Wekler Ferenc magára maradt

Mintegy 17 milliárd forintos szerződést írhat alá a közeljövőben az állami résztulajdonú Bátatom Kft. a kis és közepes aktivitású sugárzó hulladékok elhelyezésével kapcsolatos idei kutatásokra – értesült lapunk. Eközben Kuncze Gábor pártelnök cáfolta, hogy Wekler Ferencet az SZDSZ javasolta volna a miniszterelnök atomügyi tanácsadójának.

2005. 01. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kuncze Gábor kacsának nevezte, hogy párttársát, Wekler Ferencet az SZDSZ ajánlotta volna Gyurcsány Ferenc figyelmébe a radioaktív hulladékok elhelyezési tervének kidolgozására. Az SZDSZ elnöke a Nap-kelte tegnap reggeli műsorában emlékeztetett rá, Wekler Ferenc azzal vált országosan ismert politikussá, hogy 1988–1990 között az Ófaluba tervezett atomtemető ellen megszervezte a helyiek ellenállását, és végül megakadályozta annak létrehozását.
A politikus úgy vélte, Wekler Ferencnek nem az a feladata, hogy szakmai vizsgálatokat folytasson, hanem hogy a lehetséges verziók közül olyat válasszon a kormányzat, amelyet aztán az ott lakók is elfogadnak. Kuncze Gábor szerint ez politikai munka, amivel politikust meg lehet bízni, ugyanakkor visszautasította azt a feltételezést, hogy Wekler „politikai rehabilitációjáról” lenne szó.
Ismert, Wekler Ferenc azután mondott le parlamenti alelnöki posztjáról, hogy kiderült, a családja érdekeltségébe tartozó cégek csaknem 270 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kaptak szőlőtelepítésre. Információink szerint a radioaktív hulladékok elhelyezésével kapcsolatos kutatások az elkövetkező esztendőkben akár 320 milliárd forintos költséget is róhatnak a magyar államra. A vizsgálatok hetven százalékát az állami tulajdonban lévő Mecsekérc Rt. végzi, amelyet ugyanakkor hamarosan privatizálnak, és egyes feltételezések szerint a menedzsment tulajdonába kerülhet. Úgy tudjuk, a vállalat piaci értékét már fölmérték, de a konkrét öszszeget lapzártáig nem tudtuk meg az ÁPV Rt.-től.
Koltai Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő szerint joggal vetődik föl a kérdés, hogy a 280 milliós jegyzett tőkéjű Mecsekérc értékének meghatározásánál figyelembe veszik-e, hogy a cég résztulajdonában lévő Bátatom Kft. lesz a nyertese annak a 17 milliárdos pályázatnak, amely a Bátaapátiba tervezett atomtemetővel kapcsolatos kutatások folytatását célozza. Koltai szerint szembetűnő, hogy a Mecsekérc a radioaktív hulladékok elhelyezésének piacán akkor került előtérbe, amikor megszületett Wekler Ferenc elhíresült tanulmánya, amely még Csillag István gazdasági minisztersége idején azt szorgalmazta, hogy ne Bátaapátiban, hanem a Baranya megyei Bodán helyezzék el az atomhulladékot.



Megbízás Gyurcsány üzlettársa volt cégének. Gyurcsány Ferenc kormányfő üzlettársának, Tunyogi Lászlónak volt cége, az Econ-Trust Kft. összesen 24 millió forintos megbízáshoz jutott tavaly a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht.-től, amelyért cserébe közbeszerzésekkel kapcsolatos szakértői munkát kell végeznie. Tunyogi annak a Pertia Könyvvizsgáló Rt.-nek volt igazgatósági tagja 2000 és 2002 között, amelynek a Perfekt Rt. volt a kisebbségi részvényese, és amelynek tulajdonosa akkor a Gyurcsány-féle Altus Rt. volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.