Vakvágányra terelt nyomozás

A Leslie Gross amerikai vállalkozó nevével fémjelzett magyar kárpótlási visszaélés-sorozat ügyében a Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálati főosztálya majdnem háromévnyi nyomozás során még azt sem tudta kideríteni, amit a Magyar Nemzet néhány nap alatt. A rendőrök ugyanis még a lapunkban ismertetett, kétséget kizáróan fiktív igényléseket sem vizsgálták meg. Az ügyészség a közelmúltban – bűncselekmény hiányára hivatkozva – lezárta a nyomozást, így továbbra sem tudjuk, eljutott-e a külföldön élő csaknem kétezer meghurcolthoz a magyar adófizetők ötvenmillió forintja.

2005. 01. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 1857, származása miatt a második világháború idején meghurcolt személy vagy áldozat hozzátartozójának a kárpótlási ügyét kezelte az utóbbi években a nyomozók adatai szerint Leslie Gross New York-i magyar vállalkozó. Az élelmes üzletember az 1992. évi XXXII., közismertebb nevén a kárpótlási törvény lehetőségeit kihasználva fogott hozzá az Egyesült Államokban élő jogosultak adatainak összegyűjtéséhez. Információink szerint nem sokkal a törvény kihirdetése után már amerikai magyar nyelvű újságokban reklámozta szolgáltatásait. Jelesül azt, hogy némi jutalékért cserébe bárki kárpótlási kérelmét elintézi.
– Önmagában nem kifogásolható, ha valaki összegyűjti az igényeket, és megbízottként jár el a jogosultak nevében – vélekedett kérdésünkre a 2001 decemberében megjelent tényfeltáró riportunkban Juhász Zoltán, a Központi Kárrendezési Iroda főigazgatója, miután elétártuk a történteket. Elmagyarázta: a legtöbb esetben munkaszolgálatot, haláltáborokat megjárt idős személyekről vagy házastársaikról van szó, akik fizikailag is képtelenek lennének a kárpótlási igényük benyújtására. Ráadásul a kifizetett összegek amerikai mércével mérve sokszor meglehetősen csekélyek, ezért nem is éri meg nekik Magyarországra utazni érte. – Ilyen megbízások esetén ugyanakkor nagy gond a kárpótlásra jogosult, azaz az iratokon megbízóként feltüntetett személy azonosítása – ismerte el akkor Juhász Zoltán.
A lapunk birtokába került iratokból nyomon követhető, hogy Gross idővel vérszemet kapott, s az eljárás e gyenge pontját használta ki. Olyan okiratokat tárt sikerrel a hatóságok elé, amelyeken valaki meghamisította a megbízó aláírását. A gyanús beadványok közös jellemzője, hogy – tudomásunk szerint – minden esetben létező vagy valaha élt személy adatai alapján készültek el. Így csak a meghatalmazó okirat elkészítése jelenthetett nehézséget. Leslie Gross a valóban létező személyek adatai alapján a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségétől vagy más hasonló jogokkal bíró szervezettől könnyedén kérhette a „megbízók” haláltáborban, munkaszolgálatban eltöltött idejének vagy az ott elhunyt rokonok létének igazolását.
A jogszabályok szerint az igénylőlapokon szereplő aláírásokat közjegyzőnek kell hitelesítenie. A pecsét megszerzése után pedig a magyar főkonzulátus elé kerül a dokumentáció, amelynek igazolnia kell, hogy az Egyesült Államokban valóban létezik a feltüntetett közjegyző. A Gross által intézett ügyek iratainak többségén az áll, hogy „Hitelesítem Ronald M. Gross, az Amerikai Egyesült Államok New York állam közjegyzője aláírását és pecsétjét, amelynek mintája a főkonzulátus birtokában van”. Nem véletlen egybeesésről van szó: a papírok szerint az USA legkülönfélébb szegleteiből begyűjtött igénylések döntő hányadát Ronald M. Gross, Leslie Gross fia hitelesítette.
Szerkesztőségünk többtucatnyi okiratból véletlenszerűen választotta ki azt a hármat, amelyet azután a budapesti Grafológiai Intézet írásszakértői elé tárt. Ezek közül három iratról Hakkel Hedvig igazságügyi grafológus szakértő megállapította: a kárpótlási igényt benyújtó személy aláírása és a közjegyzői pecsét alatt olvasható Ronald M. Gross szignó valószínűsíthetően egy kéztől származik. Az egyik olyan – 1999. októberi – dokumentumot, amelyet a szakértő manipuláltnak vélt, ifjabb Gross mellett Aron Jenő R. „írta alá”. Az idős urat New York-i címe alapján sikerült elérnünk telefonon. – Valóban felkerestem a vállalkozót, de azt az ötven dollárt, amit előre kért, nem voltam hajlandó kifizetni – mondta kérdésünkre, hozzátéve, hogy „nagy hiba volt megbízni benne”. – Gross végül körülbelül háromszáz dollárt adott, ami nagyon kevés – fogalmazott. Az idős férfitól megtudtuk, hogy maga munkaszolgálatot teljesített, szüleit és hét testvérét pedig elvesztette Auschwitzban. Emlékezete szerint rájuk vonatkozóan is töltött ki megbízóleveleket Grossnak.
Aron Jenő R. ügye igen furcsa: az „Áron Jenő” keresztnév csak az írásszakértő által hamisnak vélt adatlapon, az úgynevezett aláírásmintán olvasható. Más nyomtatványokon a Jenő angol változata, az Eugene áll. A férfi állította: hivatalos iratokon mindig csak az angol nevét használja. Egy „Eugene R.-es” dokumentum szerint kizárólag a munkaszolgálatban eltöltött évek után 110 ezer forint értékű kárpótlási jegyet ítélt meg a Központi Kárrendezési Iroda az amerikai jogosultnak, amit Gross alkalmazottja fel is vett. Ez az összeg a közvetítői jutalék levonása után nagyjából megegyezik az érintett által említett tétellel. A kárpótlási törvény alapján azonban Aron Jenő R. az elhunyt testvérek és a szülők után is jogosult volt kártérítésre. Könnyen elképzelhető, hogy ennek az összegnek mi lett a sorsa.
Gross a területi kárrendezési irodák által kárpótlási jegyekben megítélt, esetenként több százezer forintos címértékű tételeket sokszor életjáradékra váltotta. Ennek oka vélhetőleg az: ha elég sokáig él a megbízó, jóval nagyobb végösszegű kártérítést lehet felvenni utána, mint a kárpótlási jegyekben kiutalt egyszeri juttatás. Érdemes az egyik ilyen esetre külön is kitérni: a Polgári Kereskedelmi Bank fővárosi, Lónyay utcai fiókjában 1999. október 6-án 799 955 forint kárpótlást vett fel Leslie Gross magyarországi alkalmazottja segítségével. A pénz Klara S. New York-i – brooklyni – lakost illette, és kiutalása a Központi Kárrendezési Iroda határozata alapján történt. A hivatal 1999 júniusában ugyanis életjáradékot állapított meg az asszonynak. A tétel a kárpótlási esetek között magasnak számít, aminek oka, hogy azt 1992-ig, a kárpótlási törvény hatálybalépéséig visszamenően állapították meg. A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság 1999. szeptember 22-én értesítette a pénzintézetet az átutalásról, illetve arról, hogy Klara S. ott vezetett számlájára érkeznek majd az életjáradék további, havi részletei is. A bankszámlaszerződést Klara S. már korábban, augusztus harmadikán aláírta, majd Leslie Gross és budapesti megbízottja közvetítésével eljuttatta a Polgári Kereskedelmi Bankhoz. Csakhogy Klara S. az okiraton szereplő aláírásának keltezésekor már halott volt. New York állam nyilvános adatbázisa szerint az asszony 1997. október 18-án, nyolcvankét éves korában hunyt el.
A nagy tételben kárpótlási eseteket lebonyolító Leslie Grossra a magyar szervek is felfigyeltek, ám meglepő módon nem tettek jogi lépéseket. A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság például 1999 júliusában felszólította a vállalkozót, hogy azonnal fizesse vissza azt a kártérítési tételt, amit jogalap és jogcím nélkül utalták át. F. Sándor jogosult ugyanis 1994-ben meghalt, de Gross erről elmulasztotta tájékoztatni a hivatalt. Utána 1997 végéig összesen 397 ezer forint járadékot fizettek ki jogtalanul arra a számlára, amihez Gross mint közvetítő is hozzáfért. A lebukás után a vállalkozó visszafizette az összeget. Bár már ekkor felmerült a visszaélés gyanúja, sem a nyugdíjfolyósító, sem pedig a számlavezető Pénzintézeti Központ nem tett feljelentést. Egy neve mellőzését kérő forrásunk pedig azt állította, hogy 2000-ben egy ízben több Gross-ügyfél aláírása gyanút keltett a Pénzintézeti Központnál vezetett számlákat később átvevő Polgári Kereskedelmi Banknál, amikor a vállalkozó alkalmazottja pénzt akart felvenni a kárpótoltak számláiról. Következménye végül ennek az esetnek sem lett. Leslie Gross újból elküldte a papírokat, amelyeket végül elfogadtak.
Az ügyben a Magyar Nemzet kétrészes riportjának megjelenése után, 2002 júniusában indult nyomozás, amikor feljelentést tett a rendőrségen az amerikai üzletember korábbi magyarországi alkalmazottja. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Biczó József alezredes által vezetett vagyonvédelmi osztálya csalás megalapozott gyanújára hivatkozva csaknem három éven át vizsgálta az esetet. A nyomozás során tanúként lapunk munkatársát is meghallgatták, elkérve az írásainkban hivatkozott dokumentumokat és az írásszakértői véleményeket. Az ügy előadója akkor kérdésünkre azzal indokolta a nyomozás lassúságát, hogy az Interpol segítségével az összes Amerikában élő Gross-ügyfelet fel kell keresniük, ami rendkívül időigényes. Ehhez képest igen meglepő a fővárosi XI. és XXII. kerületi ügyészség tavaly november 19-én született határozatának indoklása, amelyben a nyomozás megszüntetését azzal támasztják alá, hogy a rendőrség tizennyolc véletlenszerűen kiválasztott ügyfél aláírását vizsgáltatta meg, s visszaélésre utaló jelet nem talált. A nevek felsorolása alapján kiderül, hogy a Magyar Nemzet riportjában szintén találomra kiválasztott és fiktívnek bizonyult féltucatnyi igényléssel a nyomozók egyáltalán nem foglalkoztak, a kárvallottakat nem keresték meg. Pedig – mint írtuk – minden szükséges dokumentum a rendőrség rendlelkezésére állt.
Az Interpol által megkeresett és Leslie Grossról elégedetten nyilatkozó néhány ügyfél esete sem lehet ok a mulasztásra, hiszen a vállalkozó volt alkalmazottja is, aki a rendőrséghez fordult, azt mondta a meghallgatások során, hogy Gross eleinte tisztességesen bánt az ügyfeleivel, és valós igényléseket nyújtott be. Nem tudható tehát, hogy az üzletember által kezelt számlákra – a rendőrségi adatok szerint – átutalt 35,8 millió magyar adóforint mekkora hányada jutott el a jogosultakhoz, s mikor landolt Gross zsebében. (Pláne, hogy az ügyfelenkénti 19 ezer forintos átlagos kiutalásról szóló adat is kétségbe vonható, hiszen harmincezer és egymillió forint közötti tételeket fizettek ki a kárpótoltaknak.) Mintha a nyomozók a vállalkozó korábbi, a Magyar Nemzetnek adott ingerült válaszát tekintették volna irányadónak, miszerint „ami a kárpótlást illeti, minden legális, minden valós. Semmilyen hamisítás vagy más egyéb nincs”.

*****
(Szerettük volna megkérdezni a rendőrség illetékeseit is, ám ők az utóbbi napokban nem bizonyultak elérhetőnek. Dobos Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője pedig azt közölte, hogy az ügyben a feljelentő fellebbezéssel élt a nyomozást megszüntető határozat ellen, annak elbírálásáig nem nyilatkoznak Leslie Gross esetéről.)



Nem az első eset. Kisebb botrányt váltott ki 1999-ben, hogy a Salamon Berkowitz, az ismert Traubisoda-gyáros által létrehozott Mechon Simon Alapítvány hozzáfogott a svájci kárpótlásra igényt tartó hazai holokauszttúlélők és hozzátartozóik adatainak összegyűjtéséhez. A Mazsihisz, tiltakozva az alapítvány tevékenysége ellen, akkor közölte: az alapítvány nevében fellépő személyek nem rendelkeznek felhatalmazással arra, hogy személyes adatokat gyűjtsenek, a holokauszttúlélőket képviseljék, őket nyilvántartásba vegyék. Időközben kiderült az is: Salamon Berkowitz valótlanul állította magáról, hogy az Ortodox Zsidó Világtanács alelnöke. Mindezek ellenére évről évre vezető baloldali politikusok vesznek részt Berkowitz hanukaünnepségein.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.