Sokkal biztonságosabbá vált a világ Szaddám Huszein távozásával, és ennek mindenki számára nyilvánvalónak kell lennie – jelentette ki lapunk kérdésére a külügyminiszter. Megemlítette, hogy az iraki diktátor volt az, aki megfélemlítette az összes arab országot, amelyek hajlandók lettek volna tárgyalni Izraellel. Úgyszintén Szaddám Huszeint vádolta azzal, hogy az öngyilkos merénylők családjainak fizetett rokonuk tettéért. Hozzátette, időbe telik, míg kialakul a demokrácia Irakban. Megemlítette, hogy ez az első eset, hogy síita mozlimok vezetnek egy arab országot. Úgy vélte, jelenleg sokkal biztatóbb a helyzet, mint arra számítani lehetett néhány hónappal ezelőtt. Hozzátette, az arab világ láthatóan változik, s egyre több olyan jel látszik, hogy a demokrácia el fog terjedni körükben.
A palesztinokkal Sarm-es-Sejkben kötött megegyezésről azt mondta, való igaz, hogy nem állapodtak meg a legfontosabb kérdésekben, ám senki nem tervezte a problémák megoldását a békefolyamat kezdetén. Úgy vélte, a találkozón a bizalom helyreállítása volt a cél, s ennek elősegítéseképp mindkét oldal engedményeket tesz. „Ők véget vetnek az erőszaknak, mi pedig elengedünk palesztin foglyokat” – ismertette Szilvan Salom a döntés néhány részletét. Elmondta, a végső megállapodástól jelenleg ugyan nagyon távol vannak, ám a békefolyamatban egyik szintnek a másikra kell épülnie. Megemlítette, hogy az útiterv néven ismert békeprogram is hasonlóképp tervezte a lépéseket. „Nem ugorhatunk egyszerre a legfontosabb kérdésekre, a menekültek, a határok, Jeruzsálem vagy a telepek problémájára. Ez katasztrófát jelentene” – vélte a külügyminiszter.
A külügyminiszter kijelentette, Iránnal és Szíriával kapcsolatban a diplomáciai utat részesítik előnyben. „Abban reménykedünk, hogy el tudjuk szigetelni az említett diktatúrákat a szabad világ meggyőzésével. A nagyvilág országait rá kell venni, hogy legyenek eltökéltek a közel-keleti változás véghezvitelében” – közölte a politikus. Hozzátette, Damaszkusz és Teherán felelősek számos terrorakcióért a térségben. Úgy vélte, a korábbi Szaddám Huszeint felváltotta Irán, amely a Hezbollah szervezetén keresztül folyósítja az összegeket az öngyilkos merénylők családjainak. „Huszonötezer dollárt ér egy halott izraeli, tízezret kap az a család, amelynek rokona megsebesített egy izraeli embert” – mondta Szilvan Salom. Úgy vélte, nem kétséges, hogy a Hezbollah Irán meghosszabbított karja. Szíriáról szólva az izraeli külügyminiszter elmondta, hazája mindent meg fog tenni, hogy állampolgárai megkapják az őket megillető biztonságot. Közölte, ha a Palesztin Hatóság rövid időn belül ebben nem lesz partner, „nem fogjuk szó nélkül tűrni, hogy fokozódó terrorista nyomás alatt kell élnünk”. Megemlítette, hogy Izrael nem válaszolt a múlt pénteki tel-avivi merényletre, mivel esélyt kívánnak adni az érintetteknek, ám a türelem nem tarthat örökké. „Nem könnyű kedvesnek lenni és semmit sem tenni, amikor a lakosság terrorista támadásoktól szenved” – mondta a politikus. Úgy vélte, az ilyen támadások mögött Szíria és Irán áll, ezért el kell szigetelni ezeket az országokat, és kijelentette, hazája mindent meg fog tenni, hogy Irán nukleáris fegyvert létrehozó programját megsemmisítse. A libanoni felkelést kommentálva az izraeli külügyminiszter kijelentette, eljött az idő, hogy hazája északi szomszédja élvezze az őt megillető szabadságot.
*****
Tiltanák az uszítást. Szilvan Salom tegnap találkozott a magyar politikai élet vezetőivel. Mádl Ferenccel való megbeszélésén az antiszemita jelenségekkel szembeni közös harc jegyében az uszítás tilalmát kimondó törvény parlamenti megalkotását kérte a magyar köztársasági elnöktől. Salom később találkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Somogyi Ferenc külügyminiszterrel, valamint Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is.
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta