Szilvásy György éppen abban az időszakban volt elnökségi tagja a Budapesti Spartacus Sportegyesületnek, amikor a klub Kőér utcai telepének tulajdonjogát az államtól ingyenesen megszerezte az Ipari Szövetkezetek Sportalapítványa. A Gyurcsány Ferenc barátjaként és üzlettársaként megismert Szilvásy neve a sportalapítvány kuratóriumi tagjai között is fölbukkant. Az ingatlan egy részét tavaly vitatott körülmények között eladták, és Gyurcsány volt az, aki sportminiszterként hozzájárult, hogy a terület kikerüljön a kizárólagos sporthasználati körből. Szilvásyt, aki jelenleg a BM közigazgatási államtitkára, a Spartacus tisztújító közgyűlése 1997. október 16-án választotta be az elnökségbe, és egészen 1999. április 8-ig töltötte be tisztségét – derül ki a Fővárosi Bíróság nyilvántartásából. Két hónappal kinevezése után, december 18-án az egyesület főhadiszállásának számító Kőér utcai sportingatlant az állam ingyenesen átadta az Ipari Szövetkezetek Sportalapítványának. Bírósági dokumentumok szerint a sportalapítvány kuratóriumának is tagja volt ebben az időszakban Szilvásy.
*
Amint arról Szijjártó Péter (Fidesz) múlt heti sajtótájékoztatóján beszámolt, tavaly a sportalapítvány 195 millió forintért eladta a kőbányai sporttelep egy 9000 négyzetméteres szeletét a Sárkány Autócenternek. A szerződés érvényessége attól függött, hogy az ingatlan kizárólagos felhasználhatóságát feloldják. Ezt csak Gyurcsány Ferenc sportminiszter tehette meg, akinek hozzájárulásával végül szeptember 13-án a terület kikerült a sportcélú hasznosítási körből. Közismert, hogy egy sportingatlan, amelyet csak ilyen célra lehet használni, jóval kevesebbet ér, mint bármely más terület. Szijjártó Péter azt kérdezte a miniszterelnöktől, miért kellett kormányfői eskütétele előtt viharos gyorsasággal elbírálnia a méltányossági kérelmet, és tervezi-e, hogy egy állami cég esetleg visszabérli a szóban forgó ingatlant. Batiz András kormányszóvivő szerint az alapítvány által kitűzött cél megvalósult, hiszen a vételárból hét fedett teniszpálya és egy íjászpálya is létesült.
György István (Fidesz), aki 1990 és 2002 között Kőbánya polgármestere, a Spartacus elnökségének pedig Szilvásyval egy időben tagja volt, elmondta: emlékei szerint Szilvásy György egy olyan társadalmi elnöki pozíciót szeretett volna kialakítani, amelyben az elnökség jogköréből számosat magának tartott volna meg, de ehhez a vezetők nem járultak hozzá. Az ingatlanügyről az expolgármester úgy vélekedett: a területet nem értékén adták el, Kőbánya ezen részén a négyzetméterárak másfélszer akkorák, mint amennyiért az ingatlan végül gazdát cserélt.
Szerettük volna megkérdezni Szilvásy Györgyöt is az elnökségben betöltött szerepéről, de a Belügyminisztérium sajtóosztályáról lapzártáig nem kaptunk válaszokat.
Bár nem tudni olyan dokumentumról, amely Szilvásy elnökségi tagsága és az ingatlan eladása közötti kapcsolatra utalna, ugyanakkor különös, hogy Gyurcsány cégének két vitatott lízingszerződéséhez hasonlóan ezúttal is fölbukkant a miniszterelnök korábbi üzlettársaként és jóbarátjaként megismert államtitkár neve az ügylet egyik résztvevőjénél, igaz, jóval az eladás előtt.
Beszámoltunk arról, 1994-ben Gyurcsány Ferenc cége, az Aldo Kft. két olyan szerződést kötött az állammal, amelyek elnevezésükkel ellentétben – jogi szakértők szerint – nem is minősíthetők lízingszerződésnek. Ilyen ügylet volt a balatonőszödi kormányüdülő egyik villaépületének és a Szalay utcai képviselői klub megszerzése. Ebben az időben Szilvásy volt a MeH pénzügyi és gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is