Számítógépes modemeket vásárolt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). A közbeszerzési eljáráson nyertes T-Mobil Rt.-nek több mint 210 millió forintot fizettek ki a 2750 berendezésért (körülbelül ennyi patika van Magyarországon) és a GPRS rendszer kétéves üzemeltetéséért.
Ezzel a patikák on-line kapcsolatban lehetnek az OEP taj-szám adatbázisával – ismertette a rendszer lényegét Király Gyula, az egészségbiztosító főigazgató-helyettese. Amikor receptet váltunk be, a patikus „átfuttatja” a rendszeren a taj-számunkat, az eredményről pedig azonnal értesítést kap. Ha a visszajelzés szerint hibát találtak, akkor elkérheti a tb-kártyánkat, hátha csak egy szám elírásáról van szó. Ha nem tudjuk odaadni a kártyát, akár meg is tagadhatja a gyógyszer tb-támogatással való kiadását – tette hozzá. De ez csak a végső lehetőség, a beteg érdeke elsődleges marad. A rendszer egyébként a közgyógyellátásra való jogosultság ellenőrzését is segítheti, és gyorsabbá teheti az elszámolást az OEP és a patikák, illetve más EU-tagországok biztosítói között – szögezte le.
Jelenleg havonta átlagosan 30 ezer hibás taj-számra adnak ki gyógyszert a patikákban, ez a beváltott vények 0,2 százaléka. Többségükön elírták az azonosítót, de több ezer alkalommal nem létező (nem csak egy szám nem stimmel rajta), visszavont vagy halott személyé a taj-szám. Ilyen hibára most csak utólag, az elszámolásnál derül fény. Miután jelenleg a patikus nem tudja a helyszínen ellenőrizni a taj-szám érvényességét, az OEP hiba esetén is kifizeti neki a gyógyszerhez járó tb-támogatást. A modemeket már szeptemberben kiszállították az OEP-hez, telepítésük azonban csak a jövő év elején kezdődik, kísérletként 200-300 gyógyszertárban.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke szerint a patikusok nem tagadhatják meg a gyógyszer kiadását, nekik ugyanis nincs hatósági jogkörük, ráadásul a betegellátásra esküdtek fel. Szerinte kétséges a rendszer haszna. Az OEP-nek most is lenne módja, hogy letiltassa azokat a taj-számokat, amelyekről már kiderült érvénytelenségük, ám ezt a hivatal nem teszi meg. Hávelné Szatmári Katalin hozzátette: a rendszergazdáktól kapott információk alapján számos patikában kellene komoly informatikai fejlesztéseket végrehajtani ahhoz, hogy a rendszer egyáltalán működőképes legyen. Kérdéses azonban, hogy ki állná ennek költségét. A gyógyszerészkamara elnöke felvetette azt is, hogy mi történik, ha a januártól kétszáz-háromszáz patikában végzett kísérlet nem hoz kedvező eredményeket. Az egészségbiztosító ugyanis már kifizette mind a 2750 számítógépes modemet.
Orbán Balázs: Indul az ukrán bosszúhadjárat Magyarország ellen
