Az időközi helyhatósági választást azért kellett kiírni, mert a szocialista képviselők, arra hivatkozva, hogy nem tudnak Oláh Józseffel együtt dolgozni, októberben feloszlatták a testületet. A választók azonban úgy döntöttek, a testület tagjai továbbra is kénytelenek lesznek megtalálni az együttműködés módját, mert két mandátumtól eltekintve a testület öszszetétele megegyezik az előzőével. Az MSZP–SZDSZ által támogatott Hatvani Zsolt nem lett tagja az új testületnek. A hoppon maradt jelölt politikai pályafutása figyelemre méltó: 1997-ig a KDNP helyi elnökeként politizált.
A képviselő-testület októberi önfeloszlatását megelőzően a közgyűlés saját hatáskörében vizsgálatot indított Oláh József ellen, mert egy általa aláírt 17 millió forintos kötelezettségvállalás háttérdokumentumait nem tudták értelmezni. A feltételezett visszaélések azóta sem igazolódtak.
Az újraválasztott Oláh József lapunknak elmondta, örömmel nyugtázta, hogy a szocialisták vádaskodásai ellenére e település újra bizalmat szavazott neki. Ugyanakkor rámutatott, számára egyelőre nyitott kérdés, hogy el tudja-e kezdeni a munkát egyáltalán az új testület, mert a megválasztott szocialista képviselők közül többen úgy nyilatkoztak a kampány idején, hogy csak akkor hajlandók a testület munkájában részt venni, ha nem Oláh József lesz a polgármester.
Tóth József ennek kapcsán úgy nyilatkozott: a kilenc képviselő összesen tizenkétezer szavazatot kapott a választóktól, ami kötelezi őket arra, hogy részt vegyenek a testület munkájában. Tóth szerint a többség birtokában képesek lesznek akaratukat érvényesíteni, és megfelelően felkészülni a 2006-os választásra.
Nyert az alpolgármester. Krisztin Endre korábbi alpolgármester kapta az érvényes szavazatok 64 százalékát, így ő lett Balatonszabadi új első embere a tegnapi időközi polgármester-választáson. A Somogy megyei település választásra jogosult 2384 lakosa közül 813-an szavaztak. Mint megírtuk, Molnár Árpád, a balatonszabadi önkormányzat vezetője – aki a rendszerváltás utáni első választási ciklusban Siófok polgármestere volt – tavaly októberben lemondott tisztségéről, mivel megelégelte a képviselő-testülettel folytatott vitáit. Az alacsony részvételi arányt a helyiek azzal magyarázzák, hogy a lakosoknak elegük van már a hosszú hónapok óta folyó önkormányzati belháborúból, és úgy látják, voltaképpen mindegy, hogy az elkövetkező másfél évben ki áll majd az egyébként dinamikusan fejlődő település önkormányzatának élén. (G. J. A.)