Közvagyonból magánbirodalom

Naponta több mint 275 ezer forintot keresett tavaly Gyurcsány Ferenc. A kormányfő mindezt többmilliárdos cégbirodalmának köszönheti, amelyet vitatott, az állam számára többnyire kedvezőtlen privatizációval alapozott meg a 90-es években.

2005. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vagyonbevallása szerint több mint százmillió forintot keresett tavaly Gyurcsány Ferenc. Jövedelmének döntő hányada nem kormányfői ténykedéséből, hanem az általa birtokolt cégbirodalom hozamaiból származik, amelynek zászlóshajója a százszázalékos tulajdonában lévő Altus Rt. Többmilliárdos vagyonát a Horn-kormány időszakában a Hungalu vállalatcsoportból vitatott körülmények között privatizált társaságok alapozták meg. (A Hungalu vezérigazgatója abban az időben Szabó Pál volt, aki később az ÁPV Rt., jelenleg pedig a Magyar Posta Rt. vezetője.) Először a Balassagyarmati Fémipari Kft. 90 százalékos üzletrészét szerezte meg a Gyurcsány-cég 1995 októberében. Az akkor 498 millió forint jegyzett tőkéjű és évente több mint egymilliárdos árbevételt termelő céget potom 46 millió forintért kebelezte be a kormányfő érdekeltsége.
*
Igaz, vállalták, hogy kifizetik a kft. ötvenmilliós adósságát, ugyanenynyivel megemelik a cég törzstőkéjét, és negyvenmilliós beruházást is végrehajtanak. Az ÁPV Rt. felügyelőbizottsága utóbb megállapította: alacsony árfolyamon adták el a balassagyarmati vállalatot.
Ennél is nagyobbat szakított ki a közvagyonból Gyurcsány az egyik legjelentősebb magyar alumíniumipari vállalat, a Magyaróvári Timföld és Műkorund (Motim) Kft. 1995-ös megszerzésével, amely abban az évben 6,5 milliárd forintos árbevétellel és 200 milliós nyereséggel büszkélkedhetett. A kétmilliárdos saját tőkével rendelkező társaság 90 százalékos üzletrészét az Altus és a Motim vezetőiből álló cég konzorciuma 705 millió forintért vette meg. Az üzlethez a Gyurcsány anyósa, Apró Piroska által vezetett, akkor még állami Magyar Hitelbank nyújtott hétszázmilliós kölcsönt. A magánosítás óta 1400 embert bocsátottak el a Motimtól.
Az Altus vállalta, hogy 15 évig hazai forrásból szerzi be a bauxitot. Ezért 1996-ban zártkörű pályázaton üzletrészt szerzett a Bakonyi Bauxitbánya Kft.-ben is. A Manager Magazin szerint 3,8 milliárd forintos vagyonával tavaly Gyurcsány Ferenc volt az ország 70. leggazdagabb embere. Ráadásul a 2003-ban becsült 3,5 milliárdos vagyonát a hivatalos inflációt meghaladó mértékben, nyolc százalékkal sikerült gyarapítania. Ugyanezen lista Kóka János gazdasági minisztert 2,7 milliárdos vagyonával a 97–99. helyre rangsorolta.



Szabó Pál és a Trendex. A Magyar Posta Rt. vezérigazgatójának neve nemcsak Gyurcsány Ferenc privatizációs ügyleteivel hozható összefüggésbe, hanem a sok száz milliós állami megrendeléshez jutó Trendex Rt.-vel is, amelynek korábbi tulajdonosánál Szabó vezető pozíciót töltött be. Hab a tortán, hogy a Szabó Pál vezette posta is megrendelője volt a Trendexnek, ahol igazgatósági tagként bukkan föl az Altus Rt. felügyelőbizottságából megismert Antalóczi Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.