírásnak megfelelően 13 képviselővel kezdett működni, köztük két háziorvossal. Esetükben a bíróság 2003 márciusában kimondta: doktori és képviselői megbízatásuk összeférhetetlen. Ehhez a döntéshez az önkormányzati törvény módosítása szolgált alapul, amely kimondja: nem lehet képviselő és polgármester az, aki vagy akinek a cége szerződéses kapcsolatban áll az önkormányzattal. A két doktor a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, mert úgy látta: a törvény a gazdasági összefonódások megakadályozása céljából született, ám a háziorvosok nem az önkormányzattól, hanem az egészségbiztosítótól kapják finanszírozásukat.
Az LB hatályon kívül helyezte a korábbi bírósági döntést, s a két képviselő visszakapta mandátumát. Csakhogy addigra a helyi választási bizottság a listán utánuk következő két jelöltnek adott képviselői megbízást, így a testület 15 fősre duzzadt.
A képviselő-testület emiatt 2003 októberétől nem működik, nem ülésezik, nem hoz döntéseket, még az idei költségvetésről szóló rendeletet sem alkotta meg, ez pedig alkotmányellenes. A közigazgatási hivatal megállapította: így nem biztosítható a település normális életvitele.
2002-ben körülbelül 300 háziorvost választottak meg polgármesternek vagy képviselőnek. Közülük sokan fordultak az Alkotmánybírósághoz vagy az LB-hez az összeférhetetlenség miatt. Döntés azonban azóta sem született – mondta Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára.

Lánczi Tamás az átláthatósági törvényről: Akinek nincs takargatnivalója, nem kell félnie a retorziótól