Három szobor

Lukács János
2005. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keskeny földparcellákon, halastavak közé szorítva kanyarog az út az erdélyi Mezőségen Cege, Wass Albert író őseinek családi birtoka felé. A nagy múltú nemesi família a ma már szinte kizárólag románok által lakott községről kapta előnevét, itt azonban vegyes érzelmekkel viszonyulnak a grófhoz. Nem csoda, hiszen az írót 1946-ban állítólagos háborús bűnökért halálra ítélte a kolozsvári népbíróság, a végrehajtás elől pedig Wass Albert kénytelen volt Amerikába emigrálni.
Egy toprongyos kisfiú némi baksisért cserébe készséggel elvezet a közeli domb tetején magányosan álló családi kriptához; a romos építményt csak a bozóton átgázolva lehet megközelíteni. Két évvel ezelőtt még trágár feliratok és náci szimbólumok tarkították, a falfirkák keletkezésének időpontja, akárcsak maga a tettes, mindmáig ismeretlen maradt. Mára annyi történt, hogy a feliratokat és a horogkereszteket fehér festékkel átmázolták, de a kripta állaga nem sokat változott. Az építmény belsejében kifosztott sírkamrák látványa fogadja a látogatót – a falubeliek úgy tudják, hogy a második világháború után, amikor a Wass család tagjainak menekülniük kellett, a helybéliek törték fel a kriptát, és ékszerek után kutatva rongálták meg a sírkamrákat.
Ugyancsak elpusztult Wass Albert vasasszentgotthárdi (Cegétől néhány kilométerre fekvő) háza, de a cegei birtokból, amely a Wass család másik ágának szolgált otthonául, sem maradt sok. A még meglévő kisebbik kúriát – amely évek hosszú során át hét család lakóhelyéül szolgált – rövidesen felújítják az örökösök. A nyomorúságos körülmények között élő családok közül kettő már el is költözött, a többieknek pedig – egy kivételével – december 31-én járt le a Wass famíliával megkötött bérleti szerződésük. A „kivételezett” Bejan család annak köszönheti a rendkívüli elbírálást, hogy vállalták, a lakók kiköltözése után vigyáznak az épületre. „Nagyon rendesek a báróék – áradozik Dorina Bejan –, senkit nem akarnak az utcára tenni, mindenki számára kedvező megoldást szeretnének találni. A bérleti szerződés ugyan már hetekkel ezelőtt lejárt, és arról volt szó, hogy legkésőbb január elsejéig mindenki kiköltözik. Ennek ellenére a báróék türelmesek.” Szomszédja, Csizmadia Ilona viszont tehetetlenül tárja szét a karját. „Nincs hova mennünk, ha innen kitesznek” – állítja. A kúria maga is alapos felújításra szorul, mállik a vakolat, több lakrészben is nedvesek a falak. A rendbetételt viszont egyik család sem vállalja, részben azért, mert rendkívül szegények, másrészt mert úgysem az övék az épület. A Wass örökösök eddig csak azt a néhány lakrészt újították fel, amelyből már kiköltöztek a lakók.
Ötvös Patrícia kolozsvári ügyvéd, aki a restitúció ügyében képviseli a családot, elmondta, Wass-Tarjányi Zsuzsa az épület teljes felújítása után afféle nyári rezidenciaként szeretné hasznosítani az ingatlant. Az idős hölgy tavaly nyáron – Dorina Bejan elmondása szerint – több hetet töltött Cegén, ekkor újíttatta fel a megüresedett lakrészeket, és vélhetően szintén ekkor tüntette el a kripta falára festett otromba mázolmányokat. A családi ház nem mindig szolgált lakásként. Valamikor itt tartották a pártgyűléseket, a falubeli aktivisták ugyanis szívesen ragadták meg annak a lehetőségét, hogy a magyar gróf egykori házában ítéljék el a „kizsákmányoló” urakat.
Az épületet még 2002 tavaszán – Gheorghe Muresan volt polgármester idején – juttatták vissza Wass-Tarjányi Ákos lányának, teljes nevén Wass-Tarjányi Juhász Eugénia Zsuzsannának. Az épület mellé 6,70 hektáros terület is járt. Az elöljáró, akit az idei választásokkor váltott fel a polgármesteri székben a liberális Romulus Mirza, éveken keresztül vezette a falut, és a rendszerváltás után mindenben segítő kezet nyújtott a Wass család örököseinek. Elmondta, hogy a család ügyvédje minden iratot a megfelelő időben benyújtott a község illetékes bizottságához, így a Wass család birtokba helyezése meg is történt. Emil Sabau alpolgármester szintén úgy véli: ami visszaadható, azon nem kell vitatkozni. „Több mint 43 hektár földterületre is megvan a jóváhagyás, ezt még nem mértük ki nekik. Visszaadtunk 1,44 hektár erdőt, később pedig további 8,56 hektárt, így a törvény szerint járó tíz hektár erdőt bármikor birtokba vehetik” – mondja a restitúcióért felelős elöljáró. A Wass családnak annak idején mintegy 93 hektárnyi erdeje volt, ennek azonban csak töredékét kaphatják vissza. A nagyobbik kúriából, amely a ma is meglévő kisebbik közvetlen szomszédságában állt, mára semmi sem maradt; a kommunista rendszer első éveiben teljesen lerombolták, még az alapköveket is kiszedték a földből.
W. Kovács András történész négy éve foglalkozik a Wass család Kolozsvárott őrzött, szerinte páratlanul gazdag levéltári anyagának feldolgozásával.
– A család gyökerei az 1100-as évekig vezethetők vissza – fejti ki az Erdélyi Múzeum-Egyesület tudományos kutatója. – A XVIII. században kaptak grófi címet Mária Terézia császárnőtől, és jelentős szerepet vállaltak a mindenkori erdélyi politikai életben.
A szakember szerint történelmi kuriózumnak számít, hogy a család férfiágon sem halt ki, holott ez a történeti demográfia tanítása szerint három–négyszáz évente szükségszerűen bekövetkezik.
Cegén már csak kevesen emlékeznek a Wassokra. Csizmadia Rozália egyike azoknak, akik személyesen ismerték a család tagjait. „Zsuzsival gyakran játszottam együtt, négy-öt éves lehettem annak idején. Nagyon szép játékai voltak” – emlékszik vissza. Zsuzsi, Wass-Tarjányi Ákos lánya ma Ausztriában él, de a Wass család többi tagja között sem találni olyanokat, akik itthon maradtak. Wass Albert író öt gyermeke közül négyen Amerikában élnek, egy pedig Németországban. Erdélybe visszatelepülni egyikük sem akar, de Wass-Tarjányi Zsuzsán kívül Wass Endre, az író Németországban élő fia is gyakran látogat Romániába. Utóbbi kezdeményezte, hogy a Maros megyei Holtmaroson – a református egyház közreműködésével – árvaházat létesítsenek: itt jelenleg mintegy húsz gyermeket gondoznak, a költségeket pedig a Wass Albert-művek jogdíjából fedezik.
Holtmaros különben egyike annak a három erdélyi településnek, ahol szobrot állítottak Wass Albertnek, de – akárcsak a szintén Maros megyei Szászrégenben és a Beszterce-Naszód megyei Vicén – innen is el kellett távolítani. A hatóságok a háborús bűnösök kultuszát tiltó törvényre hivatkozva bontatták le a szobrokat, amelyek ma a történelmi magyar egyházak templomaiban várják a boldogabb időket.
A nemesi család egykori birtoka azonban aligha számíthat a közeljövőben fellendülésre. Hetven kilométerre Kolozsvártól, ugyanannyira Marosvásárhelytől, a halastavakkal szegélyezett falu környékére még a mobilszolgáltatók sem szereltek erősítő antennákat, így térerő sincs, vezetékes telefonnal pedig alig néhány család rendelkezik. A vicc, amely szerint Cegén az Uniplus rádiót nem, pontyot viszont lehet fogni, teljes mértékben igaz. Turisztikai projektet viszont nemcsak a tavakra, hanem az egyre jobban hódító Wass Albert-kultuszra is lehetne alapozni. Talán majd néhány évtized múlva…



Nincs kegyelem

Nem is foglalkozott érdemben Wass Albert ügyének vizsgálatával a román legfőbb ügyészség. A Vekov Károly kolozsvári történész, volt parlamenti képviselő által a család nevében benyújtott per-újrafelvételi kérelmet nemrég azzal utasították el, hogy a benyújtás óta változtak a törvények, és megszűnt az effajta jogorvoslati elbírálás lehetősége. Amint a főügyészségi válaszból kiderül, Wass Albert immár – legalábbis a román jog szempontjából – háborús bűnös marad. Eckstein-Kovács Péter jogász-szenátor szerint a rehabilitáció előtt viszont továbbra is nyitott az út. „A rehabilitálás esélye sosem évül el, erre vonatkozó kérelem bármikor benyújtható” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Eckstein.
Igaz, hogy ugyanebben az ügyben már egyszer született döntés, akkor Frunda György marosvásárhelyi ügyvéd-szenátor kérésére vizsgálták meg a főügyészségen a Wass Albert és édesapja, Wass András ellen hozott ítéletet. „A vizsgálat során megállapítást nyert, hogy 1940 szeptemberében Wass András és Wass Albert fajüldöző módon arra buzdította a bevonuló horthysta csapatokat, hogy öljék meg Omboztelke és Vasasszentgotthárd 15 lakóját, köztük nőket és gyermekeket – áll a hozzánk eljuttatott főügyészségi faxüzenetben. – A dokumentumokat megvizsgálva kiderült, hogy a bűncselekmény, amelyért a két vádlottat elítélték, valóban megtörtént, így a perújrafelvételt semmi nem indokolja.”
Az író családjához közel álló, de neve elhallgatását kérő személy úgy véli, a Wass fiúk kezdenek belefáradni a román állami hivatalok sokszor ellenséges bürokratáinak meggyőzésébe. „Nem valószínű, hogy a család kezdeményezi a rehabilitáció folyamatának elindítását” – mondta lapunknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.