Szigorúan ellenőrzött patikák

Szigorúbban kell majd ellenőrizni a gyógyszertárakban a recepteken szereplő taj-számot. Az egészségbiztosító tervei szerint akár az orvosság kiadását is megtagadhatják a patikusok. Havonta körülbelül harmincezer alkalommal váltunk ki gyógyszert hibásan kitöltött vényre.

2004. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számítógépes modemeket vásárolt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). A közbeszerzési eljáráson nyertes T-Mobil Rt.-nek több mint 210 millió forintot fizettek ki a 2750 berendezésért (körülbelül ennyi patika van Magyarországon) és a GPRS rendszer kétéves üzemeltetéséért.
Ezzel a patikák on-line kapcsolatban lehetnek az OEP taj-szám adatbázisával – ismertette a rendszer lényegét Király Gyula, az egészségbiztosító főigazgató-helyettese. Amikor receptet váltunk be, a patikus „átfuttatja” a rendszeren a taj-számunkat, az eredményről pedig azonnal értesítést kap. Ha a visszajelzés szerint hibát találtak, akkor elkérheti a tb-kártyánkat, hátha csak egy szám elírásáról van szó. Ha nem tudjuk odaadni a kártyát, akár meg is tagadhatja a gyógyszer tb-támogatással való kiadását – tette hozzá. De ez csak a végső lehetőség, a beteg érdeke elsődleges marad. A rendszer egyébként a közgyógyellátásra való jogosultság ellenőrzését is segítheti, és gyorsabbá teheti az elszámolást az OEP és a patikák, illetve más EU-tagországok biztosítói között – szögezte le.
Jelenleg havonta átlagosan 30 ezer hibás taj-számra adnak ki gyógyszert a patikákban, ez a beváltott vények 0,2 százaléka. Többségükön elírták az azonosítót, de több ezer alkalommal nem létező (nem csak egy szám nem stimmel rajta), visszavont vagy halott személyé a taj-szám. Ilyen hibára most csak utólag, az elszámolásnál derül fény. Miután jelenleg a patikus nem tudja a helyszínen ellenőrizni a taj-szám érvényességét, az OEP hiba esetén is kifizeti neki a gyógyszerhez járó tb-támogatást. A modemeket már szeptemberben kiszállították az OEP-hez, telepítésük azonban csak a jövő év elején kezdődik, kísérletként 200-300 gyógyszertárban.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke szerint a patikusok nem tagadhatják meg a gyógyszer kiadását, nekik ugyanis nincs hatósági jogkörük, ráadásul a betegellátásra esküdtek fel. Szerinte kétséges a rendszer haszna. Az OEP-nek most is lenne módja, hogy letiltassa azokat a taj-számokat, amelyekről már kiderült érvénytelenségük, ám ezt a hivatal nem teszi meg. Hávelné Szatmári Katalin hozzátette: a rendszergazdáktól kapott információk alapján számos patikában kellene komoly informatikai fejlesztéseket végrehajtani ahhoz, hogy a rendszer egyáltalán működőképes legyen. Kérdéses azonban, hogy ki állná ennek költségét. A gyógyszerészkamara elnöke felvetette azt is, hogy mi történik, ha a januártól kétszáz-háromszáz patikában végzett kísérlet nem hoz kedvező eredményeket. Az egészségbiztosító ugyanis már kifizette mind a 2750 számítógépes modemet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.