Eljárás a figyelmetlen bírónő ellen

Belső eljárás indul egy Pest megyei bírónő ellen, aki a minden idők legnagyobb pénzszállítórablásában közreműködő Kardos Zoltánt házi őrizetbe helyezte. Az ítész ugyanis téves végrehajtási utasítást küldött a rendőrségnek, ráadásul késve, határozatának meghozatala után öt nappal.

2005. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elismerte felelősségét a Pest Megyei Bíróság a csaknem félmilliárd forint kárt okozó, aszódi pénzszállító kirablásával gyanúsított Kardos Zoltán februári megszökésében. Legalábbis ami a rendőrség tájékoztatását illeti. A Pest Megyei Bíróság büntető kollégiumának vezetője, Miszori László lapunknak elmondta: tévesen lakhelyelhagyási tilalomról szóló értesítést adott a VIII. kerületi rendőrségnek az a bírónő, aki ellen belső eljárást kezdeményezett a megyei bíróság elnöke. Hozzátette: ráadásul a hibás végrehajtási utasítást a bíró késve, öt nappal határozatának kihirdetése után küldte el a rendőrkapitányságra. – Ez nagy hiba volt, meg kell, hogy mondjam – jelentette ki Miszori, aki arról is tájékoztatott, hogy csütörtökön a bíróság elnöke azért nem tudott minderről beszámolni lapunknak, mert nem volt elegendő információja a részletekről. Szelényiné Roszik Erzsébet ugyanis akkor azt nyilatkozta, hogy a gyanúsítottat házi őrizetbe helyezték, amiről kellő időben értesítették a VIII. kerületi rendőrkapitányságot. Ezzel szemben Perlaki Attila ezredes, kerületi kapitány szerint Kardos Zoltán ellen lakhelyelhagyási tilalom volt érvényben. Az utóbbi, enyhébb esetben a rendőrségnek nincs ellenőrzési kötelezettsége. Igaz, az új büntetőeljárási törvény szerint a házi őrizet végrehajtásakor is megszűnt a szoros rendőri felügyelet – hívta fel a figyelmet Miszori László.
A hibát elkövető, első fokon eljáró bírónőtől bekérették az ügy összes iratát és kivizsgálják a mulasztást. Felderítik azt is, hogy a bíró mellett dolgozó jegyző és a büntetőiroda követett-e el figyelmetlenséget. Ha az elnök úgy dönt, akkor csak írásban figyelmeztetik az ítészt, ugyanakkor fegyelmi eljárás is indítható. Feddés esetén az előrejutásból és a jutalmakból zárják ki a tanácselnököt, a súlyosabb eljárásban viszont összehívják a fegyelmi bíróságot, ahol tárgyaláson dől el a sorsa. Ez akár a bírói tisztségből való eltávolítást is jelentheti – magyarázta el a kollégiumvezető.



Az aszódi fegyveres rablás. Két éve, május 12-én az aszódi OTP-fióknál álarcos fegyveresek lövésekkel megállásra kényszerítették a Group4 pénzszállítóját, és a 481 milliós zsákmánnyal elmenekültek. A rendőrség Kardost a bűncselekmény utáni hetekben elfogta, majd előzetes letartóztatásba helyezték. Idén január 20-án a Pest Megyei Bíróság elsőfokú határozatával kiengedte, és elrendelte Kardos Zoltán és egyik társa házi őrizetét. Az ügyészség viszont fellebbezett, és egy hónappal később a táblabíróság úgy döntött: a két gyanúsítottal szemben a szigorúbb kényszerintézkedést kell újra elrendelni. Mire azonban a rendőrség kiérkezett Kardos Népszínház utcai lakásába, a férfit már nem találták ott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.