Angliában több száz, átlagosan 14 éves lánynak tették fel azt a kérdést, hogy gondoltak-e már arra: befizetnek valamilyen plasztikai műtétre. 40 százalékuk igennel válaszolt. Kétharmaduk azzal indokolta döntését, hogy lépést kell tartania a tökéletes testű hírességekkel – idézte a BBC News a Bliss magazin megbízásából készült felmérést. A válaszadók tizenöt százaléka kifejezetten elégedetlen volt magával, hét százaléka pedig úgy gondolta, hogy a teste utálni való.
*
Magyarországon nem vezetnek öszszesítést arról, hogy hány plasztikai műtétet végeznek. Így azt sem tudni, hogy milyen a páciensek életkori megoszlása. Az orvosok becslése szerint a százezret is megközelítheti az évente elvégzett beavatkozások száma, ezek túlnyomó többségét nem a társadalombiztosító, hanem a páciensek fizetik.
– Évtizedek óta tart az a társadalmi változás, amelynek következménye, hogy egyre többen szeretnének szép testet. Ezt a vágyat erősíti a média is – vélekedett Kovács Péter pszichológus. Tömeghisztériáról azonban nem lehet beszélni – tette hozzá. – Egyre többen kérnek plasztikai műtétet, de köztük nem emelkedett rendkívüli mértékben a fiatalok aránya – fogalmazott Sikos Géza plasztikai sebész. Azt viszont állítja: egyre több férfi fizet be valamilyen szépészeti műtétre, igaz, ő a hajbeültetés specialistája, amit eddig is többségében férfiak kértek.
A leggyakoribb beavatkozás az elálló füleket helyrehozó operáció, ezt sokszor már kisgyermekkorban kérik a szülők. Ezt követi az orrplasztika, amire sokszor csak harmincéves kor fölött szánják rá magukat a páciensek.
Egyre többen kérnek mellnagyobbítást, ám ezt a műtétet 18 éves kor előtt csak ritkán végzik el. Nem így Németországban, ahol olyan népszerűvé vált a fiatalok között, hogy ma már jogszabály tiltja náluk e beavatkozást 18 év alatt.
Magyarországon nincs ilyen szigorítás előkészületben – tudtuk meg Jakab Ferenctől, a Sebészeti Szakmai Kollégium elnökétől. Előfordul azonban, hogy az orvos nemet mond egy-egy kérésre. – Egy 14 éves lány zsírleszívást kért – emlékszik vissza Sikos Géza. Le kellett beszélnem a műtétről, hiszen még sokat változhat a testalkata. Mi elsősorban orvosok vagyunk, s ennek tudatában kell döntenünk – tette hozzá.
Törvény rendelkezik arról, hogy mikor végezhető a műtét a társadalombiztosítás terhére, és mikor kell a páciensnek fizetnie. Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője elmondta: a tb terhére nem végezhető olyan egészségügyi szolgáltatás, amely nem gyógyító, hanem esztétikai célú. Így nem támogatja a biztosító például az elálló fülek korrekcióját. Ha baleset vagy betegség miatt szorul valaki plasztikai beavatkozásra, akkor azért nem kell fizetnie. Ilyen lehet például, ha daganat miatt eltávolították egy nő mellét vagy égési sérülés miatt korrigálni kell az arcbőrét. Ezenkívül méltányosságból is lehet támogatást kérni a biztosítótól. Ehhez az orvosnak igazolnia kell, hogy az elváltozás orvosi problémát okoz. Ha például egy hölgynek eltérő méretűek a mellei, és ez gerincferdülést eredményez nála, akkor indokolt a tb-támogatás.
Az interneten található információk szerint a legolcsóbb beavatkozás a zsírleszívás (100–150 ezer forint) és a fülplasztika (100–200 ezer forint). Ennél drágább a mellnagyobbítás, amit – oldalanként – 250 ezer forintért is vállalnak, de az ár elérheti az 500–600 ezret is. Az arc- és homlokplasztika, illetve a hasplasztika is körülbelül félmilliónál kezdődik.
Tologatható fürdőszobával újít a Bürstner kempingbusza
