Mire elkészül az épület, elavul a legfontosabb műszer

Kétéves kényszerszünet után végre van remény arra, hogy saját épületbe költözhet a világszínvonalú diagnosztikai eljárást alkalmazó debreceni PET-centrum. A vizsgálatok elvégzésének alapját képező új cyklotront (részecskegyorsító) már üzembe helyezték, ám a központ nyárra tervezett befejezéséig még az Atommag-kutató Intézet (Atomki) vendégszeretetét kénytelenek igénybe venni az orvosok.

2004. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A daganatok, szívizom-károsodások és neurológiai betegségek diagnosztizálásában egyedülálló eredményeket produkáló PET-centrum tíz éve működik az MTA Atommagkutató Intézetében „albérletben”. A Debreceni Klinikák területén lévő új épületüket a polgári kormány idején kezdték építeni, ám 2002-ben elfogyott a pénz, így a kivitelezők kénytelenek voltak levonulni a szerkezetkész épületről. A központot igazgató Trón Lajos egyetemi tanár most örömmel nyugtázza, hogy a Debreceni Orvostudományi Centrumnak a napokban végre sikerült találni egy olyan céget, amelyik vállalta, hogy a rendelkezésre álló keretből nyárra befejezi az épületet. A jó hír mellett azonban van egy rossz is: a kulcsfontosságú műszerek egyike, a 12 éves PET-kamera mára teljesen elavult. Ez azt jelenti, hogy a korszerű műszerrel évente végezhető 7000-8000 vizsgálatnak még a felét sem lesz esély elvégezni az új beszerzéséig. Ennek ára pedig eléri az ötszázmillió forintot. Bár az egészségügyi kormányzat a kitűnő debreceni eredményekre alapozva jövőre több új kamera beszerzésére is forrást kíván biztosítani, egyelőre nem tudni, mire számíthat a módszert Magyarországon meghonosító debreceni orvoscsapat – osztotta meg velünk aggályait a centrumigazgató.
– A PET-eljárás lényege, hogy cyklotronban előállított radioaktív izotópokkal jelölt molekulákat juttatunk a vérbe, s ezek segítségével térképezzük fel a betegséget – tudjuk meg Trón professzortól. – Tíz évvel ezelőtt, amikor a programot az akkor még Debreceni Orvostudományi Egyetem néven működő intézményben útjára indítottuk, a PET-diagnosztikának egyáltalán nem voltak magyarországi előzményei. Mi is csak azért tudtunk megindulni, mert sikerült megállapodni az atommagkutatóval arról, hogy az ő részecskegyorsítójukat használhatjuk a vizsgálatokhoz. Az albérlettel viszont az a baj, hogy az Atomki részecskegyorsítója nyilvánvalóan nemcsak orvosi célokat szolgál, és fölösleges is lekötni egy ilyen nagy teljesítményű műszer kapacitásait kizárólag diagnosztikai vizsgálatok kiszolgálására. Ezért saját „baby-cyklotront” vásároltunk, ami egy új kamerával együtt jelentősen megnövelheti kapacitásunkat.
A sugárzó izotópokra alapozó módszer kockázatai kapcsán a professzor úgy nyilatkozott: mindennek megvan az ára, így ennek a PET-vizsgálatnak is. Mint mondta, elsősorban nem arra a 330 000 forintra gondol, amibe az egészségbiztosítónak egy-egy PET-diagnózis felállítása kerül, hanem arra, hogy valóban éri bizonyos mennyiségű sugárdózis a szervezetet a vizsgálat alatt, ami nem tekinthető teljesen veszélytelennek, így indokolt esetben meg kell békülni vele. Főleg, ha meggondoljuk, hogy a pácienst vizsgálatkor érő radioaktív hatás mindössze 3-4-szerese annak a háttérsugárzásnak, amellyel mindannyian kénytelenek vagyunk itt a földön együtt élni. – Ha viszont arra gondolok, hogy egy Alzheimer-kór-gyanús esetről ennek a vizsgálatnak a segítségével tudjuk kideríteni, hogy a beteg valóban ebben a neurológiai betegségben szenved, vagy másban, akkor az előnyök jócskán meghaladják a hátrányokat. Így ugyanis elkerülhetünk egy olyan kezelést, ami az Alzheimer-kórban szenvedőkön kívül mindenki másnak csak árt. De van egy költségtakarékossági szempont is a vizsgálati módszer választásában, hiszen megelőzhetünk költséges és felesleges műtéteket. Erre tipikus példa, hogy az infarktuson átesett betegről kideríthető, van-e olyan rész az infarktust szenvedett szívrégióban, amelynek szövetei nem haltak el. Ha ugyanis nincs, értelmetlen, sőt a betegre nézve káros lehet a műtét elvégzése.
A PET-vizsgálati módszernek óriási jelentősége van a daganatos megbetegedések kivizsgálásában is. Ennek segítségével ugyanis megállapítható, hogy mennyire előrehaladott a betegség, vannak-e áttétek, illetve milyen messze alakultak ki az eredeti tumortól. Ez pedig abban igazítja el az orvosokat, hogy a sugárkezelés, a kemoterápia, illetve a műtét javasolható-e leginkább az adott betegnek. – Tízéves munkánk eredményét igazolja, hogy ma már országosan elfogadott, a kormányzat által támogatott és a tb által finanszírozott eljárásról beszélhetünk, aminek hatékonysága tudományosan igazolt – mondja Trón professzor. – Nagyon szeretnénk, ha a jövő évtől korszerű PET-kamerával felszerelve fogadhatnánk a betegeket. De attól most sem kell félni, hogy indokolt esetben ne jutna hozzá mindenki a szükséges vizsgálatokhoz. Az viszont sajnálatos, hogy a várakozási idő gyakran sokkal hosszabb a kívánatosnál. Ezen mindenképpen változtatni szeretnénk.

A PET-centrum megalapításának 10. évfordulója alkalmából a Magyar Orvostudományi Nukleáris Társaság Hevesy György- emlékérmet adományozott Trón Lajos professzornak munkája elismeréseként. Munkatársai közül Balkay László, Emeri Miklós és Márián Teréz díszoklevelet kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.