Mi jó a kórháznak és a betegnek?

2004. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kenézy Gyula Kórházban hatan, a Debreceni Egyetem Orvostudományi Centrumának Klinikáin pedig heten kívántak élni szavazati jogukkal tegnap, ám a jelentkezők fele hiába próbálkozott, nem tudta leadni mozgó urnába a voksát. Így járt Fülöp Béláné hadházi nagymama is, aki egy nőgyógyászati műtét után is vállalkozott volna a szavazásra, és ki is kérte az urnát. – Én senkitől nem hallottam, hogy igazolás kell a szavazáshoz. Úgy tudtam, személyi igazolvánnyal is szavazhatok. Most nagyon csalódott vagyok, mert igazán nem akarnám, hogy a kórházakat eladják, és mi, szegények kiszoruljunk az ellátásból.
Hasonló csalódottságról számolt be Láczi István, a karcagi polgári kör aktivistája is, aki a hadházi asszonyhoz hasonlóan csak az urnát betegágyához hozó szavazatszedő bizottsági tagoktól értesült arról, hogy önkormányzati papír híján nem szavazhat. – Két igennel szerettem volna szavazni, az állampolgárság kérdésében azért, mert magyarként ez a kötelességem, a kórház-privatizációról meg azért, ami most itt, a klinikán történt velem – mondja az idős úr, majd meg is magyarázza, mire gondol. – Egy nehéz szívműtéten vagyok túl. Péterffy Árpád professzor úr klinikáján maximálisan elláttak, jól vagyok. Nem szeretném, ha a későbbiekben lelkiismeretes orvosok helyett üzletemberek döntenének arról, életben maradhatok-e vagy nem. Nagyon elkeserítőnek tartanám, ha a jövőben milliókat kellene fizetni egy szívműtétért, és emiatt sokan kénytelenek lennének lemondani az életmentő beavatkozásról.
A szomszéd kórteremben a hajdúszoboszlói Szűcs László szintén szívműtéten esett át, és karcagi sorstársához hasonlóan vélekedik. Ő körültekintőbb volt, így bedobhatta a kétigenes szavazólapot. – Nehezen beszélek, de mégis elmondom: felháborító, hogy azzal próbáltak megetetni bennünket a mindent privatizálni akarók, hogy olcsóbb lesz az egészségügy, és jobb lesz az ellátás, ha eladják a kórházakat. Nem is értem, hogyan képzelik, hogy elhisszük: a tőkések csak azért fektetnek be az egészségügybe, hogy ráfizessenek?
Szűcs úrhoz hasonlóan gondolkodnak az ápolók és az ápolónők is: Nádházi Sándor, a Kenézy-kórház pszichiátriai osztályának ápolója, aki tegnap dolgozott, ezért élt a mozgó urnás szavazás lehetőségével, határozottan tiltakozik a kórházak magánosításának gondolata ellen. – Szerintem nekünk, dolgozóknak sem lenne jó a privatizáció, de leginkább a betegek sínylenék meg a dolgot. A vállalkozó ugyanis nyilvánvalóan csak nyereségorientált tevékenységet kívánna végezni, ez pedig az egészségügyben azt jelenti, hogy a tb által jól finanszírozott betegségtípusokban szenvedők jobb, a rosszul finanszírozott osztályok pedig sokkal gyengébb ellátást kapnának.
Kenézi-kórházbeli kollégájához hasonló nézetet vall a szívklinika fiatal ápolónője is, aki Körösszegapátiba való. Tegnap délután négykor még remélte, hazaér hét előtt, és leadhatja a kórház-privatizációt elutasító voksát. Három kolléganőjével együtt őszintén sajnálja, hogy nem tudták: mozgó urnába csak akkor adhatták volna le voksukat, ha kikérik az önkormányzati igazolást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.