Átszervezést terveznek az OMSZ-nél

Kormányrendelet megalkotását javasolják annak érdekében, hogy elkülönüljenek az Országos Meteorológiai Szolgálatnál az alap- és a piaci szolgáltatások. Megmarad a siófoki viharjelző állomás és a Kékestetőn továbbra is lesz hagyományos megfigyelés.

2005. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon hamar külön kell választani egymástól az alap- és a piaci feladatokat – közölte lapunkkal Antal Emánuel, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) megbízott elnöke, miniszteri biztosa. Hozzáfűzte: a balatoni viharok előrejelzése például tipikusan állami feladat, de az már nem, ha egy koncert szervezői arról kérnek információt, hogy vajon a rendezvényt elmoshatja-e az eső vagy sem. A kétféle szolgáltatás elkülönítése érdekében javasolni fogják egy, a viszonyokat pontosan rögzítő kormányrendelet megalkotását.
Mint azt megírtuk, Mersich Iván, az OMSZ korábbi vezetője anyagi okokra hivatkozva határozott úgy, hogy a balatoni viharjelzést ezentúl nem Siófokról, hanem Budapestről biztosítják, a kékestetői állomáson pedig csak műszerek mérik a változásokat. Mersich Ivánt nemrégiben felmentették, helyébe Antal Emánuelt nevezték ki.
Antal elmondta: a siófoki viharjelző szolgálatot nem szüntetik meg. A műszerek adatai alapján ugyan lehet előrejelzést adni, de a teljes képhez a helyszínen tapasztaltak – például felhők mozgása, alakja, színe – is hozzátartozik. Nyaranta meteorológusok is teljesítenek majd ott szolgálatot, nagy hiba lenne Európa első tavi előrejelző állomosát megszüntetni. Mint mondta, a korábbi elnök döntése erős lakossági felháborodást és szakmai értetlenkedést váltott ki. A miniszteri biztos szerint a szintén csak műszeres megfigyelésre szűkített kékestetői állomáson kisebb létszámmal, de továbbra is dolgoznak a társadalmi megfigyelők. Beszámolója szerint az OMSZ működését, tevékenységét szakmai tanácsadó testület tekinti át. A szolgálat mintegy kétmilliárd forintból gazdálkodik, az összeg fele a költségvetésből, másik része pedig bevételeikből származik. A világon nem létezik olyan nemzeti meteorológiai szolgálat, amely alaptevékenységét ne az állami költségvetésből látná el. A katasztrófavédelem, a repülésbiztonság vagy a honvédelmi meteorológiai szolgálat például tipikusan állami feladat.
Az éghajlatváltozással muszáj foglalkozni, ezt egyelőre szervezeti átalakítással és átcsoportosításokkal oldják meg, de a közeljövőben arra kérik a kormányzatot, hogy erre biztosítson nagyobb keretet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.