A lopakodó gyilkos

A Szent László Kórház főorvosa, Bánhegyi Dénes nem hisz az ideig-óráig tartó AIDS-ellenes kampányokban. Úgy véli, csak kidolgozott, finanszírozott, sok területet érintő program lehet eredményes. A budapesti kórház az egyetlen olyan centrum Magyarországon, ahol a HIV-fertőzötteket kezelik. Hazánkban jelenleg körülbelül hatszáz ilyen ember él, és minden évben újabb hetvennek kell szembesülnie azzal, hogy HIV-pozitív.

2004. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időnként felröppennek reményt keltő hírek arról, hogy sikerült AIDS elleni védőoltást kidolgozni valahol. Svéd kutatók éppen szerdán, az AIDS világnapján jelentették be, hogy negyven önként jelentkező emberen is kipróbálják a vakcinát. Hatásos oltóanyagot azonban nehéz kidolgozni, mert a vírus igen változékony. Valóban hatásos szerre azonban égető szükség van, hiszen világszerte már 45 millió embert fertőzött meg a HIV-vírus, és évente többmillióan halnak meg a szörnyű kór következtében.
Magyarország a kevéssé fertőzött országok közé tartozik, de így is évente tizenöten vesztik életüket az AIDS következtében. Hazánkban a vírust legelőször 1985-ben mutatták ki, azóta – idén szeptember végéig – 1155 HIV-pozitív embert vettek nyilvántartásba.
A hazai statisztikába beletartoznak mindazok, akiket itt diagnosztizáltak, így a külföldi diákokat és az azóta kiutasított vagy más országokba került menekültek is.
Bánhegyi Dénes, a Szent László Kórház főorvosa volt az, aki 1985-ben az első, Magyarországon diagnosztizált HIV-fertőzött ember kezelésére vállalkozott. Hazánkban hatszáz fertőzött ember él, számuk évente hetvennel gyarapszik – mondta lapunknak a főorvos. Jelenleg 370-en szorulnak gyógyszeres kezelésre, 270-en közülük Budapesten vagy a környékén laknak, és körülbelül 2500-an lehetnek azok, akik HIV-fertőzöttek, de nem tudnak róla.
A Szent László Kórház az egyetlen olyan centrum az országban, ahol a HIV-fertőzötteket kezelik. Itt az orvosok, ápolók találkozhatnak annyi beteggel, hogy megszerezzék a kezelésükhöz szükséges gyakorlatot. Másrészt a betegek a legtávolabbi településről is szívesen a fővárosba utaznak, mert itt eltűnhetnek a tömegben. Emiatt sokkal nagyobb biztonságban érzik magukat, mint mondjuk egy kisebb településen, ahol sokan ismerik őket. Magyarországon ugyanis még mindig szégyellni- és titkolnivaló, ha az ember HIV-vírussal fertőzött. Bár néha jó példákat is látni, még mindig igen erős a diszkrimináció és a szegregáció. Nyugaton, például Franciaországban vagy Angliában a társadalom sokkal elfogadóbb, mint a hazai. Az ottani betegek nem félnek attól, ami nálunk szokványosnak számít: a családja és a környezete kiközösíti, állását, évtizedes barátságait is elveszíti. Nyugaton védett státusba kerül az, aki bejelenti. Mostanra már minden olyan beteg meghalt, akit a 80-as években vérátömlesztéssel fertőztek meg. De akinek szerencséje volt és megélte a 90-es évek közepét, az már hozzájuthatott a hatásos gyógyszer-kombinációhoz – mondja Bánhegyi doktor. A budapesti centrumban a nemzetközi standard szerint dogoznak. Megfelelnek az igen magas minőségi feltételeknek, ezért részt vehetnek a nemzetközi vizsgálatokban is. Ennek egyik gyakorlati haszna, hogy a betegek nemcsak két év múlva, hanem szinte azonnal hozzájuthatnak a legújabb készítményekhez.
A különféle vírusváltozatok ellen újabb és újabb kombinációkat használnak, amelyekhez a nemzetközi áron jutnak hozzá. Meglehetősen drágák, a betegek többsége nem is tudná megvásárolni, de a társadalombiztosító állja a költségeket. Egy olcsó kezelés 1-1,5 millió forintba, egy bonyolultabb 6 millióba, de van olyan is, amely 11 millió forintba kerül évente.
Hazánkban a fertőzöttek többsége fiatal. Ehhez – éppen a koruk okán – hozzájárul az is, hogy szívesen vállalnak kockázatot, és nem félnek a betegségtől. De minden korosztályból regisztráltak már: van 14, de 81 éves HIV-fertőzött is. Igen nagy kockázatot vállal az is, aki valamelyik afrikai országban vagy a Karib-szigetvilágban, mondjuk nyaralás közben helybéliekkel létesít szexuális kapcsolatot – teszi hozzá a szakember. A fiataloknak meg sem fordul a fejükben, hogy bajba kerülhetnek, pedig számolniuk kell a veszéllyel, ha olyan emberrel kerülnek intim közelségbe, aki valamelyik fertőzött területről érkezett.
A vírus nálunk főleg homoszexuális körökben terjed, de egyre többen vannak azok is, akik heteroszexuális vagy biszexuális kapcsolatban fertőződtek meg. Az utóbbi két évben tizenegy olyan HIV-fertőzöttet szűrtek ki hazánkban, akik droghasználat miatt kapták el a vírust, közülük ketten itt élő magyar állampolgárok.
Míg korábban – homoszexuális közösségekben való terjedése okán – főleg férfiak betegedtek meg, mostanra a nők aránya világszerte eléri az ötven százalékot, a szubszaharai Afrikában pedig már a hatvan százalékhoz közelít. A jelenség egyik oka az, hogy a nők kétszer olyan fogékonyak a vírusra, mint a férfiak. Másrészt, egy öt évvel ezelőtti, thaiföldi vizsgálat szerint ott a nők kétharmada a férjétől kapta el a fertőzést, aki viszont általában prostituáltaktól hurcolta haza.
Magyarországon az utóbbi öt évben 21,5 százalék volt a nők aránya, többségük heteroszexuális úton fertőződött meg. Sokan nem mernek orvoshoz fordulni, pedig igencsak érdemes HIV-tesztet csináltatni – érvel Bánhegyi Dénes. Tizenöt évvel ezelőtt a HIV-fertőzött embernek nyolc-tíz éve volt még hátra, amiből az utolsó egy-két év kínódással teli, kórházban töltött időt jelentett. De az azóta alkalmazott szerek hatására a betegség krónikussá változtatható, így ha időnként mellékhatások közepette is, de a beteg tovább dolgozhat, és az átlagéletkort is elérheti.
A 90-es években megnőtt az intravénás droghasználók száma, és ezzel együtt járvány bontakozott ki. Most a kábítószerhez szükséges pénzt legfőképpen prostitúcióból szerzik meg, így kerül az AIDS a nagyközönség közelébe. Bánhegyi doktor szerint ezért igen időszerű, hogy végre a szexiparban is érvényesítsék a törvényeket. Tíz éve hallani, hogy a prostituáltaknak kötelezővé teszik a rendszeres orvosi vizsgálatot – amibe természetesen a HIV-szűrés is beletartozik –, de eddig semmi nem történt. El kell dönteni végre: vagy külön negyedekbe telepítik és ellenőrzik őket, vagy megszüntetik a prostitúciót. És akkor még nem beszéltünk az igen fertőzött Ukrajnából, Oroszországból, a régi Balti országokból érkezett prostituáltakról. Már az is jelentős kockázatot jelent, ha egy százalékuk fertőzött.
A főorvos szerint a nevelés igen fontos pillére a prevenciónak. Míg a XVIII–XIX. században a gyerekek a magatartási mintákat a családjukban megtanulhatták, mára a tévéből és a kortársaiktól lesik el, de ezek már nem a családról és nem a monogám kapcsolatokról szólnak. Igen hasznos lehetne, ha az iskolákban bevezetnék a rendszeres egészségtanórákat, és megtanulhatnák, mit jelent a párkapcsolat, a család, a gyermekvállalás. A fiatalok rájöhetnének, hogy milyen az az élet, amit élni szeretnének. Megtanulhatnák, hogy a veszélyek elkerüléséhez bizony tudatos cselekvés is szükséges, és azt, hogy csak azért, mert lehetőség van rá, nem érdemes belemenni egy alkalmi kapcsolatba. Mert a családi életre való felkészítéshez – a kockázatok megismertetésével együtt – a szexuális nevelés is hozzátartozik. És ez a felnőttek, a család, a pedagógusok felelőssége.
Az uniós elvárásoknak megfelelően a népegészségügyi programba bekerült az AIDS-prevenció. Tavaly és idén – bár akadt némi pénzügyi nehézség – a Sziget Fesztiválon már elindultak a prevenciós programok, nemrégiben az iskolákban is elkezdődtek, de hatékonyságukat csak sokára lehet lemérni. Hasonló megelőző akciók indultak a prostituáltak között, a kábítószeres és a meleg közösségekben. A főorvos szerint ezeknek a programoknak az a nagy hátrányuk, hogy lassan hatnak, mert hosszú időbe telik, amíg az emberek komolyan veszik az információkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.