Adva van egy lelkes, többségében nógrádi fiatalokból álló balassagyarmati futballcsapat az NB III-ban. Érkezik egy új edző, egy új menedzser, néhány tehetséges labdarúgó, és az átszervezett csapat pár év leforgása alatt feljut az NB II-be, majd azt megnyerve az NB I/B-be. Már ez is hallatlan siker a 19 ezres város életében, de a java csak ekkor következett. A 2003/2004-es idényben a 18 csapat közül a 8. helyen végeztek a másodosztályban, és ezzel a város történetének legnagyobb futballsikerét érték el. Hazai mérkőzéseiken nem volt ritkaság a két-három ezer néző, ami még néhány első osztályú csapat átlagnézőszámát is felülmúlja.
A diadalmenet azonban nem tartott sokáig. Az önkormányzat százszázalékos tulajdonában lévő Balassagyarmati Futball Sport Kft. idén tavasszal már nem volt hajlandó fizetni a játékosoknak és a vezetőknek. Azt mondták, nincs miből. A magyar labdarúgókat gyakran éri kritika pénzéhségükért, illetve azért, hogy a minimálbért nem éppen pár fillérrel meghaladó fizetségükért cserébe pocsék teljesítményt nyújtanak. Úgy tűnik, Balassagyarmat üdítő kivételnek tekinthető, hiszen a csapat pénz nélkül is folytatta a menetelést, és az utolsó fordulókban megverte például a Vácot, sőt a Bozsik stadionban a Honvédot is.
Szerződésben előírt fizetségüket később sem kapták meg a játékosok, de Lombos István (MSZP) polgármester és Czékus Lajos korábbi MLSZ-főtitkár, jelenleg a klubot üzemeltető önkormányzati kft. ügyvezetője rendületlenül hitegette őket – idézték föl az eseményeket lapunknak a futballisták. Nyáron személyre szóló levelet is kaptak Lombos és Czékus aláírásával, amelyben fillérre pontosan szerepelt, mennyivel tartozik nekik az önkormányzati cég. Hogy aztán annál kevésbé kapják azt kézhez. A játékosok egybehangzóan állították: Lombos István a 2002-es önkormányzati választási kampányban még a labdarúgás és a kézilabda kiemelt támogatását hangoztatta. Azonban változnak az idők, és jelenleg a futball kft. mintegy húszmillió forinttal tartozik a játékosoknak és a szakmai stábnak, de ezenfelül is tízmilliós nagyságrendű APEH- és egyéb adósságot halmozott fel.
Pénzügyi helyzete miatt a Balassagyarmat a 2004/2005-ös szezonra már nem tudta teljesíteni az NB I/B-ben való indulás feltételeit, így visszaminősítették az NB III-ba. A sikercsapatból mindössze hárman maradtak, a többiek új klub után néztek, ha tudtak. Néhányuknak az lett a veszte, hogy hittek az ígéretekben („lesz fizetés, jövőre is a másodosztályban indulunk, ne keressetek új csapatot”), és mire észbe kaptak, már vége volt az átigazolási időszaknak. Így járt például a csapatkapitány, Szabó Csaba is, aki több társához hasonlóan munkanélküli, és napi megélhetési gondokkal küzd.
Eközben a hoppon maradt játékosoknál kopogtatott az APEH, hogy fizessék be a forgalmi adót, amit munkaadójuk annak ellenére visszaigényelt, hogy a béreket kifizette volna.
A sikerkovács Kis Károly vezetőedzőnek több mint kétmillió forinttal tartozik a klub. A pro-licences mester keserűen mesélte el, hogy a klub egyik áldozatkész hitelezőjének sem fizetett hónapokig a klub egészen addig, míg a cég vezetője agyvérzést nem kapott. Utána sürgősen folyósították jogos jussát. – Remélem, a polgármester nem akarja megvárni, amíg mi is agyvérzést kapunk – jegyezte meg bizakodva Kis Károly. Az edző még jól emlékszik arra, hogy hónapokkal ezelőtt a csapathoz leszerződtetett reklámmenedzser fiát is játszatnia kellett volna, aki a megyei első osztályból érkezett, és nem ütötte meg a másodosztály mércéjét. A reklámmenedzser kanadai felkészülést és sok pénzt ígért, de a csapat végül csak a Balassagyarmattól néhány kilométerre fekvő Patvarc edzőtáboráig jutott, és pénz sem nagyon érkezett. Ha dőlt volna a pénz, a menedzser fia akkor sem kerülhetett volna be a csapatba – fűzte hozzá Kis Károly.
Czékus Lajos, a futball kft. ügyvezetője elmondta, azért jött Balassagyarmatra, hogy segítsen szponzorokat szerezni, de a polgármester is azzal kecsegtette, hogy lesz elegendő pénz. Eleinte sikerült támogatókat szereznie, későbbi próbálkozásai azonban megfeneklettek. Czékus Lajos szerint elképzelhető, hogy ha az önkormányzat kedvező döntést hoz egy épületfelújításra kiírt pályázat ügyében, akkor a győztes cég támogatja majd a focicsapatot is, és akkor rendezhetik mintegy húszmilliós tartozásukat. Mint mondta, megérti a játékosok elkeseredését, de nem biztos abban, hogy a pereskedés megoldhatja gondjaikat, hiszen általa megkérdezett jogászok szerint kétséges, hogy egy hárommilliós törzstőkéjű cég (a Balassagyarmati Futball Sport Kft.) kötelezhető-e jegyzett tőkéjét többszörösen meghaladó, húszmilliós tartozás megfizetésére. – Az én szerződésem december 31-én lejár, és annak ellenére sem kívánom azt meghosszabbítani, hogy munkám során nagyon megszerettem ezt a várost – fogalmazott az ügyvezető.
Lombos István polgármester a Magyar Nemzetnek elmondta: az volt a baj, hogy a klub menedzsmentje a 2003–2004-es szezon üzleti tervében 140 milliós bevételt prognosztizált, de ebből mindössze 60 millió forint jött össze, azt is az önkormányzat teremtette elő, nagy részét például egy ingatlan eladásából. Bár Czékus Lajos tette az önkormányzat asztalára az elhibázott tervet, annak kidolgozásában a felügyelőbizottságnak is szerepe volt – hangsúlyozta a városvezető. Azt is kiemelte, hogy személy szerint ő mindent megtett a pénz előteremtéséért. – Ha valamiben hibáztam, akkor abban, hogy hittem a különböző befektetők hamis szóbeli ígéreteiben, és a város érdekében vállaltam a másodosztályú indulást írásbeli garanciák nélkül – fűzte hozzá Lombos István.
Összesen tizenheten indítottak polgári pert a Futball Sport kft. ellen. Az első tárgyalás január 11-én lesz. A helyi önkormányzatokról szóló törvény kimondja, hogy az önkormányzat gazdálkodásának szabályszerűségéért a polgármester felelős. Amennyiben a bíróság a játékosoknak ad igazat, az – az elmaradt bérek, azok kamatai és a perköltség megfizetésén túl – azt is jelenti, hogy az önkormányzati felügyelettel működő cég nem szabályszerűen végezte a munkáját. A munka nélkül maradt játékosok szerint a szocialista polgármestert ez esetben nem csupán morális felelősség terheli majd.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is