Közérdekű adatokkal való visszaélés bűncselekménye miatt büntetőfeljelentést tesz a napokban a kormányfő ellen Birkás Tivadar fideszes honatya, miután nem kapott érdemi választ az egyes minisztériumoktól arra a mintegy hatszáz kérdésére, amelyekben a különböző beszerzésekre elköltött közpénzről érdeklődött. A képviselő döntését megerősítette az adatvédelmi biztos által február elsején lezárt vizsgálat, amelyben Péterfalvi Attila leszögezte: „a Birkás Tivadar beadványában felsorolt, különböző tárcák működésével kapcsolatos kérdések zöme közérdekű adatokra vonatkozik”.
Az ombudsman az ellenzéki képviselőhöz eljuttatott levelében felhívta a figyelmet, hogy állásfoglalása elvi jellegű, és arra is emlékeztetett, hogy hatásköre csupán a személyes adatok védelmével és a közérdekű adatok nyilvánosságával kapcsolatos ügyekre terjed ki, ezért például nem foglalkozhatott azzal, hogy az országgyűlési képviselőket az információkhoz jutás terén milyen jogok illetik meg.
*
Birkás Tivadar lapunknak kijelentette: a Fővárosi Főügyészségen teszi meg a feljelentést a kormányfő ellen, és ezzel egy időben újra eljuttatja Gyurcsány Ferenchez az ominózus hatszáz kérdést. Ugyanis nem a pereskedés a célja, hanem a tisztánlátás, és ha a kormányfőtől, illetve a minisztériumoktól ezúttal kielégítő válaszokat kap, visszavonja a feljelentést. Hozzáfűzte: az adófizetőknek joguk van tudni, hogy adóforintjaikból mire és mennyi pénzt költ a kormány. Emlékeztetett: „a büntető törvénykönyv 177/B. paragrafusa értelmében, aki a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényt tájékoztatási kötelezettségének elmulasztásával vagy a közérdekű adat hozzáférhetetlenné tételével megszegi, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel sújtható”.
László Boglár kormányszóvivő lapunknak elmondta: akkor nyilatkoznak az ügyben, ha hivatalosan is megismerik Péterfalvi Attila említett elvi állásfoglalását. Mint arról beszámoltunk, a miniszterelnök Birkás Tivadar kérdéseit az egyes tárcákhoz utalta, amelyek egybehangzóan azt válaszolták a képviselőnek, hogy a válaszokat megtalálja a minisztériumok honlapján az „Üvegzseb” menüpont alatt. Ugyanakkor a kérdéseknek csupán a töredékére található válasz a tárcák honlapján.
A bíróság megállapítja, hogy az I. r. alperes, a Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft. által kiadott Magyar Nemzet című napilap 2003. február 10-i számában megjelent, II. r. alperes Nagy Z. Péter, illetve III. r. alperes Jezsó Ákos által írt, „A légi mentőknél is vizsgálódik a Proware” című cikkben szereplő azon kijelentésekkel, miszerint: „a prowares-ek Juszt László baráti körébe tartoznak”, illetve, hogy „a Proware vezetője, Tarjányi Péter jó baráti viszonyban van Juszt László baloldali újságíróval, cégeikben számos személyes átfedés található, Juszt leleplező show-jaihoz a Proware adta az információkat” alperesek megsértették felperes, Juszt László jó hírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát.