Gyurcsány Ferenc és a Club Aliga

Tíz éve Gyurcsány Ferenc kormányfő megjelent egy olyan tárgyaláson, amelynek témája az egykori balatoni luxuspártüdülő, mai nevén a Club Aliga értékesítése volt. Az ingatlant akkor mégsem adták el, ám a kabinet most kísérletet tesz rá: a vételi szándékot tartalmazó pályázatokat holnapig kell beadni. Köztudomású: nemrég a csaknem teljes szakszervezeti üdülővagyon fölött az MSZP közeliként számon tartott Arago csoport szerzett befolyást.

2004. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már több mint tíz évvel ezelőtt felkeltette Gyurcsány Ferenc miniszterelnök érdeklődését a Club Aliga értékesítése, aki egy lapunk birtokába került dokumentum szerint 1993. január 29-én a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadójaként mutatkozott be az egykori pártüdülő eladásáról folytatott eszmecserén. Kérdéses ugyanakkor, hogy Gyurcsány a kancellária képviseletében járt-e el, hiszen a jelenlévők megmutatták a Magyar Nemzetnek a kormányfő saját vállalatának, az Altus Rt.-nek a logójával ellátott névjegyét, amelyet a tárgyaláson nyújtott át az érintetteknek.
Balatonaliga település érdekvédő egyesülete a találkozón azt javasolta, hogy a Balaton legnagyobb (másfél kilométeres), még be nem épített partszakaszát nem egészében kellene privatizálni, hanem annak egyik részét a nyaralók számára hozzáférhetővé kellene tenni.
*
A Gyurcsány által is aláírt dokumentum szerint a kormányfő úgy vélte: az üdülőközösség javaslata kedvező feltételeket teremthet a helyi lakosok és az üdülők számára, ugyanakkor annak elfogadása a vártnál 600-800 millió forinttal csökkentené az épületegyüttes eladási árát.
Az üdülőközösség küzdelme hiábavalónak látszik, ugyanis a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a közelmúltban pályázatot írt ki a Club Aliga egészben történő eladására, amelyhez csupán az önkormányzat nyomására csatolták azt a kitételt, hogy a strand egy része az üdülők számára is hozzáférhető legyen. A pályázatok benyújtási határideje holnap jár le. Információink szerint eddig hárman vették meg a több mint félmillió forintos pályázati dokumentációt.
Emlékezetes, az Antall-kormány Miniszterelnöki Hivatalának helyettes államtitkáraként az állam részéről Szilvásy György – a Belügyminisztérium jelenlegi közigazgatási államtitkára, Gyurcsány korábbi hűséges üzlettársa – járt el a balatonőszödi volt kormányüdülő magánosításában, amelynek végeredményeként Gyurcsány Ferenc cége, az Aldo Kft. lízingelhette a balatonőszödi ingatlant évi 2,5 millió forintért tízéves futamidőre, és ötmillió forint 2003-ban való kifizetése ellenében. A Magyar Hivatalos Közlönykiadó 1997-ben évi 2,5 millió forintért visszabérelte az üdülőt, így még a csekély vételár nagy része is megtérült az Aldo Kft.-nek.
Arról is beszámoltunk, hogy októberben a Magyar Nemzeti Üdültetési Alapítvány az MSZP-hez közel állónak tartott Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Arago Befektetési Holding Rt.-nek adta el a kilencmilliárd forint értékű SZOT-üdülővagyon legutolsó részletét. Az alapítvány által létrehozott Hunguest Vagyonkezelő Rt. tulajdonában lévő részvényeket az Aragónak értékesítették, az üzletrészek jogát pedig a Hunguest Hotels Rt.-be apportálták, amelyet szintén Leisztinger cége működtet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.