Enyhe ítéletek a maffiaügyben

A székesfehérvári maffiaügyként elhíresült per vádlottjait tegnap a Pest Megyei Bíróságon bűnösnek mondták ki, azonban csupán felfüggesztett szabadságvesztést, megrovást vagy éppen pénzbüntetést kaptak. A huszonhárom rendőrtiszt, ügyész, ügyvéd és több büntetett előéletű civil közül csak az elsőrendű vádlottra, a nemrég szabadult M. Ákos vállalkozóra róttak ki letöltendő börtönt, de neki sem kell bevonulnia, mert előzetesen már kitöltötte büntetését.

2005. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felfüggesztett szabadságvesztéssel, megrovással vagy éppen pénzbüntetéssel úszta meg az a huszonhárom rendőrtiszt, ügyész, ügyvéd és civil, akiket tegnap a Pest Megyei Bíróság első fokon államtitoksértésben, hivatali vesztegetésben, hivatali visszaélésben, hamis tanúzásra való felhívásban, bűnpártolásban és más, vagyon elleni bűncselekményekben talált bűnösnek. A székesfehérvári maffiaügyként elhíresült perben egyedül az elsőrendű vádlott, M. Ákos vállalkozó kapott letöltendő, két év két hónapos börtönbüntetést, de mivel ennek jó részét már előzetesben letöltötte, ráadásul a bíróság mindezt megfelezte, így neki sem kell várnia a behívót. Egy vádlottat pedig felmentettek. A kiszabott pénzbüntetések 50–150 ezer forintig terjedtek.
A bíróság súlyosbító körülményként értékelte hat vádlott büntetett előéletét, a rendőrtiszteknél pedig azt, hogy vezető beosztásukkal visszaélve követték el a bűncselekményeket. Nyomatékos enyhítő körülményként merült fel B. Csaba volt rendőr főtörzsőrmesternél és G. Ildikó ügyvédnél a teljes körű beismerő vallomásuk. Őket előzetesen mentesítette a bíróság a büntetett előélet hátrányai alól. Ugyanilyen megítélés alá esett több rendőrnél, ügyésznél, hogy munkájukat hosz-szú időn keresztül kimagaslóan teljesítették. Valamennyiüknél figyelembe vették azt is, hogy négy év telt el a büntetőeljárás megkezdése óta. Mivel az ügyet a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata 25 évre titkosította, így mindezek indokolásáról a sajtó nem értesülhetett.
Az ítéletet a védelem egy része tudomásul vette, többek felmentésért fellebbeztek. Az ügyész többnyire súlyosításért, valamint mellékbüntetések – rendőr vádlottaknál lefokozás, többieknél foglalkozástól eltiltás – kiszabása érdekében fellebbezett. Bárándy György ügyvéd, G. Ildikó védője a kihirdetés után újságíróknak úgy nyilatkozott: nem maffiaügyről van szó, nem volt sem keresztapa, sem piramisszerűen felépített bűnszervezet, csak egy közönséges vesztegetési ügy. Szerinte ez egy új, nem helyeselhető gyakorlat, hogy az indokolásról államtitok miatt kizárják a nyilvánosságot. Az eljárási törvény egyértelműen kimondja, hogy az ítélet kihirdetése nyilvánosan történik – jegyezte meg az ügyvéd.
Négy éve rendkívüli sajtótájékoztatón harangozta be Polt Péter legfőbb ügyész és Orbán Péter akkori országos rendőrfőkapitány: az elmúlt évtizedben először fordult elő, hogy felfedezték szervezett bűnözői csoportok behatolását az igazságszolgáltatásba. Orbán Péter felhívta a figyelmet, hogy információik szerint rendőrök bűnözőket mentegettek, nyomozásokat vittek félre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.