Tavaly a harmincéves nők szültek több gyermeket

Az előrejelzések dacára mégsem csökkent történelmi mélypontra Magyarországon a születések száma 2004-ben. A demográfusok ezt azzal magyarázzák, hogy tavaly egy nagy létszámú női korosztály töltötte be az első gyermek vállalásához sokszor utolsó pillanatnak hitt harmincadik életévét, s emiatt sokuk éppen a múlt évben „szánta rá” magát a szülésre. Mindez azonban korántsem jelenthet megnyugvást a hazánk népességfogyása miatt aggódóknak.

2005. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte biztosra vették a demográfusok, hogy a születések száma történelmi minimumra csökken 2004-ben. A múlt év első tíz hónapjának adatai nem is hagytak kétséget efelől. Az előrejelzések mégis tévesnek bizonyultak. Tavaly összesen 95 100 újszülött látta meg a napvilágot, 455-tel több, mint az ebből a szempontból legrosszabb esztendőben, 1999-ben, amikor 94 645-en születtek. A szakemberek is meglepődtek a végső adatok láttán – ismerte el Gárdos Éva, a Központi Statisztikai Hivatal főosztályvezetője. Október végéig folyamatosan alacsony volt a születések száma, aztán az utolsó két hónapban mintha csoda történt volna: ez idő alatt 1200-zal több gyermeknek adtak életet, mint 2003 utolsó két hónapjában – mondta.
Egyelőre csak találgatni lehet, hogy miért nem stimmeltek az előrejelzések. Áttekintették a novemberben és decemberben szülő anyák adatait. Kiderült, hogy sokan 1974-es születésűek, és első gyermeküknek adtak életet. Tehát tavaly töltötték be 30. életévüket, amit az első utód vállalásának szempontjából sokan lélektani határnak gondolnak. A demográfusok elképzelhetőnek tartják, hogy 2004 végén azért nőtt jelentősen a születések száma, mert ezek a nők erre az esztendőre időzítették az utódvállalást. Az 1970-es évek közepén egyébként nagyon sokan születtek, 1974-ben például 188 288-an, közel kétszer annyian, mint manapság. Ez okozhatta, hogy egy ilyen lélektani hátterű döntés érdemben befolyásolhatta az adatokat – vélte Kamarás Ferenc demográfus.
A KSH előzetes, tegnap közzétett adataiból kiderül: tavaly az alacsony iskolázottságúaknál csökkent főként a gyermekvállalási kedv. A középiskolai végzettségűeknél nem változott, míg a diplomásoknál emelkedett. A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy 1990-ben még a 20–24 éves nők vállaltak leggyakrabban utódot. Mára ez az idősebb kor felé tolódott. Így a 30–34 és a 35–39 évesek valamivel gyakrabban vállalkoznak szülésre, ám ez a növekedés nem pótolja a fiatalabbaknál bekövetkezett csökkenést.
Noha tavaly megmenekült az ország attól, hogy minden eddigit alulmúljon a születések száma, az adatok még egyáltalán nem nyugtathatják meg a népességfogyás miatt aggódókat. Hiába született több gyermek az egy évvel korábbinál, s hiába alakultak kedvezőbben a halálozási adatok, a népességfogyás nem szűnt meg. A számok vizsgálatából kiderül: tavaly 3323-mal kevesebben hunytak el, mint egy évvel korábban. Kevesebben veszítették életüket mindkét vezető halálokban, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségben. A kedvező változáshoz az is hozzájárult, hogy 2004-ben nem volt jelentős influenzajárvány. Az egyetlen kedvezőtlen adat, hogy a balesetek a korábbinál több emberéletet követeltek. Bár országosan kevesebben hunytak el, mint egy évvel korábban, egyes régiókban semmi nem mutatkozott a javulásból. Sőt éppen ott rosszabbodott a helyzet, ahol amúgy is az országos átlagnál magasabb volt a halandóság. Ilyen például Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megye.



Maximum és minimum. Magyarország mai területén 1870-ben 5,011 millió fő élt. A népszámlálások – 1949 kivételével – egészen 1980-ig a népesség növekedéséről számoltak be. A lélekszám-gyarapodás az 1970-es évek végén lelassult, a népesség 1981-ben érte el maximumát. Ekkor több mint 10,71 millióan éltek az országban, míg ma 10,1 milliónál is kevesebben. A fogyás akkora, mintha egy megyényi embert „letöröltek” volna a térképről. A 80-as évektől változó ütemben, de folyamatosan fogy az ország népessége. Míg 1990 és 1992 között évente még átlagosan 125 ezer gyermek született, addig a 90-es évek második felétől már 100 ezernél is kevesebb. A fejlett országok között közepesnek számító termékenység és a rendkívül magas halandóság miatt hazánk Európa legkedvezőtlenebb demográfiai helyzetű országai közé tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.