Nem indul fegyelmi a Kenézy-kórház főigazgatója ellen

Eredeti szándékától elállva mégsem kezdeményezett fegyelmi eljárást a Kenézy-kórház menedzsmentje ellen pénteki közgyűlésen a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat elnöke, mert a nővérek oktatásért járó óradíjának elsíbolásával gyanúsított ápolási igazgató, Petrikné Jakab Zsuzsa, aki ellen a kórház főigazgatója rendőrségi feljelentést is tett, időközben lemondott posztjáról. Petrikné, aki a debreceni MSZP-szervezet elnökségi tagjaként közszereplőnek minősül, pártbeli tisztéről is lemondott, ám egyelőre nem távozott az MSZP soraiból.

2005. 01. 23. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly októberben kezdődött a rosszízű história, amint arról nemrégiben beszámoltunk: Gy. Kiss Gyula főigazgató a fenntartó megyei önkormányzatnak jelezte, felmerült a gyanú, hogy az ápolási igazgató betéti társasága megkárosítja a kórházat, illetve a belső képzéseken oktató nővéreket. Az ügyet kivizsgálták, és a belső ellenőrzés tanúsága szerint a kórházat ugyan nem érte kár, mert az ominózus bt. megszervezte és rendben le is bonyolította a vállalt oktatásokat, ám a nővérek óradíjának kifizetése körül valóban vannak visszaélésre utaló jelek. A gyanút megerősítették a nővérek is, akik jegyzőkönyvbe mondták: az ápolási igazgató a tíz éve folyó tanfolyamokon az utóbbi években nem oktatott, ám óradíjuk mintegy negyven százalékára igényt tartott. Sőt, aki ez ellen szót emelt, azt állásvesztéssel, jövedelemcsökkentéssel fenyegette meg. A nővérek, akik mai napig nem vállalják nyilvánosan vádjaikat, kiszolgáltatottságukkal magyarázzák, hogy egészen a legutóbbi időkig nem tették szóvá feletteseiknek, hogy rendre megrövidítik őket. A hallgatás magyarázataként szerepel még az is, hogy információik szerint Petriknének még annál is nagyobb hatalma volt, mint amivel ápolási igazgatóként rendelkezhetett. Ezt a hiedelmet arra alapozták, hogy az MSZP városi elnökségi tagjaként közel állhatott Juhászné Lévai Katalinhoz, és ezt kihasználva többi vezetőtársát megkerülve szolgáltatott volna információkat a szocialista megyei közgyűlési elnöknek.
Bár a szaftos botránnyá dagadt ügy több hónapos, sajtóhír csak decemberben lett belőle, azt követően, hogy a fogászat és a labor privatizációját előkészítő pályázati anyagok késlekedése miatt Gy. Kiss Gyula főigazgatónak írásbeli figyelmeztetést adott a fenntartó. Emögött többen azt vélték felfedezni, hogy a közgyűlés elnöke nem szívleli a főigazgatót, nem a köztiszteletben álló orvos volt a jelöltje az egy évvel ezelőtti vezetői pályázat kiírásakor, és azóta sem fogadja el Gy. Kiss doktort, sőt ürügyet keres az eltávolítására. Ezzel párhuzamosan szivárgott ki az az információ is, miszerint Juhászné, nem tudván rendet teremteni a kórház menedzsmentjének munkáját támogató, illetve elutasító párttársai között, a Fidesz köreiből való vizsgálóbiztossal az élen akar fegyelmit kezdeményezni a kórház felső vezetése ellen. A jólértesültek azt is tudni vélték, hogy a vizsgálatot Virág László, a megyei közgyűlés korábbi alelnöke fogja vezetni. Az ügy pikantériája, hogy a szocialista elnök javaslatát a Fidesz elfogadta, az MSZP-frakció viszont elvetette, mondván, nem kell nekik a rendcsináláshoz az ellenzék segítsége. Ráadásul időközben az események is más fordulatot vettek, mert Gy. Kiss Gyula radikális lépésre szánta el magát: rendőrségi feljelentést tett az oktatások kifizetése kapcsán észlelt szabálytalanságok miatt. Ezt követően Petrikné Jakab Zsuzsa önként távozott posztjáról, s ezzel az ügy kikerült a fenntartó hatásköréből. A munkáltatói jogokat az egészségügyi törvény értelmében ugyanis csak a kórházak felső vezetése fölött gyakorolhatja a fenntartó, a többi munkavállaló esetében ez az intézményvezető jogkörébe tartozik.
Az új helyzetre a közgyűlés pénteken úgy reagált, hogy az ügyet visszautalta a kórház főigazgatójának hatáskörébe, aki lapunknak nyilatkozva elmondta: még nem döntötte el, hogy a táppénzen lévő volt ápolási igazgató ellen kezdeményez-e fegyelmi eljárást, erről három napon belül köteles dönteni. Annak kapcsán, hogy Juhászné Lévai Katalin sajtótájékoztatóján sajnálatosnak ítélte, hogy az egyébként kitűnően gazdálkodó és országos szakmai hírnévnek örvendő kórház visszás belső ügyeitől hetek óta hangos a sajtó, Gy. Kiss Gyula úgy nyilatkozott: örvendetes, hogy a fenntartó a menedzsmenthez hasonlóan fontosnak ítéli a kórház jó hírnevét. Azt a feltevést, hogy a kórház vezetésének, illetve a fenntartót képviselő Juhászné Lévai Katalinnak az együttműködése a történtek miatt ellehetetlenült volna, mindkét érintett cáfolta. Az egészségügy berkeiben járatos körök azonban úgy ítélik meg, ha ilyen helyzet nem is állt elő, a vezetés és a fenntartó közötti súrlódások miatt valóban sérült a kórház jó hírneve. Így erősen csökkent az esélye annak, hogy a Kenézy- kórház, korábbi terveit megvalósítva, vezető szerepre tehessen szert a regionális egészségügyi szolgáltatások rövidesen felállítandó új rendszerében. Ez pedig nemcsak a civakodó feleknek, de a biztonságos és jó színvonalú egészségügyi ellátásra joggal számot tartó észak-alföldi régió lakóinak is kárt okoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.