Wekler Ferenc (SZDSZ), akit a miniszterelnök tavaly év végén kért föl kormánybiztosnak a Pakson keletkező atomhulladékok elhelyezésével kapcsolatos feladatok összehangolására, szolgálati autóért és titkárnőért vagy az ezekhez szükséges pénzért kilincselt a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. és az Országos Atomenergia Hivatal vezetőinél – adta hírül a Népszabadság. Az esetet maga a szabad demokrata politikus is elismerte tegnap. Mint fogalmazott, nem kap pénzt munkájáért, de „minimális infrastruktúrára” igényt tart, mivel egyedül nem képes összegezni az elmúlt tíz esztendőben ebben a témában keletkezett anyagokat.
Ezzel szemben László Boglár kormányszóvivő az Origónak azt hangsúlyozta, hogy Wekler megbízási szerződésében semmilyen ellenszolgáltatásról nincs szó. Hozzátette: ha a feladat ellátásához a képviselői munkán túlmenő költsége támad, azt a kabinet megtérítheti, de állandó infrastruktúrát nem kap a kormánybiztos. A szóvivő szerint Wekler Ferencnek szíve joga állami hivataloknál próbálkoznia, és csak az ottani vezetőkön múlik, eleget tesznek-e a kérésnek.
Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója munkatársán keresztül azt üzente lapunknak: egyelőre nem szólal meg az ügyben. Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. ügyvezetője pedig egész napos vidéki tárgyalására hivatkozva nem nyilatkozott lapunknak.
Eközben Wekler Ferenc nyolc környező település polgármesterével tanácskozott tegnap Bátaapátiban arról, lehet-e a Tolna megyei település határában lévő gránithegybe atomtemetőt építeni. A földtani kutatások már évek óta folynak, egyelőre azonban nem lehet tudni, alkalmas-e a terület a sugárzó hulladék elhelyezésére. A másfél órás, zárt ajtók mögötti megbeszélés után a szabad demokrata kormánymegbízott úgy nyilatkozott: tájékoztatta a testület tagjait megbízatásáról, amely abból áll, hogy javaslatokat tesz a miniszterelnöknek. Wekler ugyanakkor nem reagált arra a sajtóhírre, miszerint az SZDSZ vezetőinek heteken keresztül kellett győzködnie Gyurcsány Ferencet, hogy valamilyen kormányzati pozíciót adjon neki, miután a szőlőtelepítési botrány miatt parlamenti alelnöki posztjáról távozni kényszerült.
Ismeretes, Wekler Ferenc a rendszerváltás időszakában azzal szerzett országos ismertséget magának, hogy az Ófaluba tervezett atomtemető ellen megszervezte a helyiek ellenállását. Ezzel kapcsolatban Krachun Szilárd, Bátaapáti polgármestere kijelentette: a politikus félre tudja tenni korábbi nézeteit, és azt is megígérte, hogy végrehajtja, amivel Gyurcsány Ferenc megbízta őt. A település vezetője szerint megnyugtató, hogy Wekler támogatja a kutatások befejezését, és amennyiben a parlamentben az idén kedvező döntés születik róla, 2008-ra elkészülhet a tározó.
Mint arról beszámoltunk, a radioaktív hulladékok elhelyezésével kapcsolatos kutatások hetven százalékát a Mecsekérc Rt. végzi. Miközben az elkövetkező évtizedben a vizsgálatok akár a több száz milliárd forintot is elérhetik, az állam privatizálni akarja a Mecsekérc Rt.-t.
Persányi Miklós nyilatkozata a 10. oldalon
Offenzíva balról is
P. T.
Bár lapunk írt először Wekler Ferenc kormánymegbízotti kinevezéséről, szembetűnő, hogy a Népszabadság napok óta hevesen támadja a szabad demokrata politikust. Wekler Ferenc lapunknak annyit mondott: elképzelhető, hogy ennek hátterében az áll, hogy a Magyar Nemzethez hasonlóan a Népszabadságnak sem adott jó ideje interjút. A lap egyébként tegnap Wekler, a gránitember – A kijárt rang című cikkében arról írt, a politikus és az SZDSZ vezetői körülbelül három héten át igyekeztek meggyőzni a miniszterelnököt, hogy a megbízásáról lemondani kényszerült parlamenti alelnök kapjon valamilyen pozíciót. Gyurcsány Ferenc három hétig ellenállt, majd beadta derekát, és Weklert kormánymegbízottnak nevezte ki azzal a feladattal, hogy készítse elő a radioaktív hulladékok végleges elhelyezéséről szóló koncepciót. A lap ezután így fogalmaz: „Úgy értesültünk, a kormányfő megkönnyebbült, hogy a »Wekler-ügyet« így tudta rendezni, mert a koalíciós partner ötletei a volt pártigazgatóval kapcsolatban sokkal »merészebbek« voltak. Wekler szintén befolyásosabb pozíciót remélt magának – például azt, hogy egy vállalkozásfejlesztési alapot irányítson.” Kuncze Gábor SZDSZ-elnök tegnapelőtt kacsának nevezte, hogy ők ajánlották volna Weklert.