Tényleges életfogytiglant kértek Kaiserre

Kaiser Edére, a móri bankrablás első számú vádlottjára tényleges életfogytiglani fegyházbüntetést kért tegnap az ügyész, mert a perbeszédben elhangzott érvek szerint a férfi tettesként hozzájárult nyolc ember lemészárlásához. Társára, Hajdú Lászlóra húsz év körüli szabadságvesztés kiszabását indítványozta a vád képviselője, mert szerinte a másodrendű vádlott szállította a gyilkos fegyvert.

2004. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyész a móri vádponttal folytatta perbeszédét tegnap a Fővárosi Bíróságon, mivel az egy héttel ezelőtt elrendelt nyomozáskiegészítés eredménytelen volt, a gyilkos fegyver ugyanis nem került elő. Kaiser Ede esetében a móri ügyben nyereségvágyból, több emberen, tettesként elkövetett emberölés, jelentős értékre, csoportosan és bűnszövetségben elkövetett rablás, súlyos testi sértés, lőfegyverrel, valamint kábítószerrel visszaélés miatt kérte a bűnösség megállapítását. Emiatt a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés kiszabását indítványozta a bíróságnak. – Az ítéletnek a belső arányosságot kell tükröznie, de létezik egy határ, amikor ennek nincs jelentősége – mutatott rá az ügyész, utalva arra, hogy ha meglenne a tényleges elkövető, akkor is ilyen súlyú büntetést javasolna Kaiserre. Társára, Hajdú Lászlóra pedig húsz év körüli fegyházbüntetést kért. A másodrendű vádlott ugyanis bűnsegédként működött közre a móri bankrablásban, amikor fegyvereket és legalább 46 lőszert adott át Kaisernek és ismeretlen társának.
A vádbeszéd bevezetőjében az ügyész kifejtette: a nyomozó hatóságnak úgy kellett az ügyet felderítenie, hogy nem maradt túlélő vagy más szemtanú. Így a tettesek maguk után hagyott, meglehetősen szegényes nyomaiból, az áldozatok és a rajtuk keletkezett lövésnyomok elhelyezkedéséből kellett a legvalószínűbb forgatókönyvet összeállítani. Konkrét személyhez köthető nyom nem maradt a helyszínen – ismerte el az ügyész.
A harmadrendű vádlott, K. Attila hívta fel a figyelmet elsőként Kaiserre és Hajdúra, amikor részletes vallomást tett a rendőrségen. Elmondta a nyomozóknak, hogy Kaiser már 2000 óta tervezte a móri bank kirablását, s ezt évekkel később is napirenden tartotta mint azt a lehetőséget, amelyet bármikor „meg lehet csinálni”. K. Attila szerint szükségképpen elő is volt készítve ez a terv. Ennél többet ugyan a férfi nem tudott Kaiser terhére megfogalmazni, hacsak azt nem, hogy neki és barátnőjének homályosan utalt arra: a móri balhét nem Horváth Szilárd és Farkas Róbert követte el.
A Kaiser Ede alibijét érintő tanúk vallomásairól az ügyész kifejtette: azok ellentmondásosak, s utólagosan kreálták. A férfit a bankfiókban felismerő négy szemtanú nyilatkozatait értékelve a vádhatóság képviselője megállapította, Kaiser a rabláshoz parókát használt, hogy ne ismerjék fel, s ha kellett, elkezdett sántítani. Emiatt adtak a szemtanúk többféle személyleírást Kaiserről. De a felismertetési eljárásokban mindegyikük kiválasztotta a vádlottat.
Hajdú László ellen az ügyész csupán K. Attila vallomását és a vádlott zárkájában készült lehallgatás jegyzőkönyvét tudta felhozni. Ezek szerinte bizonyítják, hogy Hajdú László „orosz–ukrán vonal” segítségével szerzett fegyvert és legalább két és fél tár lőszert a bűncselekményhez.
Az ügyész Kaiser Ede esetében súlyosbító körülményként kérte értékelni, hogy a vádlottak közül leginkább ő rendezkedett be bűnözői életmódra, s a bűncselekmények elkövetésekor ő volt a szellemi vezér. Hajdú László pedig, bár tudata nem foghatta át a pusztítás számszerű mértékét, de tudnia kellett, hogy több ember életének a kioltása a cél, amikor a fegyvereket átadta vádlott-társának. A védőbeszéd pénteken, az elsőfokú ítélet pedig egy hét múlva hangzik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.