Törvénysértő szigeti uszodaépítés?

Nem a felnőtt úszó Európa-bajnokság létesítményeire kapott elvi építési engedélyt a Nemzeti Sporthivatal, bár a Fővárosi Közgyűlés ahhoz adta tulajdonosi hozzájárulását. A Margit-sziget megóvására neves tudósok és művészek által a közelmúltban létrehozott civil szervezet szerint a beruházás a jogszabályok betartásával nem valósítható meg.

2005. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélybe kerülhet a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda 2006-os úszó Európa-bajnokságra történő kibővítése, mivel a tulajdonos, vagyis a fővárosi önkormányzat közgyűlése január végén a jövő évi felnőtt kontinensviadalra adta hozzájárulását a létesítmény átépítéséhez, miközben a beruházást koordináló Nemzeti Sporthivatal (NSH) az idei ifjúsági úszó Európa-bajnokságra kért (és kapott) elvi építési engedélyt. A sziget megóvására tavaly decemberben létrejött Mozgalom a Margitszigetért Egyesület (Momart) szerint törvénybe ütközik, hogy a területileg illetékes angyalföldi önkormányzat által kiadandó építési engedély más célt jelöl meg, mint amire a tulajdonos a hozzájárulását adta; a jogszabályok értelmében vagy új építési engedélyt kellene beadnia a sporthivatalnak, vagy a Fővárosi Közgyűlésnek kellene új határozatot hoznia.
Domoszlai László, a szervezet főtitkára úgy vélte, az elvi építési engedélyt azért az ifjúsági Eb-re kérte a sporthivatal, mert ebben az esetben nem kellett a tervekben feltüntetnie a csak a felnőtt Eb-re kötelező két monumentális lelátót, és így kiküszöbölhette az egyébként szintén kötelező, időigényes környezeti hatásvizsgálatot, amely kimutatta volna a környezetben keletkező károkat. A Nemzeti Sporthivatal közölte: nincs jelentősége annak, milyen célra kérték az elvi építési engedélyt, csupán az a fontos, hogy azt a kérdéses területre kapták meg. Így a Hajós Alfréd-sportuszoda és a mellette lévő pénzügyminisztériumi üdülő területén egy 50-szer 25 méteres versenymedencét, egy 25-ször 25 méteres műugrómedencét, egy ötszintes műugróépületet, egy 1011 férőhelyes lelátót és egy gépészházat építenek meg az idén.
Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke kifejtette, hogy a Draskovics-csomag által megnyirbált összegből csak a margitszigeti uszodabővítést lehet megoldani. Rámutatott: ha valamiért hazánk visszalépne a kontinensviadal megrendezésétől, 500 ezertől egymillió euróig terjedő pénzbírságra, és a helyünkre lépő rendező ország költségeinek megtérítésére köteleznének minket.
A Fővárosi Közgyűlés januári döntése lehetőséget ad arra, hogy a védett közparknak számító Margit-szigeten tulajdonjogot szerezzen egy még ismeretlen vállalkozás, és az új komplexum is magánkézbe kerülhet. A Nemzeti Sporthivatal cáfolta az értesülést, Gyárfás pedig kijelentette: szerinte ez vaklárma, de ha a területet valóban privatizálnák, felvételét kéri a Momartba. A civilek közölték: dokumentumokkal tudják igazolni a magánosítás veszélyét, és készek befogadni Gyárfást is tagjaik közé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.