Ítélethirdetés a Sándor-perben

Nyilvánosan hirdeti ki holnap a jogerős ítéletet és annak indokolását a Fővárosi Ítélőtábla az ORFK egykori rendőrtisztjének, Sándor Istvánnak és öt társának a titkosított büntetőperében. A döntést megelőző tárgyalásról viszont most sem kaphat tájékoztatást a nyilvánosság. A Papa néven is ismert volt nyomozót első fokon felmentették az összes vád alól.

2005. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy döntött a Fővárosi Ítélőtábla tanácsvezetője, hogy Sándor István ügyének jogerős ítéletét és annak indokolását nyilvánosan hirdeti ki – tájékoztatta lapunkat Czine Ágnes, a táblabíróság büntető kollégiumának vezetője. Megjegyezte: a döntést megelőző holnapi tárgyalás viszont zárt ajtók mögött zajlik majd.
A Fővárosi Bíróság tavaly februárban meghozott elsőfokú ítéletében Sándor Istvánt felmentette az összes vádpont alól, azonban ez csak részben jogerős. A vesztegetéssel összefüggő vádak ellen nem nyújtott be fellebbezést az ügyészség, a bűnpártolás és a hamis tanúzás miatt viszont bűncselekmény megállapítását és büntetés kiszabását kérte az ügyészség.
Az ORFK Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori fedett nyomozója elleni büntetőeljárás adatait a hatóságok 2086-ig titkosították. Ezért az elsőfokú ítéletet a Fővárosi Bíróság nyilvánosan, míg annak indokolását zárt ajtók mögött hirdette ki. Ezzel összefüggésben Sándor István elmondta: nincs titok az eljárásban, hacsak a hatóság törvénysértései nem tekinthetők annak. Lamperth Mónika belügyminiszter a felmentő ítélet kihirdetése után nem sokkal bejelentette: arra kéri majd az irányítása alá tartozó titokgazdákat, hogy az indokolatlan, államérdeket nem sértő titkosításokat oldják fel Sándor István ügyében. A belügyminiszter tegnapi tájékoztatóján lapunk kérdésére jelezte: amit az ügyben lehetett, azt nyilvánossá tették, de még így is több olyan adat maradt, amely megismerhetőségéhez nem járult hozzá az érintett szerv. Bene László országos rendőrfőkapitány, a Belügyminisztérium Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának korábbi vezetője tegnap megerősítette: tavaly a miniszter utasítására valóban megkezdték az anyag vizsgálatát.
Rendőrségi szakemberek szerint nem tartozik a nyilvánosságra, hogyan dolgoznak a rendőrség fedett nyomozói, azok milyen hálózati munkát végeznek, és miként szervezik be az együttműködő bűnözőket. Ráadásul az ügyben olyan, a szervezett bűnözéssel összefüggő személyek neve is elhangzott, akikkel a hatóság vádalkut köttött. Így az ő védelmük érdekében is titkosítani kellett a per anyagát.
Miként megírtuk: Sándor Istvánt 2000 októberében vették őrizetbe az ügyészségi nyomozók, egyetlen nappal azelőtt, hogy a parlament olajbizottsága meghallgathatta volna. Fél évig volt előzetes letartóztatásban, a büntetőper 2002 májusában kezdődött. A vádak között szerepelt a minősített vesztegetés, hivatali visszaélés és hamis tanúzás. Rajta kívül öt vádlottja volt az ügynek, de egyedül Csizmadia Imre, egykori várpalotai rendőrkapitány bűnösségét mondta ki a Fővárosi Bíróság. Őt másfél év, három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.