Árpád-kori apátság romjai Miskolcon

Miskolc-Tapolcán a Herman Ottó Múzeum munkatársai megtalálták az 1100-as évekből származó, eddig csak írásos emlékekben említett tapolcai bencés apátság falmaradványait. A szenzációs leletre a barlangfürdő előtti parkban, másfél-két méteres mélységben bukkantak a régészek, akik a fürdő bővítése miatt kezdtek kutatásokba.

2004. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtalálták az évtizedek óta hiába keresett, 800-900 évvel ezelőtt épült tapolcai bencés apátság kolostorának és templomának falmaradványait Miskolc-Tapolcán. A Herman Ottó Múzeum munkatársai december elején kezdték a termálbarlangfürdő bővítéséhez szükséges megelőző feltárásokat a fürdő előtti szabad területen.
Pusztai Tamás, az ásatás vezetője, a múzeum igazgatóhelyettese lapunknak elmondta: az 1210-ből származó első írásos emlékek alapján feltételezték, hogy a Miskóc nemzetség száz évvel korábban, azaz az 1100-as években a környéken alapított apátságot. Most másfél-két méter mélyen megtalálták az igen jó állapotban lévő Árpád-kori templomot és a kolostor még álló, 120-150 centiméter magas falait. Ritkaságszámba megy, hogy eddig nem hordták szét a romokat. Az egykori építményeket az évszázadok folyamán elfedte a barlangforrások kimosta föld és a hegyekből lezúduló hordalék. Az 1900-as évek elején a maradványok már nem is látszottak, rájuk építették az Anna szállót, amely később leégett. Ezt a területet törték fel a régészek.
Az ásatás vezetője hozzáfűzte: abban biztosak voltak, hogy valahol a környéken kell lenniük a tapolcai bencés apátság romjainak, de azt, hogy pontosan hol, senki nem tudhatta. Eddig sok helyen keresték, a Miskolc közelében lévő Szent Benedek-hegyen is, mert onnan az 1800-as évek végén épületromok kerültek elő, és Szendrei János is ezt a helyet említi a város monográfiájában. Az 1940–50-es években azonban Tapolcáról kerültek elő leletek, és a fürdő 1731-es leírása még látható, akkoriban raktárnak használt apátsági romokat említ. A régész elmondta: reményeik szerint négy-öt hónap alatt haladnak anynyit a feltárással, hogy megállapíthassák, hol húzódhattak a falak, a templom és a kolostor alapjai.
Az Árpád-korban, a XIII. században két rivális nemzetség, az Ákos és a Miskóc élt a környéken. Az Ákos nemzetségnek köszönhetjük a diósgyőri vár előzményét és a környék pálos kolostorait, a Miskóc nemzetségnek pedig a most megtalált apátságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.