A sziget nem eladó!

2005. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét fölényes győzelmet aratott saját polgárai felett a fővárost vezető koalíció, amikor a számos, gondosan megalapozott ellenérv és az előkészítés során elkövetett tucatnyi jogtalanság ellenére szabad utat adott a jövő évi úszó Európa-bajnokság Margit-szigeti megrendezéséhez. A múlt hét végi döntéssel két és fél hektár területű közpark ledózerolásához járultak hozzá, a hely a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda szomszédságába tervezett új uszodakomplexum részére szükséges. Azt is mondhatnánk, hogy mindez nem meglepő azután, hogy lassan már a Normafa sípályáin is villasorok épülnek, a belváros néhány megmaradt parkjából pedig évről évre lecsipegetnek kisebb-nagyobb darabokat az élelmesebb és az önkormányzatoknál is jól lobbizó ingatlanos beruházók.
Csakhogy a Margit-sziget nem egy a főváros zöld területeinek amúgy is rövidke sorában, hanem talán a legfontosabb. A külföldi útikalauzokban fő helyen szerepel Budapest látványosságai között, de kevés olyan lakója van az országnak, aki ne tett volna legalább egy sétát az öreg fák között. Ilyen módon a sziget az egész ország közös kincse, s nagy kérdés, miként veheti bárki is a bátorságot a megcsonkításához. Bár Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke éppen azt furcsállta, hogy miért akadékoskodnak újfent a civil szervezetek és a száznál is több közéleti személyiséget tömörítő ad hoc mozgalom. Nem győzte hangsúlyozni: a kivágandó félszáz fa helyett másutt újakat ültetnek, s az úszómedencék ugyanúgy szabadidős célokat is szolgálnak majd, mint ez idáig a park felszámolandó darabkája.
Pedig a válasz egyszerű, bár sokak számára nehezen érthető. Mert nem lehet tovább zabrálni azt a kevés zöldet, ami Budapest szívében még megmaradt. Amíg itt a tíz négyzetmétert is alig éri el az egy polgárra jutó zöld terület, addig Münchenben harminc, a hasonló adottságokkal bíró Bécsben pedig száznál is több négyzetméterrel büszkélkedhet egy-egy ottani városlakó. Nem is beszélve Pest belső kerületeiről: a Terézvárosban például fél négyzetméter ez az adat. Tudják ezt azok is, akik múlt csütörtökön döntöttek a sziget sorsáról: „Budapest egyik legnagyobb környezetvédelmi gondja a kirívóan kedvezőtlen zöld felületi aránynak köszönhető. Sok más tényező mellett a zöld felületek hiánya is hozzájárul a város kedvezőtlen levegőminőségének kialakulásához. (…) Annyi közcélú zöld terület hiányzik, mint amennyi jelenleg van” – ismerte el a fővárosi önkormányzat egy néhány évvel ezelőtti jelentésében.
Ha tehát valóban az a cél, hogy véget érjen Budapest lakóinak egyre növekvő elvándorlása, s Közép-Európa egykori gyöngyszeme ne zülljön a viharvert Bukarest vagy Tirana színvonalára, akkor meg kell születnie a közmegegyezésnek: egy négyzetméter se lehessen beépíthető a megmaradt kevés zöldből. Még akkor sem, ha tudjuk, Gyurcsány Ferenc kormányfő személyesen atyáskodott a hatóságok „helyes döntése fölött”, nyilván nem függetlenül attól, hogy sportminiszterként előzőleg csúfos kudarcot vallott a szigeti bajnokság tervével.
A Margit-sziget esetében ráadásul kész a kompromisszumos javaslat is: a Corvinus Egyetem kertészeti karának docensei kidolgoztak egy vis maior tervet, amely alapján a Hajós Alfréd-sportuszoda medencéinek bővítésével, egyetlen fa kivágása nélkül is megtartható lenne a bajnokság. Így nem késő jobb belátásra térni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.