Kudarcot vallott a rendőrség

Bűncselekmény hiányára hivatkozva a fővárosi XI. és XXII. Kerületi Ügyészség lezárta a nyomozást a Leslie Gross amerikai–magyar vállalkozóhoz köthető kárpótlási visszaélés-sorozat ügyében. A rendőrség nem vizsgálta meg azokat a kárpótlási eseteket, amelyeknél a Magyar Nemzet bebizonyította: halott emberek után fizettek ki tekintélyes összegeket a magyar adófizetők pénzéből.

2004. 12. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közvetítőként Leslie Gross öszszesen 1857, ma zömében az Egyesült Államokban élő, s a második világháborúban származása miatt meghurcolt személy kárpótlási ügyét bonyolította le Magyarországon. A rendőrség adatai szerint több tízmillió forintot fizettek ki az amerikai vállalkozónak a magyar államkassza terhére. A különféle kárpótlási jogcímek alapján néhány tízezer forinttól közel egymillió forintig terjedt az egy-egy jogosult után átutalt összeg. A Magyar Nemzet három éve tényfeltáró cikksorozatban bizonyította be: bár Gross eleinte saját eljárási költségeinek levonása után valóban továbbutalta a hazai kártalanítási forintokat, idővel „vérszemet” kapott, s halott személyek után is igényelt különféle összegeket. Lapunk ugyanis a szúrópróbaszerűen kiválasztott eseteknél az amerikai magyar nagykövetségtől kapott adatokat összehasonlította a Gross által benyújtott dokumentumokkal, s kiderült: az aláírások többségének keltezésekor az igénylő már nem élt. Olyan kárpótoltakat is elértünk Amerikában, akik több rokonuk után igényeltek kárpótlást, de a vállalkozó csak egyik-másik ügyben fizetett, a többi pénzt pedig megtartotta. A Magyar Nemzet néhány esetről írásszakértői véleményt is készítetett, így kiderült: az igénylőlapokon egyes aláírások ugyanattól a kéztől származnak, mint a vállalkozó közjegyzőként eljáró fiának kézjegyei. A cikksorozat megjelenése után indult nyomozásban a Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálati főosztálya be is kérte ezeket az iratokat.
A mostani megszüntető határozatból mégis az derül ki, hogy az említett eseteket meg sem vizsgálták, ellenben – ahogy írják – szúrópróbaszerűen választottak ki más kárpótoltakat, akiktől az amerikai rendőrség segítségével megtudták, hogy hozzájutottak a pénzükhöz. A nyomozást így bűncselekmény hiányában megszüntették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.