Itthon is vizsgálják a mobilok sugárzását

A hazai sugárbiológiai intézet munkatársai is részt vesznek azokban a nemzetközi kutatásokban, amelyek arra hivatottak, hogy kiderítsék: káros-e és ha igen, mire és milyen mértékben a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás. A brit kormány kéri a szülőket, a pontos adatok megszerzéséig, tartsák távol gyermekeiket a mobilkészülékektől.

2005. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennégy ország laboratóriumának részvételével a WHO és az Európai Unió 2000-ben indított projektet annak kiderítésére, hogy a mobiltelefonok használata megváltoztatja-e vagy sem az agydaganatok kialakulásának gyakoriságát. Eddig két ország tette közzé eredményeit. Dániában nem találtak összefüggést, de Svédországban megállapították: négyszeresére nőtt a hallóideg-daganat kialakulásának kockázata azok között, akik tíz évnél hosszabb ideje mobiloznak. Az eredményt csak a kutatásban részt vevő további 12 ország adataival együtt értékelik.
Vajon milyen hatása van a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzásnak a koponyában már elkezdődött rákos burjánzásra, és egészséges emberek esetében vajon képes-e ezt elindítani – többek között ezekre a kérdésekre keresik a választ az Országos Sugárbiológiai és Sugár-egészségügyi Kutatóintézet munkatársai. Thuróczy György főosztályvető lapunknak elmondta: az EU-ban szabványosított úgynevezett fejfantomot alkottak, amit az agyszövetnek megfelelő folyadékkal töltenek fel és ebben mérik a fejben elnyelt sugár dózisát.
A sugárzás gyerekekre gyakorolt hatásáról azonban még keveset tudni. Fejük kisebb, koponyacsontjuk vékonyabb, agyszövetük is különbözik a felnőttekétől, ezért feltételezhető, hogy koponyájuk több sugárzást nyel el. Fontos szempont az is, hogy minden fejlődésben lévő szervezet érzékenyebben reagál a külső hatásokra, és hogy a ma már mobilozó gyermekek évtizedeken át használják majd ezt a hétköznapivá vált eszközt. A brit kormány nemrégiben kérte a szülőket: nyolcévesnél fiatalabb gyermekeik ne kapjanak mobiltelefont, és a 8–14 évesek is csak keveset telefonáljanak.
A szakember elmondta: az állatkísérletek eredményei azt jelzik, hogy a más okból elindult rákos sejtburjánzásra nincs hatással a mobiltelefon által kibocsátott sugárzás. Az, hogy ez emberek esetében így van-e, még bizonyításra vár. Az is legalább két évbe telik, míg az állatkísérletekből kiderülhet, hogy a mobiltelefonálás okozhat-e rákos megbetegedést.
Egyes, korábban közzétett elméletek szerint a sugárzás károsítja a vér–agy-gátat, s ez megkönnyítheti a káros anyagok agyba jutását. Ezt a lehetőséget japán, amerikai, francia, osztrák és a hazai sugárbiológiai laboratóriumban vizsgálják – tette hozzá Thuróczy.
A magyar tudósok részt vettek azokban a kutatásokban is, amelyek kimutatták, hogy a mobiltelefonálás nem károsítja a hallást, sőt, a rövid távú memóriára kedvező hatással van. A szakértő hozzáfűzte: tavaly év végén egy európai kutatásban részt vevő 12 laboratórium közzétette a sejttenyészetekben igen érzékeny módszerrel végzett vizsgálatainak eredményét, némi módosulást találtak a DNS-ben is. Mivel fontos adatokról van szó, a kutatást – a magyar intézet részvételével – megismétlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.