Internetes ötletbörze a hálapénz eltörlésére

Lezárult a hálapénz elleni ötletbörze első szakasza. A www. halapenz.hu internetes oldal elindítói bíznak abban, hogy a politikusok végre tesznek valamit a paraszolvencia megszüntetéséért.

2005. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

No para feliratú jelvényt hordhatnának azok az orvosok és nővérek, akik nem fogadnak el paraszolvenciát, hálapénzt a betegektől. A halapenz.hu internetes oldalon akadt olyan hozzászóló is, aki a jogszabályi szigorban látja a megoldást: ténylegesen büntetné a „hálapénzes” dolgozókat. Mások azt hangsúlyozták, hogy meg kellene határozni egy alapcsomagot, az ebben szereplő szolgáltatások járnának ingyen. A többiért fizetni kellene, s az így befolyt pluszpénz fedezné a doktorok magasabb fizetését. Noha az internetes oldalra érkeztek javaslatok a hálapénzrendszer megszüntetésére, nem ez volt a fő cél – mondta Telkes József, a honlap elindítója. Nem csak a kérdést kell feltennünk: Tisztelt egészségügyi miniszter úr! Hogyan kívánja rendezni ezt a problémát?
A fórumon cenzúra nélkül bárki elmondhatta a véleményét és a tapasztalatait. Holnap rövid összegzést tesznek közzé a több ezer hozzászólásból, hogy a döntéshozók is szembesüljenek a valós helyzettel. Telkes hangsúlyozta: a hozzászólásokat továbbra is fogadják. Nemcsak rossz légkört és bizalmatlanságot eredményez a jelenlegi rendszer, de az ellátást is befolyásolja. A fórumon egy orvos maga is elismeri, hogy a várható hálapénz befolyásolja a döntéseit, például azt, hogy kit hív vissza kontrollra és kit nem. A hozzászólások szerint akadnak olyan orvosok, akik nem látják el a pácienst, ha az nem fizet előre. Egy édesanya például azt írja: „négyhetes kisfiamon csak akkor végezték el a műtétet, ha a kiszabott hálapénz felét már előre odaadtam”. A hozzászólók egyetértettek abban, hogy a paraszolvenciának nincs helye a beteg-orvos kapcsolatban. A doktorok állítják: addig nehéz lemondani a paraszolvenciáról, amíg akár 10-20-szoros különbségek vannak a nyugat-európai és a hazai fizetések között. Sokan gondolják úgy, hogy az állam kényszerítette rá őket a hálapénz elfogadására.
Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára szerint a Magyar Orvosi Kamarával közösen kellene elérni, hogy etikai vétség miatt valóban felelősségre vonják azokat az orvosokat, akik pénzt követelnek ki a betegektől.



Nem magyar jelenség. Sokan gondolják, hogy a hálapénz magyar jelenség, de nem az. A szakirodalom szerint több mint húsz országban létezik, hazánkban az államszocializmus idején alakult ki. A betegek általában azt mondják: hálából adnak, de mikor egy kutató mélyinterjúkat készített velük, arra jutott, hogy nem pusztán erről van szó. Inkább azt gondolják: a bizalmatlanság, a rossz körülmények, a finanszírozási nehézségek kivédésére kötnek alkut. Korábban az egészségügyi ágazat vonzerejét jelentette a paraszolvencia, mára a helyzet megváltozni látszik. Egy felmérésben szakorvosjelölteket kérdeztek arról, hogy miért tervezik a külföldi munkavállalást. A válaszadók második legfontosabb okként a kiábrándító hálapénzt jelölték meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.