Baráti bírálóbizottság

Nem meglepő, hogy a baloldali cégek rendre sok tízmilliós öszszegekhez jutnak a Nemzeti Felnőttképzési Intézet pályázatain: az adatvédelmi biztos vizsgálatának hatására nyilvánosságra hozott adatokból kiderült, hogy a bírálóbizottságokban többnyire Kiss Péter kancelláriaminiszter egykori és jelenlegi bizalmasai, illetve minisztériumi munkatársak ülnek.

2005. 01. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánosságra hozta a Nemzeti Felnőttképzési Intézet (NFI) azoknak a bizottságoknak a névsorát, amelyek a felnőttképzésre kiírt, látványosan a baloldali kötődésű cégeknek kedvező pályázatokat bírálják el. A munkaügyi tárcához tartozó NFI mindezt nem önszántából tette, hanem Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos vizsgálatának hatására, aki lapunk egy tavalyi cikke nyomán tett föl kérdéseket az intézetnek. A közpénzek százmillióinak kiosztása fölött bábáskodó NFI vezetése korábban internetes honlapján sem tette közzé, és kérdésünkre sem volt hajlandó elárulni, kikből állnak a bírálóbizottságok, és konkrétan milyen teljesítésekért fizették ki a horribilis összegeket.
A napvilágot látott adatokból kiderül, hogy mind a négy bizottságnak tagja Kósa Somogyi György, aki Kiss Péter kancelláriaminiszter korábbi média-tanácsadójaként és a baloldal egyik tévéelnökjelöltjeként vált ismertté.
*
Kiss Péter a Medgyessy-kormányban először munkaügyi miniszterként dolgozott, tehát éppen azt a tárcát irányította, amely alá a felnőttképzési pályázatairól elhíresült NFI is tartozik. A bírálók között találjuk Krausz Pétert, aki jelenleg is Kiss Péter média-tanácsadója. A listán ugyancsak fölbukkan Kiss Ambrus, aki azon kívül, hogy a kancelláriaminiszter tanácsadója, az MSZP foglalkoztatáspolitikai szakértője is.
Böjte József neve nemcsak filmrendezőként vált ismertté, hanem az MSZP honlapján is találkozhattunk baloldali szemüvegen át megírt politikai elemzésével. A bizottság tagja továbbá Szép Zsófia, a munkaügyi tárca emberi erőforrás-fejlesztési főosztályának vezetője és Ladó Mariann, a minisztérium főigazgatója. Az Oktatási Minisztériumból Szántó Gabriella sajtófőnök, illetve Bakos Zsoltné és Adonyi Ágnes főtanácsos tűnik föl a bírálók között.
Mint azt megírtuk, a 2002-ben Kiss Péter akkori munkaügyi miniszter által létrehozott felnőttképzési intézet eddigi médiapályázatain a Gyárfás Tamás-féle St. Plusz 102 millió forintot, a Klubrádió több mint 15 milliót, a Metro újság kiadója 13,5 milliót, a Népszabadság 15 milliót, az Axel Springer érdekeltségei 34 milliót, a Ringier hétmilliót, a Népszavát kiadó Editorial Kft.-hez tartozó Diario Kft. négymillió forintot, míg a Népszava korábbi tulajdonosához, Bleuer Istvánhoz köthető két ESMA-cég 14 millió forintot kasszírozott. Mester Ákos Telegráf Kft.-jének 16 millió, a Mikroszkóp Színpadnak pedig 12 millió forint jutott. Közvetve a Hit Gyülekezete sem maradt ki a pénzosztásból, hiszen az érdekeltségébe tartozó Magyar ATV és az Új Spirit Kft. mintegy 27 millió forintot kapott. A Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester korábbi kampányfőnökeként megismert Bruck Gábor cége, a Sawyer Miller Group 14 millió forinthoz jutott.



Pénzeső. A korábban a miniszterelnök cégbirodalmába tartozó Perfekt Rt. mintegy 746 ezer forintos támogatást kapott a felnőttképzési intézet egyik nemrég lezárult pályázatán. Az utóbbi egy esztendőben ezenkívül további 25 millió forintot kasszírozott a cég, amely a Nemzeti Tankönyvkiadót botrányos körülmények között megszerző, Erdős Ákos nevével fémjelzett Láng Rt. tulajdonába tartozik. A Perfekt felügyelő-bizottságában egyébként 2004 júniusában helyet kapott Tamás Ervin, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.