Nyilvánosságra hozta a Nemzeti Felnőttképzési Intézet (NFI) azoknak a bizottságoknak a névsorát, amelyek a felnőttképzésre kiírt, látványosan a baloldali kötődésű cégeknek kedvező pályázatokat bírálják el. A munkaügyi tárcához tartozó NFI mindezt nem önszántából tette, hanem Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos vizsgálatának hatására, aki lapunk egy tavalyi cikke nyomán tett föl kérdéseket az intézetnek. A közpénzek százmillióinak kiosztása fölött bábáskodó NFI vezetése korábban internetes honlapján sem tette közzé, és kérdésünkre sem volt hajlandó elárulni, kikből állnak a bírálóbizottságok, és konkrétan milyen teljesítésekért fizették ki a horribilis összegeket.
A napvilágot látott adatokból kiderül, hogy mind a négy bizottságnak tagja Kósa Somogyi György, aki Kiss Péter kancelláriaminiszter korábbi média-tanácsadójaként és a baloldal egyik tévéelnökjelöltjeként vált ismertté.
*
Kiss Péter a Medgyessy-kormányban először munkaügyi miniszterként dolgozott, tehát éppen azt a tárcát irányította, amely alá a felnőttképzési pályázatairól elhíresült NFI is tartozik. A bírálók között találjuk Krausz Pétert, aki jelenleg is Kiss Péter média-tanácsadója. A listán ugyancsak fölbukkan Kiss Ambrus, aki azon kívül, hogy a kancelláriaminiszter tanácsadója, az MSZP foglalkoztatáspolitikai szakértője is.
Böjte József neve nemcsak filmrendezőként vált ismertté, hanem az MSZP honlapján is találkozhattunk baloldali szemüvegen át megírt politikai elemzésével. A bizottság tagja továbbá Szép Zsófia, a munkaügyi tárca emberi erőforrás-fejlesztési főosztályának vezetője és Ladó Mariann, a minisztérium főigazgatója. Az Oktatási Minisztériumból Szántó Gabriella sajtófőnök, illetve Bakos Zsoltné és Adonyi Ágnes főtanácsos tűnik föl a bírálók között.
Mint azt megírtuk, a 2002-ben Kiss Péter akkori munkaügyi miniszter által létrehozott felnőttképzési intézet eddigi médiapályázatain a Gyárfás Tamás-féle St. Plusz 102 millió forintot, a Klubrádió több mint 15 milliót, a Metro újság kiadója 13,5 milliót, a Népszabadság 15 milliót, az Axel Springer érdekeltségei 34 milliót, a Ringier hétmilliót, a Népszavát kiadó Editorial Kft.-hez tartozó Diario Kft. négymillió forintot, míg a Népszava korábbi tulajdonosához, Bleuer Istvánhoz köthető két ESMA-cég 14 millió forintot kasszírozott. Mester Ákos Telegráf Kft.-jének 16 millió, a Mikroszkóp Színpadnak pedig 12 millió forint jutott. Közvetve a Hit Gyülekezete sem maradt ki a pénzosztásból, hiszen az érdekeltségébe tartozó Magyar ATV és az Új Spirit Kft. mintegy 27 millió forintot kapott. A Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester korábbi kampányfőnökeként megismert Bruck Gábor cége, a Sawyer Miller Group 14 millió forinthoz jutott.
Pénzeső. A korábban a miniszterelnök cégbirodalmába tartozó Perfekt Rt. mintegy 746 ezer forintos támogatást kapott a felnőttképzési intézet egyik nemrég lezárult pályázatán. Az utóbbi egy esztendőben ezenkívül további 25 millió forintot kasszírozott a cég, amely a Nemzeti Tankönyvkiadót botrányos körülmények között megszerző, Erdős Ákos nevével fémjelzett Láng Rt. tulajdonába tartozik. A Perfekt felügyelő-bizottságában egyébként 2004 júniusában helyet kapott Tamás Ervin, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese is.